IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Световната пазарна икономика не функционира

Голямата депресия прерасна в Голямото безпокойство, смята Нобеловият лауреат за икономика Джоузеф Стиглиц

08:10 | 22.01.14 г. 26
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p style="text-align: justify;">
	Прогнозите за значително подобрение на световната икономика през 2014 г. - или в близкото бъдеще &ndash; изглеждат нереалистични, споделя&nbsp;носителят на Нобеловата награда за икономика. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Прогнозите за значително подобрение на световната икономика през 2014 г. - или в близкото бъдеще – изглеждат нереалистични, споделя носителят на Нобеловата награда за икономика. Снимка: Ройтерс

Има нещо мрачно в обзорите за отминаващата година, маркираща половин десетилетие от изригването на световната финансова криза през 2008 г. Да, избегнахме Голямата депресия, част втора, но само за да прерасне тя в Голямото безпокойство, с почти непомръдващи доходи за голяма част от населението в развитите икономики. Можем да очакваме още от същото и през 2014 г., предрича в свой анализ носителят на Нобеловата награда за икономика Джоузеф Стиглиц, публикуван на сайта на Project Syndyiate.

В САЩ медианните доходи продължават своя безмилостен спад. Доходите на мъжете паднаха до нивата под тези, характерни за периода преди 40 г. Европа, която се гмурна повторно в рецесия, излезе от нея през 2013 г., но очевидно никой не може да потвърди, че последва възстановяване. Повече от половината младежи на Испания и Гърция остават безработни. По данни на Международния валутен фонд безработицата в Испания ще бъде над 25%.

Истинската опасност за Европа е, че може да се настани удобно чувството на самодоволство. Годините отминават. Всеки може да почувства, че ритъмът на жизнените институционални реформи в еврозоната се забавя. Например, паричният съюз се нуждае от истински банков съюз – включващ не само общ надзор, но и единен фонд за гарантиране на депозитите и общ механизъм за разрешаване на проблемите на закъсалите банки – и еврооблигации, или подобен дългов инструмент. Еврозоната дори не е близко до въвеждането на нито една мярка за разлика от миналата година.

Всеки може да почувства и възобновената отдаденост към политиките за строги икономии, които хвърлиха Европа повторно в рецесия. Продължаващата стагнация на Стария континент е достатъчно опасна. Но все още съществува значителен риск от възникване на криза и в други страни на еврозоната – ако не през следвщата година, то в не толкова далечното бъдеще.

Обстоятелствата са малко по-добри в САЩ, където растящото икономическо разделение – неравенството е най-голямо в сравнение с която и да е друга развита икономика – е придружено от строга политическа поляризация. Можем само да се надяваме, че лунатиците в Партията на републиканците, които предизвикаха блокирането на правителството и пратиха страната на ръба на фалита, няма да решат да повторят представлението.

Но дори и да не го направят, то вероятното последващо свиване чрез следващия кръг мерки за строги икономии, които вече струваха 1-2% от прираста на БВП през 2013 г., означава, че растежът ще остане анемичен, почти недостатъчен, за да генерира нови работни места за желаещите да се присъединят към работната сила.

Въпреки че имаме намаляване на обема на покупките на активи от страна на Федералния резерв на САЩ, то поне до 2015 г. не се очаква почти нулевите лихви да бъдат повишавани.

