Растежът на световната икономика е стабилен и се очаква да остане около 5% тази година въпреки по-стриктните монетарни политики при основните централни банки, прогнозира Родриго Рато, генерален директор на Международния валутен фонд (МВФ).
„Всеобщото мнение е, че състоянието на световния икономически растеж е стабилно и тази година ще бъде отбелязан растеж от 5% и около тази цифра следващата година“, уточни той в рамките на годишното събрание на Банката за международно регулиране, институцията отговаряща за дейността на централните банки.
Със своите изказвания Рато одобри политиката, водена от централния банки като Фед, Японската и Швейцарска централни банки, които се опитват да намалят ликвидността и да предпазят икономиките си от инфлационна заплаха.
„Със сигурност се наблюдава увеличение на инфлационните нагласи“, констатира Рато, добавяйки, че: „От тази гледна точка е много важно централните банки да се покажат „зорки“ срещу инфлацията“.
Според общото мнение на банкерите, събрани на срещата, световната икономика за момента се справя добре с понижението на цените на активите, но това може да се промени, ако волатилността на пазарите продължи.


България в огнената карта на Европа: 2026 г. показва колко далеч вече стига рискът от пожарите
ЕС губи близо една четвърт от пречистената вода заради течове
НАП и КЗП отчетоха близо 38 хиляди проверки за спазването на закона за еврото
Българската индустрия се разминава с европейския ръст: производството спада с 2,6% за година
ИПИ: Малко специалисти по здравни грижи работят в някои общини във Варненско
Големите корпорации купиха политическо влияние. Сега идва сметката
Уорш има по-сериозни проблеми от трудното начало във Фед
Все повече страни забраняват социалните мрежи за деца - но има ли ефект?
SpaceX премина първата забрана за продажба на акции с рали от $500 млрд.
Найджъл Фараж очаква лесна победа, но умората от него расте
Mercedes-Maybach S680, направен за ЛеБрон Джеймс, се продава
Изпреварил времето си: Пророческото семейно комби на Ford
Защо шофьори на BMW не дават мигач
Роботите на Hyundai правят чудеса при паркиране
Защо производителите крият дръжките на задните врати
Неочакван обрат при разследването на атентата срещу италиански журналист
Алесандра Амброзио получи приказно предложение за брак
ЦСКА се промъкна до плейоф на ЛЕ след загуба с 1:3 от Макаби Тел Авив
София сред най-евтините европейски градове за уикенд туризъм