IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

ЕС изхарчи огромни суми за сближаването на континента. Напразно

Някои от най-големите получатели на финансови помощи сега са развъдници на много недоволство, което води до разединяване на блока

08:18 | 10.08.18 г. 26
Автор - снимка
Създател
<p>
	Полски десни националисти. <em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Полски десни националисти. Снимка: архив Ройтерс

Кохезионното финансиране преобразува получателите, първоначално по Средиземноморието и Ирландия, а след това и в бившите комунистически страни, които се присъединиха през 2004 г. Най-бързо развиващите се икономики в Европа зависят от паричния поток на ЕС. В 11 от 28-те държави членки на ЕС финансирането от ЕС възлиза на повече от 40 цента от всяко евро, което правителство изразходва за инфраструктура, земя и сгради между 2015 и 2017 г.

На някои места, като например в Западна Европа, ЕС понякога маркетира слабо своята помощ и гласоподавателите често не са наясно за ролята на ЕС в микса от регионално, национално и европейско финансиране.

Финансирането от ЕС може и да има тежки правила и разпоредби, включващи сложни документи и ограничения за видовете проекти, които получават реципиентите.  Източноевропейските националисти твърдят, че голяма част от паричните потоци се връщат към германските и френските строителни компании. sa sa

Страните донори се ориентираха към кохезионните фондове, отчасти поради предполагаемата корупция сред получателите. Да вземем за пример Унгария, където скептицизмът към ЕС е сериозен. Агенцията за борба с измамите на блока твърди, че договор на стойност 47,8 милиона щатски долара за модернизиране на уличните лампи, е възложен на компания, която някога е била собственост на зета на премиера Виктор Орбан. Проектът съдържал „сериозни нередности". Зетът отрича обвинението, а Орбан казва, че Унгария вече не се нуждае от кеша на ЕС.

През април Орбан спечели нов мандат, като проведе предизборна кампания срещу ЕС, който според него е вкарал бежанци в Унгария. "Спрете Брюксел", пише на финансирани от правителството брошури, изпращани до домовете на гласоподавателите. (ЕС го нарече блъф. Унгария, Полша и Чешката република са изправени пред 20% намаления на кохезионния фонд по сегашните планове.)

Малко получатели на средства по кохезионните фондове са в такъв пряк конфликт с донорите като Полша, която получи повече от 60 млрд. евро по настоящия бюджет за сближаване.

Управляващата партия "Право и справедливост" разчисти 110-местния Върховен съд с основанието, че около осем от съдиите там са били съдии и по време на комунизма. ЕС заяви, че прочистването подкопава независимостта на съдебната система и предизвика неизползвана процедура, която би могла да накаже Полша и да ограничи правото ѝ на глас в блока. Решението е висящо. Брюксел също така предяви иск срещу Полша, Унгария и Чешката република за отказа им да приемат бежанци като част от плана за пренасочването им в ЕС.

Страните донори, включително Франция и Германия, настояват бъдещите разходи да бъдат обвързани по-тясно с поддържането на нормите на ЕС. Някои полски избиратели и длъжностни лица наричат тези условия, които Брюксел възнамерява да приеме, атаки срещу суверенитета на държавата от страна на враждебния западен елит.

В Лапи, град с 16 000 души население, заобиколен от цветни полета, жителите гласуваха с 2 към 1 за присъединяването към ЕС през 2003 г. Европейската помощ обаче не успя да компенсира икономическите катаклизми, последвали рухването на комунизма. През 2008 г. завинаги се затръшнаха вратите на държавната захарна фабрика, която преобразуваше 370 000 тона цвекло в 60 000 тона захар годишно, оставяйки 250 души без работа.

Земеделските производители, които бяха закупили специализирани сортове цвекло, станаха свидетели на загниването на културите си. Местните хора обвиниха квотите за захар в ЕС за това. През следващата година вагоноремонтният завод съкрати повечето от своите 700 служители.

Последна актуализация: 10:24 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 19 rate down comment 13
BobbyM
преди 5 години
И какво е 1 трилион - нищо 5 процента от БВП на съюза за една година дадени за период от 30 години. В замяна източна европа загуби 20% от работоспособно си население - перфектно обучени бели хора в развета на силите си които замаскираха демографския срив в ес за цели 30 години. Западна европа получи и пълен достъп до активите и пазарите и изкупи всичко на безценица. Членството на БГ в ЕС до момента е най скъпо струващата национална катастрофа!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 8
neverland
преди 5 години
Стига с тази робска психика :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 15 rate down comment 2
Pachanga
преди 5 години
Аз предпочитам да работя за тях - плащат повече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 17 rate down comment 5
osoitza
преди 5 години
Статията е само едната страна нам оментата.Това с което си плаща източна европа е Човешкия капитал. Релано свободното движение на хора решава частично проблема на германските индустрилаци. Другото с което си плаща източна европа и собено България а вероятнои Полша че на практика ние работим за тях. Така наречениете инвеститори се възползват от това че работната ръка тук е евтина а могат без проблемно да сиизнасят на запад продукцията.И на трето но не последно място Ние вече сме клиенти на тяхната продукция. Една бедна източна европа неможе да си позволява новри германски коли и машини като цяло. Днес обаче все опевече хора в Източна Европа си купуват чисто нови коли , много от които са на европейски марки .....Да не забравяме че от тези 890 милиарда някаква значителна част е и вноската на въпросните държави в бюджета на ЕС. Да може би са 30 -40% в момента , но все повече .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 15 rate down comment 1
Грую Груев
преди 5 години
Сами се заливат, защото са с промити мозъци и не могат да кажат не, както ние сме с промити мозъци и все чакаме някой да ни оправя - Дядо Иван, царя, БХ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 16 rate down comment 1
khao
преди 5 години
еми те сами се заливат ... сами си го правят, аз поне не ги жаля. Работил съм в немска фирма, чак много работни не са (е по работни са от испанците де). но и проблема е доста по комплексен от изложеното в тая статия ... поне според мен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 4
michaelis12
преди 5 години
харчи да ама за общински жилища на таквиз кат Мария Гаргамел и за фалшиви служби с фалшиви новини дет пускате всеки ден ..... да верно тия пари са напразно .....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 4
Грую Груев
преди 5 години
И двамата сте прави, то в това е и трагедията на ЕС - едните са научени да бачкат, а ако надигнат глас за права, им казват, че са нацисти и ги заливат с емигранти за по-сигурно. Другите са свикнали на сиртаки и маняна, и като им резнеш кредитите, почват да се бунтуват и да викат, че ЕС бил гаден, забравяйки га ядоха кифтетата. Такава система е обречена на разпад, а смешното е, че сами си я създадоха и си вкараха таралеж в гащите.П.С. Отряза ми контара нещо, но това е *** все пак, така че сме свикнали :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 2
khao
преди 5 години
юнак вино пие, балък лозе копа ... хахахахахаха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 1
neverland
преди 5 години
Е явно трябва още малко да се напъне Гюнтер, да се труди по-усърдно,че още съм гладен.Добре, че са кротки като овце и послушни като бити кучетата :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още