Наличните средства, които има завод „Терем-Хан Крум“ в Търговище, не са достатъчни, за да бъдат изплатени заплатите на служителите, и заради това ще трябва да се намеси „Терем Холдинг“ ЕАД. Това коментира пред медии и служители на завода министърът на отбраната Атанас Запрянов.
Министърът на отбраната посети завода, за да се срещне с протестиращите работници и с ръководството и да се запознае с финансовото състояние и капацитета на предприятието. Протестиращите дни наред 150 работници и служители не са получавали заплати за януари и февруари. Те настояват и за яснота за бъдещето на завода.
Запрянов каза на служителите, че те са наети по Закона за публичните предприятия и заплати от военния бюджет не могат да бъдат изплащани. Той подчерта, че в качеството си на принципал Министерството на отбраната не може да прехвърля директно средства от своя бюджет към завода и така да осигурява възнагражденията - 25% от задачите и приходите на завода могат да бъдат осигурени от Министерството на отбраната.
По думите му за завода в Търговище има бъдеще, но не в този обем, в който сега функционира. Някои дейности ще трябва да отпаднат, а други, които са нужни за отбраната - ще останат. Министерството ще възложи пряко задачи на „ТЕРЕМ - Хан Крум“, за да може при изпълнението им да се генерират приходи и така в близките месеци работниците ритмично да получават заплатите си. Очакванията са до средата на годината да няма закъснение в изплащането на заплатите, каза той.
"Проблемите тук са комплексни. От една страна, ние не можем като армия да натоварим капацитета на този завод, от друга страна, няма външни поръчки, от трета страна, няма резервни части. Дългосрочно заводът, за да функционира, трябва да бъде преструктурирана цялата дейност", коментира военният министър. Той разясни, че в бъдеще ще останат необходимите за отбраната дейности, но други ще трябва да отпаднат.
„ТЕРЕМ - Хан Крум“ в Търговище е единственото предприятие в състава на холдинга, което е със загуби през последните 20 години. Очаква се предложението на ръководството на „ТЕРЕМ Холдинг“, в чиито правомощия е бъдещето на завода, за дългосрочна програма за решаване на проблемите в резултат на неговото преструктуриране.
Ще се анализира цялостното състояние на холдинга, за да се вземат кадрови решения.
Междувременно министърът на отбраната възложи на ръководството на „ТЕРЕМ Холдинг" изготвянето на оздравителна програма за завода „ТЕРЕМ - Хан Крум“ в Търговище. Програмата трябва да включва краткосрочни мерки, които да позволят ритмично получаване на възнагражденията и дългосрочни, които да очертаят портфолиото на завода в бъдеще.
Атанас Запрянов потвърди, че на 2 април България очаква първия закупен от САЩ самолет F-16, но това не означава, че той веднага ще бъде приведен в оперативна готовност.
(по БТА)


Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Наша съседка е най-доброто място за пенсиониране
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Bosch и Maserati ще спасяват ДВГ с водород
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
3 зодии с шанс за изненадващи парични постъпления около пълнолунието на 4 декември
Аманда Сейфрид на 40 - актрисата блесна до Сидни Суини на червения килим
Суперхрани, които са бюджетни
Тайланд разреши алкохола от 14 до 17 часа
преди 8 месеца А министъра дали си е получил за януари и февруари?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар