Още покрай дебатите за Бюджет 2014 представихме нашите притеснения относно идеята да се създава специален инвестиционен „фонд” за развитие на регионите. На всички е ясно, че фонд всъщност няма, а просто има един ресурс, който министрите могат да харчат както пожелаят, тоест без да питат парламента – законодателят им даде одобрение на сляпо и без изисквания. Това се посочва в анализ на Петър Ганев, старши икономист в Института за пазарна икономика (ИПИ) по повод заложената в Бюджет 2014 публична инвестиционна програма.
В анализа се припомня, че тази седмица бе прието и постановлението на МС, което разписва „условията” за разходване на въпросните 500 млн. лв. Ето някои от тях:
Проектите се подават с кратка апликационна форма – апликацията е толкова опростена, че по-скоро служи като източник за информация, която например премиерът да сподели в телевизионно предаване, отколкото като някаква форма за реална оценка. Забележете, че дори не се говори за адекватно изискване за разписване на бюджет – няма отделен формуляр за бюджета, а просто едно празно поле в апликационната форма. Формата ще е полезна за информация (ако е публична, каквато явно няма да бъде), но това по никакъв начин не звучи успокояващо за данъкоплатците;
Критерии за оценка – критериите са разписани информативно, няма някаква система, точки или т. н. Въпросните критерии служат повече като насоки как да се разпише съответният проект и се дадат аргументи на властта, например за телевизионното участие на премиера, отколкото като инструмент за оценка;
Междуведомствен съвет – оценката и класирането на проектите ще е дело на междуведомствен съвет от шестима министри и председателя на националното сдружение на общините. Няма правила за работата на този съвет, не е ясно и как ще се вземат решенията. Този съвет търси баланс между отделните министри, а не служи като гарант за данъкоплатците;
Предварителен подбор на регионални проекти – областните управители се захващат с набирането и номинирането на конкретни проекти с регионално и местно значение. С други думи, общините нямат директен достъп до междуведомствения съвет.
Ако трябва да обобщим, то въпросното постановление само потвърждава опасенията ни – това са „джобните” пари на властта, като правилата са по-скоро за парлама. В крайна сметка всички решения са в ръцете на министрите – в ролята им на членове на междуведомствения съвет и в МС.
За да не стане някой проблем, е сложена и пречка на ниво областен управител, така че изпълнителната власт да отсее „удобните” проекти още преди внасянето им в междуведомствения съвет. Преди години (2007-2008) имахме големи излишъци и на управляващите им се хареса да харчат безконтролно пари за различни проекти. Сега няма излишъци, но се намери друг механизъм, които отново даде власт на министрите да седнат на една маса и да разпределят пари, без да защитават решенията си пред когото и да е било, коментира Петър Ганев.


Волейболните национали с нова победа в Лигата на нациите
Варненката Ива Стоянова спечели Европейския фестивал на шпага в Италия
Самолет се разби във Франция, 11 души загинаха
Хванаха за ден 39-ма шофьори с алкохол или наркотици
Мъж скочи от тераса и почина на място
Япония с право се страхува от "черните кораби" на AI
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 2
Южна Италия повежда икономическия ръст, част 1
Манчестър на Анди Бърнам е градоустройствен урок за Лондон
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Единадесет парашутисти загинаха, след като малък самолет се разби край Нанси
Автомобил се преобърна в река Смядовска, неправоспособен шофьор на 18 години загина
Цяла България светна в жълто за опасно време
"Прогресивна България" настоява за одит на пенсионните разходи
Ралица Асенова с "факти и неудобни истини" за казуса "Петрохан"
преди 12 години Хубав фонд. Ще печелят червените кметове, ще лъснат предизборно пивницата в село, пък и за нашите фирмици по места работа ще има, да е доволна членската маса, зер Доган като задели едни пари за неговата членска маса, чрез тутуня, и за нашите трябва да има, па нека ни гони оня ахмак Бойко на следващите избори. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години "Който плаща, той поръчва музиката ;)" =========Така трябва да е но ....дали е така? Май плащаме ние, а те си ги разпределят и пълнят гуши! Я колко нови хотелиери ще имаме след този мандат! После едно законче, с което ще задължат туроператорите, задължително да включват хотелчетата им в пакетите за почивка, ще си намалят и ДДС-то , ще си платят и рекламата с НАШИТЕ пари а за нас .....билетче ако искаме да си ползваме природните дадености на вече бившата си родина ! И всичко това ....хм в наше име и за наше благо! :D ха ха ха отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Много бързо. БСП са ги изхарчили още преди да платят на агитките миналата година.... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години обръчите от фирми са много гладни трябва по най бързия начин да се наранят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Който плаща, той поръчва музиката ;) Въпреки очевидните недомислици, гледам положително на този фонд - всичко подлежи на подобрение в следващите години, а и не само министерствата ще намажат от него. Подготвените общини ще могат също да се възползват. Малките общини обаче ще имат проблем - те нямат капацитет да си подготвят сами проектите и ще бъдат неравнопоставени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар