IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Русия предприема енергиен завой на изток, който я прави уязвима

Китай, който има много алтернативни източници на доставка в Азия и Близкия изток, държи картите

08:20 | 11.12.19 г. 41
Автор - снимка
Създател
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Енергийната политика на Москва рязко смени курса с две събития миналата седмица. Новият газопровод „Силата на Сибир“, който доставя газ от Русия към Китай, бе открит миналия понеделник от президентите Владимир Путин и Си Дзинпин и бележи завой на Москва към изтока.

В края на миналата седмица пък руски министри присъстваха на срещата на ОПЕК във Виена и приеха руското петролно производство да бъде намалено допълнително като част от опита на картела да стабилизира цените. Този ангажимент означава, че Русия - десетилетия наред провеждала твърдо независима петролна политика - сега е 15-тата държава-членка на ОПЕК, пише Ник Бaтлър за Financial Times.

Русия остава основен играч на международния енергиен пазар - през 2018 г. тя е нетен износител на повече от 9 милиона барела петрол на ден и почти 250 милиарда кубически метра природен газ. Сега страната се оказва в пазар на купувачите, който не може да контролира.

Този месец се навършват 20 години от номинирането на Путин за президент и за енергийния сектор на страната тези две десетилетия са период на успех след кризата в петролната индустрия през 90-те години. Добрите времена, обаче, направиха Русия още по-зависима от приходите от нефт и газ и, следователно, по-уязвима от развитията на световния пазар. Москва не се превърна в „енергийната суперсила“, която някои прогнозираха, а по-скоро в придатък на западащия картел OПЕК.

Първият голям успех бе ръстът на производството и износа. Добивът на петрол нарасна от 6 млн. барела на ден през 1999 г. до над 11 млн. барела на ден през миналата година, а производството на газ - от 52 млрд. кубически фута на ден до 65 млрд. куб. фута. Износът и на двете суровини се е увеличил, като количеството на търгувания нефт би било още по-високо, ако не беше системата за квоти на OПЕК, в която Русия неохотно участва.

Този растеж се основаваше на стратегическото отваряне към международните инвестиции, насърчавани от олигарсите, които притежават ресурсите на страната, след като изкупиха значителни държавни активи на безценица в годините преди Путин да дойде на власт. Руските компании Роснефт, Лукойл и Газпром бяха укрепени, за да станат истински сили в международната индустрия.

За инвеститорите ангажирането с Русия никога не е било лесно, но малцина - водени от BP - просперираха и успяха да запазят позициите си в страната, въпреки политическите премеждия. Путин устоя на изкушението за ренационализация, дори когато напрежението със западните правителства беше в разгара си.

Сега, въпреки санкциите, наложени от Европа и САЩ, много международни компании разглеждат Русия като потенциална зона за инвестиции поради огромната й неразвита ресурсна база. В сравнение с Близкия изток Русия е безопасно място за бизнес, защото компаниите се нуждаят от ресурсите й, а тя - от техните технологии и приходи.

Вторият голям руски успех е Росатом, държавната ядрена компания, която продължава да разработва реактори и е сключила сделки за изграждане на ядрени централи със страни като Китай, Египет, Унгария и Иран. Реакторите ВВЕР на компанията можеха да спечелят значителен дял от европейския пазар, предлагайки евтина и надеждна алтернатива, но повечето от сделките на ЕС с Москва - особено за нещо толкова чувствително като ядрената енергия - са политически неприемливи.

Нарастващият износ на нефт и газ донесе значителни приходи през десетилетията на власт на Путин. Създаденото богатство, обаче, не бе използвано добре, като икономиката не беше диверсифицирана. Нефтът и газът все още представляват 60 на сто от износа и осигуряват половината от целия федерален бюджет.

По всички стандарти Русия е петроикономика и - като много други такива държави - голяма част от богатството, създадено от сектора, намери своя път към западните банки и лондонските имоти.

Когато цените на петрола и газа падат, както през последните пет години, очевидната сила да бъдеш един от основните доставчици в света се превръща в белег на слабост. Русия е отличен пример за прехвърлянето на доминацията в енергийния пазар от производители към купувачи.

Историята на "Северен поток 2" - новият газовпровод под Балтийско море до Германия - се състои в желанието на Москва да си осигури още по-голям дял от европейския пазар на газ. Но този пазар се сви с повече от 10 на сто през последното десетилетие и може да намалее още повече, тъй като климатичните политики ускоряват възприемането на възобновяемите енергийни източници.

