IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Европейското икономическо самоубийство

Старият континент се нуждае от експанзионистична монетарна политика и по-висока инфлация, пише Пол Кругман в коментар за New York Times

08:10 | 18.04.12 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Носителят на нобелова награда за икономика Пол Кругман. </em><em>Снимка: david_shankbone, лиценз: <strong><a href="http://creativecommons.org/licenses/by/2.0/" target="_blank">CreativeCommons</a></strong></em></p>

Носителят на нобелова награда за икономика Пол Кругман. Снимка: david_shankbone, лиценз: CreativeCommons

Преди началото на кризата Испания не е била фискално безотговорна – страната имаше нисък дълг и незначителен бюджетен излишък. За съжаление на Пиринеите имаше огромен балон в сектора на недвижимите имоти – балон, чието раздуване стана възможно до голяма степен поради огромните заеми, отпуснати от германски банки на испански финансови институции. Когато балонът се спука, испанската икономика остана на сухо. Испанските фискални проблеми са следствие от депресията, а не нейна причина.

Въпреки това рецептата, предписана от Берлин и Франкфурт, е... (познахте) за допълнителни бюджетни икономии.

Това (нека да омекотяваме ситуацията с думи) е просто лудост. Европа вече има няколко години опит със сурови програми за бюджетни икономии и резултатите са точно такива, каквито предвиждаха историците – депресираните икономики затъват в още по-дълбока депресия. И защото инвеститорите обръщат внимание на състоянието на икономиката, когато оценяват платежоспособността на дадена страна, програмите за бюджетни икономии дори не понижиха цената на кредитирането.

Каква е алтернативата? През 30-те години например – епоха, която съвременна Европа започва да копира във все по-отчетливи детайли – основната предпоставка за излизане от кризата беше изоставянето на златния стандарт.

Еквивалентът на подобна стъпка би бил напускане на еврото и възстановяване на националните валути. Може да кажете, че това е немислимо, тъй като подобно развитие определено ще предизвика силни сътресения, както от икономическо, така и от политическо естество.

Но ако продължаваме да следваме сегашния курс, налагането на още по-строги бюджетни икономии на страни, които вече страдат от рекордна безработица, ще се окаже наистина немислимо. Така че ако европейските лидери искат да спасят еврото, те ще потърсят алтернативен курс.

При това този алтернативен курс е доста ясен. Континентът се нуждае от експанзионистична монетарна политика, под формата на заявена от ЕЦБ готовност да приеме сравнително по-висока инфлация. Необходими са и експанзионистични фискални политики в Германия и още няколко страни - политики, имащи за цел да неутрализират бюджетните икономии в Испания и други изпитващи затруднения икономики.

Дори в този случай обаче страните от периферията на еврозоната ще са изправени пред години на икономически проблеми. И все пак, така има някаква надежда за възстановяване.

Това, на което сме свидетели обаче, е пълна липса на гъвкавост. През март европейските лидери подписаха фискален пакт, който на практика узаконява фискалните икономии като единствено лекарство за всички проблеми. Междувременно ключови централни банкери намекнаха за готовността на ЕЦБ да повиши лихвените проценти при най-малкия признак за по-висока инфлация.

Ето защо е трудно да се отърсим от усещането за безнадеждност. Вместо да признаят, че грешат, европейските лидери изглеждат решени да изхвърлят икономиката и обществото си извън борда. Цената за това ще бъде платена от всички.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:25 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

