Украински далекобойни дронове са нанесли разрушения по предприятието "Купол" в Ижевск, потвърди в Telegram губернаторът на Удмуртската република Александър Бречалов. Той съобщи за трима загинали и 35 ранени при атаката. По непотвърдена информация в операцията са използвани дронове от самолетен тип "Лютий".
Предприятието, което е на разстояние от около 1300 км от украинската граница, изпълнява поръчки на Министерството на отбраната. В последните месеци в него се произвеждат модификациите на иранските дронове Shahed. В производственото му портфолио са и системи за противовъздушна отбрана "Тор" и "Оса". Ижевск е център на руската металургия и в града се намират и други заводи от военно-промишления комплекс на Русия, включително и производствени мощности за снайпери на "Калашников".
Тази нощ Украйна нанесе още удари и по военни заводи и в окупираните части - в Луганск, край Донецк и на полуостров Крим. Съобщенията в социалните мрежи сочат попадения в металургичен комбинат, жп инфраструктура и радари на системи за ПВО. Министерството на отбраната на Русия не коментира атаките, но назначените от Кремъл власти потвърждават пораженията.
Руските военни кореспонденти съобщават още и за паденето на изтребител Су-34 в Нижегородска област, но отбелязват, че обстоятелствата около инцидента се уточняват. Според публикации самолетът е изпълнявал учебен полет, а двамата пилоти са успели да катапултират.
Русия е нанесла удари с рекорден брой дронове през юни
В последните месеци Русия увеличи съществено производството на дронове - освен в Ижевск, това се прави и в иконимическата зона "Алабуга" в столицата на Татарстан Елабуга. Мястото също често е обект на обстрел за украинските дронове.
Увеличеното производство дава възможност за все по-интензивни въздушни атаки по територията на Украйна. Преди броени дни Русия изстреля рекорден брой дронове и ракети - 537.
Като цяло през юни в атаките към територията на Украйна, извършвани най-често през нощта, Русия е изстреляла 5438 дрона и повече от 250 ракети от различни типове, включително и балистични и свръхзвукови "Кинжал". През май използваните дронове бяха 3974.
Украински военни анализатори отбелязват, че увеличените атаки по украинските градове са съпроводени с липсата на значим успех в обявеното в началото на май лятно настъпление. Руският президент Владимир Путин нареди създаването на буферна зона около границата и намекна за апетити за превземането на нови области - Днипропетровска. Данните обаче сочат, че пробив в Днипропетровска област няма, а настъплението в Суми е спряно и дори украинците извършват офанзивни действия, връщайки си част от позициите.
През юни Русия е окупирала 480 кв. км украинска територия, но това са основно села и региони без тактическо значение за настъплението, което обявиха. Русия все още се опитва да превземе Часов яр (като битките за самия град траят вече година и половина) и Торецк (повече от година). Въпреки интензивните атаки към Покровск, започнали през зимата, руснаците още опитват да настъпят в покрайнините.
Случващото се във войната в Украйна можете да прочетете тук


Мъж стреля след скандал с младежи в София
Първи заразен с хантавирус в Румъния
Си Дзинпин ще посети САЩ през есента
Мотористи протестираха с шествие по два лъча във Варна
Конкурс на Обсерваторията във Варна е част от честванията по случай Международния ден на светлината
Никола Янков: Новото правителство може да пропилее репутационния бонус от еврото
ОАЕ ще удвоят капацитета си за износ на петрол извън Ормузкия проток до 2027 г.
Honda и Nissan може да подновят разговорите за обединение
Печелившите и губещите от срещата на върха на Тръмп и Си Дзинпин в Пекин
Китайската икономика започва поредно тримесечие с дивергенция на растежа
Ето как новият модел на BYD върви на три колела
Музеен експонат отнесе глоба за превишена скорост
Цялата гама на MINI с 5 звезди от Euro NCAP
Провали ли се наистина електромобилът?
Zeekr стъпва на българския пазар с първи официален дилър
Какво означава, ако видите черен кос?
Четиричленно семейство почина, след като изяде диня с отрова за плъхове
Израел и Ливан се споразумяха да удължат с 45 дни примирието
Историческо: Шакира и Мадона ще пеят на полувремето на финала на Мондиал 2026