Последна актуализация: 03:52 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 5 rate down comment 0
kalendar
преди 10 години
не си безкрайно прав-не можеш да набедиш за единствен виновник пазарната икономика. Даже не можеш за най-голям виновник. Развитието на технологиите е много(в пъти) по-важно за тия работи. Но съм съгласен, че от алчност хората правят чудеса:) А ръста на населението в тая капиталистическа страна Китай????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 15 rate down comment 10
data
преди 10 години
И как решихте че модела не работи ? Благосъстоянието и продължителността на живота през последните 100 г. са с невиждан ръст но според тук пишещите "модела" бил не работел . Дори ръста на населението е показателен че капитализма е най работещият модел в човешката история .Да - не работи в България но основно заради ВЪТРЕШНИ причини !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 16 rate down comment 7
bgMan
преди 10 години
Главният виновник за неконтролируемото покачване на консумацията обаче си остава населението. Наближаваме 9 милиарда души и ако всички тези милиарда имаме лесен достъп до храни, горива и всякакви други благинки на цивилизацията и технологиите си представи (ако можеш) какво коства това и кой може да го произведе.Като глобално общество наближаваме ръба на възможностите си и трябва да почнем да добиваме ресурси от другаде. Дори и луната да почнем да експлоатираме няма да ни помогне за повече от 100 години.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 6
SS-23
преди 10 години
***, нивата на консумация се покачиха, защото бастуни като теб, решиха да наложат в цял свят лъжливият модел "живот на кредит"! Този модел доведе до "живеене в аванс", до харчене, ядене, каране на коли и всякакви други "благинки" на кап.-а, които още не са изработени и няма да бъдат !! В един момент обаче, увлечени от лавинообразното нарастване на богатството (което също твърдя, че е кухо и може да се стопи като майски сняг за нула време), бастуните като теб видяха, осъзнаха, че няма кой вече да продължава да "живее авансово".... т.е........ "Хората вече не искат да губят, а бастуните вече не могат да печелят!" Познато, а !!! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 10 rate down comment 4
bgMan
преди 10 години
При всяка дискусия относно намаляването на акцизите в ЕС основният довод на управляващите брюкселски зелки е: "единственият регулатор на потреблението (покачващото се, РАЗБИРА се) е акцизът".Кратко, точно и ясно!Който има акъл да схване и да разбере.Който няма акъл е безсмислено да му се обяснява.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 10 rate down comment 12
bgMan
преди 10 години
Въпрос на гледна точка.Пазарната икономика не се провали защото не предполага справедливо преразпределение на създадената добавена стойност а защото увеличаването на населението драстично покачи нивата на консумация и застрашително доближиха пика на всички възможности и технологии за задоволяването им. Затова умните глави измислиха всякакви възможни кризи, които малко по малко в продължение на периоди от по 10-20 години да накарат цели общества и всички отделни индивиди в тях да консумират все по-малко. Забележи зомбирана червеноармейска главо, че колкото и все по-трудно да става никога няма да стане по-евтино, дори и да има практични решения, които да позволяват по-евтиното за масите. И не просто защото гадните капиталисти, фашисти и банкери са алчни, а защото евтиното и леснодостъпното означава отново висока консумация.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 9 rate down comment 1
michaelis
преди 10 години
Всичко е направено да го духат бедните. И сега богатите не могат да праат пари и се чудят що става, еми има бая страни за развиване да човъркат там, ама те не искат да дават а първо да вземат е да ама за да вземеш първо тряя да дадеш иначе нема и в склада нема :))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 23 rate down comment 15
SS-23
преди 10 години
Имаме световна пазарна икономика, която не функционира. Имаме незадоволени потребности и неоползотворени ресурси. Системата не доставя ползите за големи сегменти от обществото. =================================Ха ха ха !! Все по-доволен оставам от "Инвестора", защо със всяка седмица, със всеки изминал месец, виждам статии, които подтвържадават моите тези, за които говоря от доста време !! Виждам как "великите" икономически умове, достигат до простичките истини, за които говори един човек, нямаш нищо общо с икономиката!!Пазарната икономика НЕ е просто в криза, ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА СЕ ПРОВАЛИ ... защото тя не предполага справедливо преразпределение на създадената добавена стойност! Това е живата истина !! Язък ви за тоновете изписана и изчетена литература и учебници, по една измислена "наука", движеща се най-вече от емоциите и психологията на хората !!Няма ли преразпределение - няма да има стабилност !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 18 rate down comment 0
balkando
преди 10 години
п.п. Щиглиц заема страната именно на лешоядите с такива изказвания.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 16 rate down comment 3
kalendar
преди 10 години
Имаме световна пазарна икономика, която не функционира. Имаме незадоволени потребности и неоползотворени ресурси. Системата не доставя ползите за големи сегменти от обществото. брех...абе, това е социализъм:) Не, че имам против де:)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още