IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Наистина ли 2008 г. отново се повтаря?

Джордж Сорос заяви, че сегашната среда му напомня на 2008 г. Дали това обаче наистина е така?

08:05 | 15.01.16 г. 46
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Историята на Джордж Сорос е достатъчно впечатляваща, особено по макроикономическите въпроси, за да си струва да обърнем внимание, когато той удари алармата. Последното му предположение е, че сегашната среда му напомня на 2008 г., прелюдия на един от най-лошите мечи пазари в историята, коментира Economist. Репутацията на Джордж Озбърн, британският финансов министър, не е толкова голяма, но и той предупреди, че сегашната година може да е най-трудната за глобалната икономика от финансовата криза насам.

Фондовите пазари със сигурност сякаш действат така, че Сорос може да се окаже и прав. Китай спря търговията си с акции през два дни миналата седмица. Разпродажбите преминаха през Азия и Европа, като лондонският индекс FTSE 100 се понижи под 6000 пункта (в края на миналия век той бе на ниво от 6930 пункта – дотук с теорията, че акциите винаги се отплащат в дългосрочен план). Разпродаването се свежда до комбинация от опасения за забавящата се глобална икономика и геополитиката.

Така че наистина ли е отново 2008 г.? Основните анализатори не предвиждат рецесия (но те и никога не го правят). Световната банка намали прогнозата си за световния растеж за 2016 г. от 3,3% до 2,9% (въпреки че това все пак ще бъде по-добре от резултатите през 2015 г.).

Може би обаче трябва да се разгледа тенденцията на прогнозите, а не направо заявеното ниво. През януари 2009 г. централните банкери на Федералния резерв очакват растеж от 1,3 - 2% през годината. Това беше твърде оптимистично, но посоката поне бе правилна. Предишният диапазон на прогнозите (през октомври 2007 г.) бе за ръст между 1,7% и 2,5%. Понижаващите се цени на суровините и (през първите дни от новата година) намаляващата доходност по облигациите са знак, че инвеститорите изпитват опасения за растежа.

Със сигурност има знаци за слабост на производствения сектор. Американският показател на производството ISM е на ниво от 48,4 пункта, под ключовото ниво от 50 пункта. Дългосрочната картина сочи, че той е бил дори по-надолу от това ниво, без да показва рецесия, но понижение до под 45 пункта ще бъде доста надежден сигнал за спад. Индексът на китайското производство PMI е на същото ниво. Глобалната търговия също е мудна, нещо, което икономистите се мъчат да разберат.

От друга страна, секторът на услугите (засега най-голямата част от развитите икономики) е доста стабилен. Индексът ISM в САЩ през декември е на ниво от 55,3 пункта. Данните за ADP показват силен ръст на американската заетост през декември. А и не всички данни за производството са лоши.

Новите поръчки в Германия са се увеличили с 1,5% през ноември, второто поредно силно месечно повишение, което кара Андреас Рийс от Unicredit да твърди, че "широкоразпространеният песимизъм, особено на фондовите пазари, е силно преувеличен. Вместо допълнителни стръмни спадове на чуждестранното търсене към германските износители там сякаш има обрат".

Би било разумно да се мисли, че световният растеж все още е в застой, но вероятно ще се нуждае от някакъв спусък, за да потъне в рецесия. Геополитиката е една възможност. Иран тъкмо обвини Саудитска Арабия, че е бомбардирала посолството му в Йемен, а ако сунитско-шиитската прокси война се превърне в истинска, реална война, това със сигурност ще има силно влияние.

Но паралелът с 2008 г. може да бъде поддържан, само ако говорим за спукване на балон с дълг, а Сорос се фокусира най-вече на Китай. Факт е, че в момента наистина говорим по-скоро за Китай, а не за Европа или САЩ.

Има рязък ръст на съотношението между дълга и БВП на Китай – с 50 процентни пункта през последните четири години. Точно както при бума с ипотечните кредити в САЩ, рязък ръст на дълга предполага, че се дават заеми, без да се отделя достатъчно внимание на качеството на кредита и неправилното използване на ресурси. По общо мнение обаче Китай може да се справи с дългова криза. Държавният контрол на икономиката е много по-голям и правителството има резерви за трилиони долари, с които да спаси банките при нужда. Китайските банки освен това не са обвързани със западната финансова система така, както Lehman Brothers и Bear Sterns бяха. Заразата ще бъде ограничена.

