IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС изхарчи огромни суми за сближаването на континента. Напразно

Някои от най-големите получатели на финансови помощи сега са развъдници на много недоволство, което води до разединяване на блока

08:18 | 10.08.18 г. 26
Автор - снимка
Създател
<p>
	Полски десни националисти. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Полски десни националисти. Снимка: архив Ройтерс

Кохезионното финансиране преобразува получателите, първоначално по Средиземноморието и Ирландия, а след това и в бившите комунистически страни, които се присъединиха през 2004 г. Най-бързо развиващите се икономики в Европа зависят от паричния поток на ЕС. В 11 от 28-те държави членки на ЕС финансирането от ЕС възлиза на повече от 40 цента от всяко евро, което правителство изразходва за инфраструктура, земя и сгради между 2015 и 2017 г.

На някои места, като например в Западна Европа, ЕС понякога маркетира слабо своята помощ и гласоподавателите често не са наясно за ролята на ЕС в микса от регионално, национално и европейско финансиране.

Финансирането от ЕС може и да има тежки правила и разпоредби, включващи сложни документи и ограничения за видовете проекти, които получават реципиентите.  Източноевропейските националисти твърдят, че голяма част от паричните потоци се връщат към германските и френските строителни компании. sa sa

Страните донори се ориентираха към кохезионните фондове, отчасти поради предполагаемата корупция сред получателите. Да вземем за пример Унгария, където скептицизмът към ЕС е сериозен. Агенцията за борба с измамите на блока твърди, че договор на стойност 47,8 милиона щатски долара за модернизиране на уличните лампи, е възложен на компания, която някога е била собственост на зета на премиера Виктор Орбан. Проектът съдържал „сериозни нередности". Зетът отрича обвинението, а Орбан казва, че Унгария вече не се нуждае от кеша на ЕС.

През април Орбан спечели нов мандат, като проведе предизборна кампания срещу ЕС, който според него е вкарал бежанци в Унгария. "Спрете Брюксел", пише на финансирани от правителството брошури, изпращани до домовете на гласоподавателите. (ЕС го нарече блъф. Унгария, Полша и Чешката република са изправени пред 20% намаления на кохезионния фонд по сегашните планове.)

Малко получатели на средства по кохезионните фондове са в такъв пряк конфликт с донорите като Полша, която получи повече от 60 млрд. евро по настоящия бюджет за сближаване.

Управляващата партия "Право и справедливост" разчисти 110-местния Върховен съд с основанието, че около осем от съдиите там са били съдии и по време на комунизма. ЕС заяви, че прочистването подкопава независимостта на съдебната система и предизвика неизползвана процедура, която би могла да накаже Полша и да ограничи правото ѝ на глас в блока. Решението е висящо. Брюксел също така предяви иск срещу Полша, Унгария и Чешката република за отказа им да приемат бежанци като част от плана за пренасочването им в ЕС.

Страните донори, включително Франция и Германия, настояват бъдещите разходи да бъдат обвързани по-тясно с поддържането на нормите на ЕС. Някои полски избиратели и длъжностни лица наричат тези условия, които Брюксел възнамерява да приеме, атаки срещу суверенитета на държавата от страна на враждебния западен елит.

В Лапи, град с 16 000 души население, заобиколен от цветни полета, жителите гласуваха с 2 към 1 за присъединяването към ЕС през 2003 г. Европейската помощ обаче не успя да компенсира икономическите катаклизми, последвали рухването на комунизма. През 2008 г. завинаги се затръшнаха вратите на държавната захарна фабрика, която преобразуваше 370 000 тона цвекло в 60 000 тона захар годишно, оставяйки 250 души без работа.

Земеделските производители, които бяха закупили специализирани сортове цвекло, станаха свидетели на загниването на културите си. Местните хора обвиниха квотите за захар в ЕС за това. През следващата година вагоноремонтният завод съкрати повечето от своите 700 служители.

Последна актуализация: 10:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 10 rate down comment 0
abdul
преди 5 години
а пък на югоизточните хич не им пука, дори да е на кредит.лудува ли лудува.Който може - бачка, който има - дава. Социализъм в чист вид.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 7 rate down comment 11
Грую Груев
преди 5 години
Хубава статия, но нищонеказваща, защото не е политически коректно да се каже. А истината е една - ЕС представлява впрягане на силите на немския народ, за да храни останала *** по южните и източните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 3
neverland
преди 5 години
Верно е! Което си е така, си е така. Щом го има като възможност...що да не :)Хората са го изпяли още на времето-"Любовта с пари не се купува, кара то сърцето да лудува..." :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 7
abdul
преди 5 години
Храни куче.. но пък не е луд тоя дето яде баницата, нале?Имали са пари бол - дали са.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 15 rate down comment 1
neverland
преди 5 години
Направо си е храни куче да те лае. Неблагодарници! Като всеки клуб, съюз, организация, която е съществувала някъде и ще съществува, членуващите в тях получават дадена "облага", но и плащат дадена "цена" и винаги има някой печеливш в цялата история. Така е било от време оно и така ще бъде. Няма място за драми, просто е въпрос на аритметика да се претеглят "разходите" и "ползите" :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 1
dr.5rov
преди 5 години
ЕС изхарчи огромни суми за сближаването на континента. Напразно --------Как ще е напразно. Това е още едно солидно доказателство за вярността на разни поговорки като : Няма безплатен обяд, Храни куче да те лае и т.н. Зависи от това, кой от коя страна гледа на нещата. Аз не разбрах какво иска да каже тази статия. Промъква се някъде в подтекста, че "ние помагаме и полагаме грижи за тях, а те са неблагодарни и непослушни".ЕС (хората в ЕС) сега навлезе и преминава през етап на освобождаване от илюзиите. Ще мине време. Какво ще се получи накрая, може само да гадаем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още