Какви биха били последиците от подобна промяна? За начало инвеститорите извън САЩ, като европейските и японските пенсионни фондове, семейните офиси, които управляват финансите на богати лица, и големите финансови институции, ще бъдат силно засегнати от обезценяването на доларовите активи. Ако започнат да изместват инвестиционния си портфейл от тях, това може да изостри спада на акциите в САЩ - това е нещо, за което мнозина анализатори смятат, че така или иначе предстои, като се има предвид, че акциите са във втория си най-скъп период от 150 години. Това от своя страна би навредило на американските спестители, които запазват по-голямата част от своите пенсионни портфейли вложена във индексни фондове върху S&P 500.
Някои печени инвеститори вече виждат предупреждението и се пренасочват към златото. Очаквам и други суровини да поскъпнат.
Ако „Доларовият крах“ се сбъдне, инвеститорите могат също да почнат да трупат евро и йени, което би вдигнало доходността на американските облигации. Това е нещо, което малцина очакват - общоприетото мнение е, че сме в среда с ниски проценти завинаги. Ако обаче доходността се повиши, това би могло да помогне на спестителите, които държат облигации, а не акции, като същевременно навреди на задлъжнелите компании. И както вече бяхме предупредени от Банката за международни разплащания (БМР), има много "зомби" фирми, които ще имат проблеми с обслужването на дълга и оставането в бизнеса, ако лихвите се повишат.
През последните няколко десетилетия бяхме свидетели не само на бичи пазар при акциите в САЩ, но и на много финансов инженеринг. Компаниите направиха всичко възможно, за да устоят на икономическата гравитация, използвайки всичко - от данъчното законодателство до обратното изкупуване на акции. Централните банкери улесниха това чрез разхлабената парична политика. Ето защо, според мен, както американските акции, така и цените на доларовите активи остават толкова високи, въпреки многото рискови фактори в политическата икономия, както и предизвикателства пред бизнеса.
В крайна сметка, ако американските компании се възприемат като вече не най-конкурентните в света, цената на акциите им ще спадне, както и доларът. В тази точка ли се намираме? Все още не. Но като се има предвид ерозията на уменията в Америка, нейната болна инфраструктура и липсата на инвестиции в изследвания, се чудя дали скоро няма да я достигнем.
Самите компании многозначително преместват централите си. Скорошен доклад на Ernst & Young показва, че сред 500-те най-големи глобални компании според списание Fortune, тези със седалище в САЩ са намалели от 179 през 2000 г. до 121 сега, докато базираните в Китай са скочили от 10 на 119. Това сигнализира за пренасочване натам, откъдето компаниите очакват бъдещия растеж - Азия. Ако това е така, много от нас ще се нуждаят от нова инвестиционна стратегия за един нов свят.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе


преди 6 години Поне не е рядко л-но като теб. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Измамник ти сега и икономист ли стана? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Крахът ще е поредното изпомпване на поевтинели от курсовите разлики ресурси от света, с цел Краваристан да пълни търбуха. ИСТИНСКИЯТ КРАХ настъпва така или иначе но, ще е малко по-различен. Да потъват но, да не ни.повлекат със себе си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Не виждам причини да ти слагат минуси? Добър факт си намерил. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Проблемът е ,че ако еврото поскъпне прекалено може да бъде изоставено оттия които оперират с него. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Вицове за всякакви глупости колкото искаш,но винаги при девалвация напарите се случва едно и също,стоките поскъпват а акциите са си вид стока. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години И аз така се надявам, ама и те са хитри - спираш колата, същата фирма ти пробутва вода, изотонична напитка. По-скоро пълно изоставяне на прекомерното пазаруване на храна, напитки, дрехи, електроника, скапаните филми и още по-*** сериали и т.н. Вероятно в такъв свят Дюрекс ще е номер 1, ама лошо ли ще е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Значи наистина да открили вечния двигател на благоденствието... Да не стане като в оня виц за комара, който летял през устата и излизал отзад на слона и слонът бързо разбрал как да си осигури вечен кеф? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Аз доста често давам за пример ето тази страница отностно това какво им поддържа икономиката :) :https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_level_of_military_equipment отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Мисля да си лягам. Ако утре положението е пак така апокалиптично, ще взема и да закуся. Американците още 100 години ще са на върха. Тях ги крепи не доларът, а глупостта на света. Хората само да спрат за два дни да пият кока-кола и те са свършени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар