Исландската фармацевтичната група Actavis е постигнала споразумение да придобие поделението за генерични продукти за хуманната медицина на листваната в САЩ компания Alpharma, съобщава корпоративният сайт на Actavis. Цената на придобиването е 810 млн. долара в брой.
След финализиране на придобиването Actavis ще стане една от петте най-големи генерични фармацевтични компании в света. Комбинацията от търговската марка и географското покритие в Европа и САЩ на Actavis с атрактивните позиции на пазара в САЩ и продажбите на ключови пазари в Европа на Alpharma ще генерира големи възможности за увеличаване на приходите.
Actavis е осигурила 1,413 млрд. евро за финансиране на придобиването, а също и рефинансиране на голяма част от съществуващите дългове на поделението на Alpharma. Общата сума включва 808 млн. евро срочни дългови инструменти, 250 млн. евро револвиращ кредит и 354 млн. евро от емитиране на преференциални акции.
Кредитите инструменти са записани от UBS, а акциите - от исландските Íslandsbanki и Landsbanki.
След придобиването групата Actavis ще има повече от 200 продукта в своята листа, а общият производствен капацитет ще достигне над 24 милиарда таблетки и капсули.
Actavis очаква продажбите на групата през следващата година да достигнат приблизително 1,3 млрд. евро, а печалбата преди данъци и амортизации да се повиши с 19-20% спрямо тази година.
Actavis е създадена през 1956 г. Тя е международна фармацевтична компания с централен офис в Исландия и операции в 29 страни в света. Производствените мощности са разположени в САЩ, България, Турция, Малта, Исландия и Сърбия.
Alpharma е основана през 1903 г. в Норвегия. В момента тя е осмата по големина генерична компания в САЩ, четвъртата във Великобритания и има силни позиции в скандинавските страни, Холандия и Португалия.


Езиковата мрежа на мозъка е по-голяма, отколкото се смяташе, откриха учени
ЦИК: Машините, на които ще гласуваме през октомври, са с изтекла гаранция
Портних: Дори картинките не са на Коцев. Ние му ги оставихме. Той просто ги наследи.
Златен медал: Стилияна Николова е световна шампионка на бухалки
На 28 юли 2061 човечеството ще види Халеевата комета
Образованието в ерата на изкуствения интелект: Учителят вече има нова роля
Как трябва да изглеждат централните банки на 21 век?
Великобритания трябва да се адаптира към горските пожари, те няма да изчезнат
Светът трябва да има думата относно Ормузкия проток
Икономическата разлика между Америка и Европа опира до толерантността към риска
13-те най-интересни класики от супертърга в Пебъл Бийч
Автомобилната жабка е създадена за нещо, което вече почти никой не ползва
Ason Martin направи най-мощния автомобил в света с преден двигател
Пространство, разход на гориво и цена: кой компактен SUV предлага най-много?
Скрита функция на подглавниците спасява човешки живот
Преди 25 години се появяват първите поддръжници на "Кръв и чест" в България
Йотова похвали ансамбъла ни по художествената гимнастика
Възрастна двойка загина в пожар в Гърция
Това би била втората голяма грешка на Путин след инвазията в Украйна
Модерни цветовe, които преобразяват дома