Това обяснява уклонът на изток. За Москва нямаше алтернатива. Газопроводът „Силата на Сибир“, който пренася газ за китайския пазар, ще увеличи износа, но ще направи Русия уязвима на колебанията в политическите й отношения с Пекин. По отношение на цената и обема на търгувания газ Китай - с много алтернативни източници на доставка в Азия и Близкия Изток - държи картите.

Подобно на всички останали петроикономики, Русия е в плен на обстоятелства извън своя контрол и е силно изложена на всяко по-нататъшно понижение на глобалните цени на енергията.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

21
rate up comment 23 rate down comment 10
pinoccio
преди 4 години
Валяк да те беше газил - по-дълбоки гънки щеше да имаш.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 11 rate down comment 22
khao
преди 4 години
петроиконимики имат ядрена индустрия, ракетни технологии---добре де ... като Индия е, същите цииигани и скотове са ! Сега доволен ли сиИндия е ядрена сила, имат ракети у космоса и шахматни шампиони
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 14 rate down comment 16
khao
преди 4 години
статията потреблението на газ на континента е намаляло с 10% за 10 годин---хааа, това и аз не го повярвах и го проверих и верно е така ... пика е бил 2010.Ето как потреблението намалява, и поредното доказателство че Императрицата е неук лъжец !https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=File:Gross_inland_consumption_of_natural_gas_in_the_EU.png
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 11 rate down comment 17
khao
преди 4 години
русия от толкова завои накрая да не си набута глвата в гъъъза ? хахахаха !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 28 rate down comment 19
pinoccio
преди 4 години
От всичко написано най-фрапантното и нелепото е, че Русия е петроикономика. А, бе, кои петроиконимики имат ядрена индустрия, ракетни технологии, МКС и безчет световни шампиони по шахмат? Цяла Арктика е тяхна и я пазят с флотилия, която, ако пресъхнат моретата има да я режат на скрап 200 години. Кои са тия белези, дето по всички тях Русия е петроикономика? Е, да, някои счетоводни числа дават такива резултати, защото те не отчитат какви пари е да се поддържа статут на суперсила. Коя петроикономика е суперсила - Венецуела, Ирак, Иран, Саудитска Арабия, Бразилия, ОАЕ, Нигерия? Може би руските учени пият бензин, за да поддържат огъня на своите знания. А в двора на руската академия на науките добиват газ, за да се самоиздържат. Аман от щурава пропаганда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 22 rate down comment 12
Императорът
преди 4 години
Ти: болен. Все така слагаш цената на огромният завод на р. Амур в цената на газопровода. Договорът си е договор, а Китай има огромна нужда от газ, иначе нямаше да договарят и Мощта на Сибир 2, а може би и 3. А LNG е по-евтин от тръбния само в болните ти фантазии. Ако не беше така, американците щяха да ударят СП2 с пазарни средства, а не да се мъчат с жалко политическо изнудване. знаят, че тръгне ли СП2, ще продават газ в Европа само на загуба.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 20 rate down comment 14
Императорът
преди 4 години
Я проучи колко неща изнася Русия, включително стоки, които преди внасяше. Пишеш глyпости, както обикновено.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 20 rate down comment 17
Императорът
преди 4 години
Стоянчик, политически натиск оказва само и единствено САЩ. Това вече и бонговците го разбраха, само ти не. Норвегия изнася колкото Русия само във фантазията ти. Странно как потреблението намалява за 10 години, а износът на Газпром расте? Няма как да намалява с отказът от въглища, а и от атомчета вероятно, Европа няма да остане без енергия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 17 rate down comment 20
Стоян Петров
преди 4 години
Никой не казва, че ще мине без газ. Важното е да бъде суровина каквато, е а не средство за политически натиск. Така Норвегия изнася за Европа, толкова газ колкото и русия. Толкова е просто. Но все пак, както е отбелязано в статията потреблението на газ на континента е намаляло с 10% за 10 години. И ще продължава да намалява, бъди сигурен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 22 rate down comment 2
Achtung
преди 4 години
Аз пък на това му викам по модерно западно европейско говорене, диверсификация на източниците на приходи. С намаляне броя на старите АЕЦ в Европа и постепенния отказ от въглища, и гласената революция при електрическите автомобили, ми се вижда невъзможно да се мине без Газ по всички възможни тръби, включително и украинската, че даже и за америакците ще има да захлебят с втечнения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още