IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Витоша ски не работи просто защото е на загуба

Стои фундаменталният въпрос дали ски съоръженията на Витоша въобще имат бъдеще

16:09 | 06.02.12 г. 58
Витоша ски не работи просто защото е на загуба

На трето място голям проблем за съоръженията на Витоша е сезонността и седмичността - голямо натоварване в събота и неделя и много ниско през останалите дни. Почиващите в хотелите в Банско, Боровец и Пампорово осигуряват натоварване на съоръженията там и през седмицата. Този фактор се комбинира със сезонността, а именно късия ски сезон, особено при липсата на сняг на Витоша.

Възниква въпросът, след като при ски туризма "Витоша ски" няма предимства, доколко пешеходните и велотуристите могат да правят ефективни лифтовете от Симеоново и Драгалевци, които се използват целогодишно? За съжаление "Витоша ски" не публикува разбивка на приходите си от тези две линии и от ски съоръженията.

В полза на тези съоръжения е забраната за движение на леки автомобили по пътя от Драгалевци до Алеко в събота и неделя. Тази забрана не се спазва, а не се и контролира, но тя осигурява и може да осигурява естествен монопол на лифтовете към Алеко.

Откритият лифт от Драгалевци стига приблизително до Алеко, където е крайната станция на кабинковия лифт от Симеоново, тоест двата лифта са си конкуренция един на друг до известна степен.

В крайна сметка лифтът от Симеоново до Алеко вероятно би бил ефективен, тъй като е кабинков, по-близо е до Околовръстното на София и до центъра на града, също така разполага с голям паркинг и е по-модерен. Той би бил още по-ефективен, ако е защитен от забрана за качване с автомобил до Алеко през почивните дни и също така от евентуалното нефункциониране на лифта от Драгалевци.



Може би "Витоша ски" АД трябва да пусне в експлоатация поне лифта от Симеоново.

Колкото до ски бъдещето на Витоша, то е по-скоро неясно и зависи от наличието на сняг при все, че дори вр. Черни връх е по-нисък от най-високите ски зони на Боровец (Маркуджик). С 1,3 км. писта с изкуствен сняг явно не се получава.

Но дали и с милионни инвестиции, нови писти и лифтове ще се получи без София да е ски курорт? Кой ще иска да прекара 1 седмица ски почивка в смога и задръстванията на София? Тогава кой ще кара ски на тези нови съоръжения, ако приемем че сняг ще има, пък бил той и изкуствен?

Необходимо е не само да се предвидят капризите на природата, но и да се направи задълбочено маркетингово проучване, както какви са нуждите на софиянци, така и дали хора от други градове и държави биха припознали София като ски център.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