Разбира се, този държавен контрол означава, че необслужваните кредити не се оценяват толкова бързо, колкото на Запад и че в резултат на това затруднените компании не излизат от бизнеса. Тези зомбита се задържат наоколо и затрудняват постигането на печалба от конкурентите (включително западните компании). Така че ефектът на зараза няма да бъде чрез финансовата система, а чрез корпоративната печалба.

Джон-Пол Смит от Ecstrat, изтъкната "мечка" в Китай, твърди, че "макар повечето промишлени предприятия да са реагирали на забавеното търсене рационално, намалявайки капиталовите разходи като процент от продажбите, то общото въздействие на техните действия изостря дефлационните тенденции в по-широката икономика, така че използването на капацитета в повечето предприятия все още се понижава, докато нивата на дълга се покачват".

Страхът е, че китайските власти, в отчаянието си да избегнат социални вълнения в резултат на безработица, ако бизнесите фалират, ще изберат вместо това да обезценят валутата. Юанът вече отслабна в отмерени темпове през 2016 г., инвеститорите реагираха с безпокойство, но истинският шок ще дойде от много по-голям спад. Реалният ефективен обменен курс на Китай в момента е 130 спрямо нивото на индекса от 100 през 2010 г.

Изтичане на капитал от Китай вече има, а спадовете на фондовите пазари вероятно ще доведат до по-големи изходящи потоци. Както посочва Смит, "агресивната намеса за вдигане на валутата чрез продажба на долара от валутните резерви ще затегне вътрешната ликвидност и следователно рискува да изостри същите тези условия, които са довели до изтичане на капитал на първо място, а това ще задейства порочен кръг".

Ако Китай обезценява валутата си, то другите азиатски страни ще се окажат под натиск да последват хода заради опасения, че ще изгубят конкурентната си позиция. Това ще засили притесненията около онези азиатски компании, които имат заеми в долари. Може да се появят и банкови проблеми в Азия.

