IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Наистина ли НАТО съществува все още

Ако днес страните членки имаха възможност да създадат Член 5 от договора на НАТО, дали щяха наистина да го направят?

11:46 | 28.08.16 г. 25
<p>
	Снимка: <em>Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Лесно е да си представим как може да се развие сценарият: Полша и Балтийските страни ще изискат по-силна реакция, за да предотвратят друго анексиране подобно на това на Крим.

Германците и французите ще призова за преговори с Москва, съмнявайки се, че Член 5 ще бъде ползван. Гърците, италианците и испанците ще покажат ясно, че икономиките им вече са пострадали достатъчно от санкциите срещу Русия след анексирането на Крим.

А голяма част от европейското общество, манипулирано от руска пропаганда, ще зададе въпроса дали руснаците не са били донякъде прави в опита си да подкрепят събратята си в Балтийските страни.

Дали пък империалистическите Съединени щати не са тези, които всъщност предизвикват всичко това, ще кажат някои, точно както агентите на Вашингтон стоят зад преврата в Киев.

Създателите на договора на НАТО през 1949 г. с основание са можели да разчитат на нещо, наречено западен патриотизъм. Или поне такива настроения са съществували на правителствено ниво. Днес обаче той отстъпва пред относителността и неувереността. Това, което преди бяха стабилни принципи на външната политика, сега са разменна монета в предизборните кампании и вляво, и вдясно.

Социалдемократическата партия на Щайнмайер иска нов коалиционен партньор и се опитва да се отвори към избирателите, които възприемат НАТО най-малкото като ко-агресор на шахматната дъска на Евразия. А Доналд Тръмп се нахвърля върху НАТО, за да предизвика усещане за несправедливост в САЩ, обвинявайки европейските съюзници, че „ограбват“ американския данъкоплатец.

Барак Обама използва различни думи, за да заяви същата позиция. Той нарече европейците „авантаджии“, които не искат да похарчат „своя справедлив дял“ за отбрана – твърдение, което със сигурност не е погрешно, пише Битнер.

НАТО се опитва да се пребори с този упадък, раздрънквайки най-голямата си сабя. Източници от Алианса казват, че ядреното възпиране е топ приоритет. Статия, публикувана в списанието NATO Review, явно артикулира новата позиция.

Това, което е нужно в момента, казва статията, е „акцентиране върху крайните мерки и възпиращия характер на ядрените оръжия“. Щабът на НАТО иска да направи Балтийските страни това, което беше Берлин преди: ядрена бодлива тел. Германското правителство обаче може да отхвърли това, определяйки го за дори по-голяма провокация към Москва. Това, което е имало за цел да засили решимостта може да създаде повече разцепления в съюза.

НАТО винаги е бил брак по сметка, но не и такъв без привързаност. Но предвид всички тези съмнения, разрушителни за алианса – политическата му цялост, разпокъсаните причинно-следствени вериги и спорове за разходите за сигурността, трудно е да си представим, че Европа и САЩ биха написали отново Член 5, ако имаха такава възможност през 2016 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 02:25 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

13
rate up comment 10 rate down comment 4
kalendar
преди 7 години
т.е. в Каталуня има войска в момента?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 23 rate down comment 14
ing5rov
преди 7 години
"Вярвам. че и останалите съфорумци поддържат това мое мнение.""Останалите" съфорумци сте наистина много...с по пет шест ника сте направо половин България...пък ти си вярвай в каквото искаш , или се запиши в опълчението на лудия срещу Путин.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 22
rover
преди 7 години
Те не толкова плачат против НАТО, колкото реват за СССР. Готови са майка и баща да продадат, само и само да се върнат онези времена.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 22 rate down comment 23
redcretin
преди 7 години
Забавна ралта, едно време разни кьорпета вярваха че Варшавския договор е вечен - сега същите плачат против НАТО :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 22 rate down comment 19
rover
преди 7 години
И аз съм на мнение, че НАТО трябва да се заличи от днешната политика. Европа, може съвсем спокойно да бъде управлявана от Русия в лицето на Путин, да речем. Вярвам. че и останалите съфорумци поддържат това мое мнение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 18 rate down comment 9
ing5rov
преди 7 години
http://a-specto.bg/zashto-shefat-na-nato-se-otkaza-da-zaplashva-rusiya/Защо шефът на НАТО се отказа да заплашва Русия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 19 rate down comment 23
studioaa
преди 7 години
Трябва всячески да се пречи на създаването на единна европейска армия, защото тя реално ще бъде използвана като средство за разправа с всяко неудобно правителство. Ако например в някоя страна властта бъде взета от еврофоби и те искат да напуснат европейския съюз, европейската армия ще окупира съответната страна и ще свали правителството заменяйки го с послушковци. Всъщност ссср имаше навика да изпраща военни срещу мирни протестиращи, първо в Унгария, а после в Чехия. Омразният на всички ни европейски съюз едва ли ще действа по различен начин... С действията си в Либия брюксел доказа, че не може да му се има никакво доверие да провежда външна или отбранителна политика.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 17
michaelis12
преди 7 години
ей дано се разпадне тва НАТО и повече никога не се създават такива фашистки организации дирижирани от олигарси дет изпотрепаха света, изпочупиха и прокудиха хората от домовете си ...... дано се разпадне и с това да отбележим изгонването на Сашш от Европа! АМИН !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 14
SS-23
преди 7 години
Т. н. "НАТО" отдавна НЕ съществува , поради това , че не съществуват враговете му, против които беше създадено! :))) Точно обратното - "враговете" на бившето НАТО, вече воюват рамо до рамо с него! И интересно, срещу кого "воюва" , това ново НАТО ??? :))) Дали не воюва срещу тези, които отказват да приемат "правата вяра" , т.е. вярата в Капитала и Лихвата ??? :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 27 rate down comment 10
Hammer
преди 7 години
Въпреки че идеята звучи разумно не съм сигурен, че ще сработи. Най-малко защото очаквам да се получи нещо като с еврото - всяка държава ще следва своите лични интереси. Франция ще иска да изпраща европейската армия в бивши свои колонии на "миротворни мисии", Полша и прибалтика ще иска армията да й пази границите с Русия, Белгия ще иска да й пази улиците от терористи, Италия и Гърция ще разчитат на помощ да пазят външните граници и т.н. Виж, ако ЕС беше централизиран...но точно в този момент да се върви в тази посока би означавало скорошен разпад според мен. То и без друго проблемите са достатъчно, създаването на европейска армия само ще добави още един, поне в този момент. От друга страна скоро може да няма ЕС, така че може и никога да не дочакаме идеята за европейска армия да се реализира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още