34
rate up comment 5 rate down comment 0
guliver
преди 12 години
Ами явно точно защото си израстнал в Самоков нямаш идея какво беше по това време на Витоша! Всички съоръжения работеха с пълна сила, а паркинга на Алеко беше празен, имаше опашки и на Романски и на Лале, и на кабинката и на спираката на 64. Години наред, поколения наред всичко работеше безотказно и времето (както беше написал по-долу) никога не е било определящ фактор. Витоша е сурова планина и времето там се сменя за секунди, това не е Рила. Всеки човек израстнал тук знае това и обича тази планина, заедно с всичките и минуси. Лифтове безспорно трябва да се подновят, но това не изисква промяна в закона, промениха ли го като построиха 5 нови лифта в Банско?! Да не говорим, че дори в този си вид софиянци даваха по 40 лв. за карта. На който не му харесва, му е топло, студено, стръмно и неуредено да си намери подходящо място според възможностите си - избор бол!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 4 rate down comment 0
tihomirn
преди 12 години
целта на цялата кампания за минимизиране на обороти печалби масовост идруги лъжи е една-----закупуване на земята под съоръженията на витоша .докато това не стане забравете за инвестиции в инфраструктура и съоръжения по витоша.някой иска но един друг не му дава щото го иска за себе си.това е истината
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 3 rate down comment 0
orchis
преди 12 години
Тезата че трябва да ходим пивече на ски за да е на печалба Цеко е малко нахална. А пък да се твърди, че в София няма бизнес възможности за спортно развлекателни съоражения е смешна. Фактът, че хората пътуват до Боровец за един ден да карат е достатъчен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 0 rate down comment 0
Божидар
преди 12 години
Логиката е, че разходите, които дружеството има за да поддържа едно съоръжение не са толкова големи и 100% се изплащат от хората, които си купуват карти. Те не са никак малко като за една писта, редовно съм на Лале (бях до миналата зима).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 0 rate down comment 2
mpy_yordanov
преди 12 години
Хайде да го направим. Някой да го направи. Например швейцарците правят най-много шоколад, изнасят най-много, но познайте и хапват най-много на глава от населението.Трябва държавата и общината да ни създадат условия, ние да ползваме, за да финансираме по този начин и съответно ще дойдат и други. Октомври отиваме на симеоновския лифт и .... профилактика. Имаше 5 индийци, които бяха дошли с такси и си тръгнаха разочаровани. Щеше да изсипят малко пари във Витоша Ски и в България.Дано правителството и общината се вземат в ръце.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 2 rate down comment 0
Glacier33
преди 12 години
Абсолютно безумен и ненужен коментар! Прилича на платен PR на собствениците на съоръженията. Само някой "анализатор", който няма никаква информация за проблема може да напише нещо такова... или да изпълнява нечия поръчка. Съоръженията в най-големите ски курорти са собственост на едни и същи инвеститори - Витоша, Банско, а вече и Боровец. Така, че анализа би трябвало да се прави на групата като такава, а не на отделните дружества. Ако Витоша не печели клиентите отиват в Банско или Боровец, така че "консолидираните" резултати си остават постоянни (относително). Най-големия проблем е мълчанието от страна на държавата и агенциите, които следва да регулират подобни пазарни изкривявания, които единствено не разбраха, че пазара на ски туризъм е брутално монополизиран и от позицията на този неконтролируем от страна на държавата монопол, правят нелоялна конкуренция на всички останали свързани туристически услуги.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 0 rate down comment 1
mpy_yordanov
преди 12 години
Грешка. Дианабад (Диана) и Спартак не са басейни, те са комбинация с други неща.Диана е и хотел и там си правят лагери национални и клубни отбори. Входът за външни хора в басейна е страничен бизнес. То и в хотелите на Боровец и Банско може да отидеш само в басейна плащайки , но ако не е хотела, басейна е фалирал.Само басейн е Панчарево (името му е Корали) и отчета му е публикуван тукhttp://***.investor.bg/***-i-analizi/339/a/pecheli-li-se-ot-mineralnite-plajove-i-kolko-gubi-sinergon-holding-ot-negoviia,121694/Мижава работа. 13 000 лв. печалба за 2010 г.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 0 rate down comment 0
ThrownInTheMusic
преди 12 години
Ходят в Алпите (1), защото нямат куде да си изхарчат парите на Витоша (2), зашото явно имат пари. Кой е казал, че само ските правят едим курорт интересен? Кой е казал, че, само през зимата и само уикенда? По света има много богати и развити курортни места където няма ски - има само хубава природа, а Витоша е уникална като парк за София. Малко други големи градове имат такава ценност в непосредствена близост. Може да има хотели, спа, басейни, забавления, планинарство,... хиляди неща. Има и предостатъчно хубави дни през годината.. Значи, има ги условията, има ги клиентите, потенциала. Няма само кой да го направи, и има държава, която пречи, вместо да помага - кретения, дето я има само в 3-тия свят. Уффф...!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 0 rate down comment 0
potrebitel222
преди 12 години
Има, има - Дианабад, Спартак, Панчерево, Варадеро...и са пълни като съм ходил.А София ленд, според мен, въобще не беше добре планиран.То и моловете фалират, някои и непостроени още, но квартална бакалия да фалира не съм видял, примерно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 0 rate down comment 3
mpy_yordanov
преди 12 години
Аз пък съм израсъл в Самоков и през лятото колите на софиянци се нижеха с часове петък вечер и неделя вечер на път за Искровете. Участъци от реките от над 10 км. бяха плътно с къмпингуващи. Сега през лятото няма нито една палатка. А София е по-голяма.Така че ако ще си говорим за "между 1972-92" ще си говорим глупости.Сега хората ходят на ски в Алпите и на къмпинг по гръцко и в Турция. Нещата са други.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още