24
rate up comment 1 rate down comment 1
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте kashoooo,Защо за Вас знания за ГОДНО и НЕПРИГОДНО държавно финансово управления (ДФУ) са глупости?При полезната замяна на Златни с Незлатни пари е запазен стария, от време със Златни пари начин на ДФУ и същият продължава да се прилага.Моля за отговор на въпроса:Наследеното от време със Златни пари съответно ДФУ егодно или непригодноза качества на ползвани Незлатни пари?При първо в света изследване за правилен отговор резултатът е, че наследеното от време със Златни пари съответно ДФУ е непригодно за качества на Незлатни пари.Тази НЕПРИГОДНОСТ е особено важната причина за съвременна криза.По произход сегашната стопанска криза е първична, защото е резултат от пряко влияние на само една особено важна причина употреба на ДФУ, което е непригодно за стопанство с Незлатни пари.До 24 часа след прекратяване на тази създаваща криза слабост и ползване на ДФУ, което е годно за Незлатни пари - кризата ще е премахната.С поздрави,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 2 rate down comment 1
vzhekoff
преди 12 години
Вече и книжка ли има ? Каква е на цвят корицата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 2 rate down comment 1
Мислещ
преди 12 години
Няма да си я развие. Той няма теория, той има книжка , която ще поиска да ти продаде, в която е написал същите празнословици.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 0 rate down comment 0
kashoooo
преди 12 години
Абе колега, само гледам пишеш някакви общи глупости за ГОДНИ и НЕПРИГОДНИ управления. Айде развий си теорията. А тия 24 часа за ликвидиране на кризата ми звучат като пълна простотия!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 3
astra.v
преди 12 години
Пол Кругман заслужава Нобелова награда за малоумие.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 0 rate down comment 0
diado mrass
преди 12 години
Въпросът е как съвременна Европа може да се самодисциплинира когато дори в една Белгия полицията не смее да влезе в някои от кварталите на столицата си или да задържи извършил престъпление НЕбелгиец?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 0 rate down comment 0
diado mrass
преди 12 години
Липсата на морал, склонността към измами, корупция, мързел и др., характерни за южните народи рефлектира силно върху икономиките след падането на Желязната завеса. Липсата на "врага" в лицето на Източния блок "приспа" правителствата, които се отдадоха на псевдодемокрация и престъпно обогатяване на политическата класа. Ярки примери за това са немалко държавни мъже, представители на които можем да открием дори и в Германия /Хелмут Кол/. Традиционно дисциплинираните и организирани общества от северните страни успяват да забавят негативните тенденции въпреки демографската инвазия от югоизток, включително и от Африка. Фискалните интервенции от ЕЦБ биха имали слаб и краткосрочен ефект ако дисциплинирането /в най-общ смисъл/ на народите от периферията остане на заден план. Колкото и да е неприятно, факт е че при подобни кризи единствено наложеният със сила ред извежда икономиката от разруха /военната хунта в Гърция, Чили, Аржентина, Уругвай, Бразилия, Боливия и др./
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 7
Иван Митев
преди 12 години
Здравейте Mesoiadess,Пол Робин Кругман е от тези, които вярват на свои учители и колеги ( в т. ч. Джон Мейнард Кейнс, Джон Кенет Гълбрайт, Милтън Фридман, Пол Робин Кругман, Йозеф Стиглиц, проф. Нуриел Рубини, проф. Макс Оте, експерти на МВФ (в т. ч. председателят Кристин Лагард), СБ (в т. ч. новия директор Джим Йонг Ким), ЕЦБ (в т. ч. председателят Марио Драги) и други) без да отчита тяхна кардинална слабост да не правят разлика при държавно финансово управление, в зависимост от ползвани Златни или Незлатни пари, което подсигурява непълноценни преценки за противодействие срещу стопанска криза.Ситуацията при европейската криза е ясна: Съвременната стопанска криза в Еврозоната се развива поради държавно финансово управление, което е НЕПРИГОДНО за евро.Кризата продължава, тъй като финансовата грешка се запазва.Успешното спасение от кризата е възможно.До 24 часа след прилагане на финансово управление, което е ГОДНО за евро кризата ще е ликвидирана.С поздрави,Иван Митев
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 3 rate down comment 0
Pyramid
преди 12 години
Значи, не твърдя, че Кругман нищо не разбира. Проблемът е, че и той предлага решение в тясната рамка на ДОСЕГАШНОТО. А с развитието /чийто явни маркери са кризите/ просто, задължително навлизаме в нови територии, извън комфорта. Е, той е привиден и обусловен, по-скоро, от нежелание за обновяване /въпреки, че никой не иска да признае, че остарява/ и не е даден веднъж завинаги. Е, няма как да стане. Моделът вече се пропука и е безсмислено да се кърпи. Вместо това, трябва ПРОСТО да излезем отвън и да го възприемем в цялост, а не на парчета, разделени едно от друго.Наистина просто е...ама за умни.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 2 rate down comment 2
simo.smo
преди 12 години
Печатането на пари оправя всичко. А пък за безработицата най-добре една война да има, за предпочитане с извънземни ...Такива нобелови лауреати за мир и за икономика бродят по света, че просто не е истина.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още