Това е потенциално обезпокоителен сценарий. Дали 2008 г. е подходящ паралел е друг въпрос. Ако мечият вариант наистина се сбъдне, тогава това звучи по-скоро като 1998 г., когато се задейства кръг от азиатски обезценявания заради осъзнаването, че растежът е захранен от спекулации. Западните икономики успяха да преодолеят тази криза. Истинското опасение е, че развиващите се страни днес са много по-важни за световната икономика, отколкото тогава.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:31 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 6
Атанасио
преди 8 години
Проектът с работно название "линия Китай - Русия - Канада Америка", се предвижда да е с дължина около 13 хил. км - http://***.investor.bg/aziia/336/a/kitai-planira-izgrajdaneto-na-visokoskorostna-jp-liniia-do-vladivostok-195212/Китай политиката на Новата нормалност - http://avtorski.pogled.info/article/65495/Kitai-politikata-na-Novata-normalnost''При своето посещение в Китай през 2013 г. Дж. Рифкин заявява, че КНР може да стане лидер на Третата Индустриална революция ако премине на възобновяеми източници на енергия. (цит. по http://***.businessweek.com/articles/2013-09-26/china-and-the-third-industrial-revolution) или Шеста технологична вълна(Понятието Шеста технологична вълна се основава на идеите на руския учен Николай Кондратиев за дългите цикли в икономиката. По-късно тези идеи се концептуализират от руския академик С.И.ГлазиевРадвам се за ел.влаковете защото това е една от моите стратегии - https://***.facebook.com/atanas.shalapatov/posts/1436573383287558
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 31 rate down comment 1
Repoman
преди 8 години
Ами да, всички виждаме че 2008г. се повтаря, Вярно, по-различно е този път, но се повтаря.Въпреки, че основната причина е почти същата: натрупани дисбаланси, защото не е имало фалити които да ги изчистят. И този път нещата първо се усетиха при суровините, просто погледнете че се трупат запаси и цените падат заради липсата на търсене. И това въпреки затварянето на цели добивни заводи. Скоро процеса ще се пренесе нататък по веригата, както стана и през 2008г. И така.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 13 rate down comment 7
Атанасио
преди 8 години
Китай има буфер с който да компенсира балоните докато САЩ и ЕС нямат тоест САЩ имат малко като постигнат разпределение като ЕС от 49% спрямо сегашните 39% за да се увеличи вътрешното потребление/крайното търсене/Буфера на Китай е вътрешното потребление с което растежа на БВП може да не падне под 7% още десетилетие но това е временно и Дори прочути икономистите, галеници на медиите, започват, макар все още неуверено, да споменават хипотези за свят без растеж, поне в т. нар. напреднали страни.Такъв е случаят в САЩ с Пол Кругман и Лари Съмърс, за които стагнация от един век е допустима - http://bg.mondediplo.com/article1436.html СТАГНАЦИЯ ОТ ЕДИН ВЕК Е ДОПУСТИМА тоест потвърждават написаното от мен ,че кризата е системна - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 4
SS-23
преди 8 години
Новото е само изострената геополитическата обстановка, която малцина предвиждаха.---Задай си въпроса : а защо възниква геополитическо напрежение, къде е корена на това планирано "явление" и тогава може да отричате, че "нямало да има срив"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 29 rate down comment 3
george353
преди 8 години
Не съм много съгласен. 2007-08 гръмна балона на събпрайм ипотеките които бяха създадени да стимулират търсене на недвижимусти, именно защото нямаше растеж. След dot com балона 97-2000 и атаките през 2001, беше прекъснат 10 годишен период на растеж и страната влезе в рецесия. Сега имаме US сток маркет балон захранен с QE парична маса (търси Ричард Фишер - Former Federal Reserve Presiden) който май е на път да се спука. Така че и през 2008 и сега имаме подобни симптоми, балони, различни на цвят, но все пак балони. Така че не виждам смисъл да се прехвърля вината на Китай. Това си е изцяло US made disaster.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 2
SS-23
преди 8 години
Наистина ли 2008 г. отново се повтаря?---Казвам го простичко, за хиляден път : докато не се изчистят дълговете - така ще бъде !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 4
michaelis12
преди 8 години
не е като 2008ма нито пазарите нито икономиките ... Тогава настана патакламата заради банките, сега е нещо като 2011 съвсем "нормална криза" .... :)) Истинския срив започва когато всичко е изящно и безупречно и "няма как да се случи" пропуква се именно от там от където най-малко се очаква, сега няма такова нещо защото всички са се настройли, че е зле, а борсата уж червена кървава ама SPX стои на 1900 и не мърда от там ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 30 rate down comment 3
dr.5rov
преди 8 години
За разлика от 2008, когато малцина очакваха криза от такъв мащаб, сега се случват неща, за които повечето говореха от няколко години насам, че ще се случат. Дори времето посочваха 2016-2017. Накратко сегашната буря е нещо, което се очакваше да се случи по някакъв начин. Новото е само изострената геополитическата обстановка, която малцина предвиждаха.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 12
Атанасио
преди 8 години
6.8 трилиона долара хвърлени на вятъра в Китай за четири години - http://profit.bg/news/68-triliona-dolara-hvurleni-na-vyatura-v-Kitaj-za-chetiri-godini/nid-131677.htmlНа стената на проф.д-р Боян Дуранкев съм обяснил ,че може да има и 10% растеж но това е временно т.е. не се решава фундаменталният проблем ,че устройството на свет.финан.иконом.система е грешно - https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1678735562404671Нобелиста по икономика Джоузеф Стиглиц го каза: ''Единственото лекарство за преодоляване неразположението на световната икономика е в увеличението на съвокупното търсене... и дълбока реформа на финан. ни система... Частният сектор създаде неравенството и екологичната деградация, с които сега трябва да се справяме. Пазарите не могат да разрешат тези и други критични проблеми, които създадоха, или да възстановят сами просперитета. Необходими са активни правителствени политики''- https://***.facebook.com/boyan.durankev/posts/1701431930135034
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 30 rate down comment 1
Hahoto
преди 8 години
Всичко им е различно на китайците, да вземем за пример мечките.Китайската мечка - жива Панда ;)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още