IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Путин не можа да си върне любовта на народа през 2019 г.

Тове бе година, в която руският лидер увеличи влиянието си в чужбина, но го загуби у дома

10:27 | 29.12.19 г. 25
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Путин по време на традиционната си годишна пресконференция. <em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Путин по време на традиционната си годишна пресконференция. Снимка: Ройтерс

Никой диктатор не управлява без мълчаливото съгласие на нацията, но в Русия през 2019 г. президентът Владимир Путин установи, че това съгласие е все по-неохотно. Неговата реакция: все повече разчитане на тоягата, след като реколтата от моркови не бе добра, пише Леонид Бершидски в анализ за Bloomberg.

Путин откри през 2018 г., че светът може да бъде по-лесен за манипулиране отколкото неговата собствена страна. След като геополитическата архитектура, която той започна да изгражда с анексията на Крим през 2014 г., се оформи, популярността му у дома спадна - благодарение на необходима, но силно непопулярна пенсионна реформа, включваща рязко увеличаване на възрастта за пенсиониране. Протестите зачестиха. Към края на миналата година Путин реши да откъсне очи от световната карта и да погледне към руската сърцевина, където прокремълската партия Единна Русия претърпя болезнени електорални поражения.

Тази година усилията на Путин да си върне обичта на Русия бяха неуспешни. Това се отразява на перспективите за плавно предаване на властта през 2024 г., когато той трябва да се оттегли поради конституционното ограничение в мандатите му. 

В края на 2018 г. Путин и неговите външнополитически съветници дадоха да се разбере, че според тях няма място за какъвто и да е твърд международен ред. В такъв свят глобалните лидери защитават това, което смятат за национални интереси на базата на пазарлъка, като не изграждат твърди съюзи, а вместо това правят така, че другите да осъзнаят ползата да си сътрудничат с тях в конкретни области. Тази година това, което Русия предлагаше на геополитическия пазар се обедини. 

Русия преди залагаше на огромните си енергийни ресурси - през 2000-те години, когато цената на петрола скочи, дори се заговори за превръщането на страната в "енергийна суперсила". През 2019 г. тази стара стратегия започна да дава плодове. Газпром, монополистът при износа на газ, който Кремъл използва за упражняване на енергийната си мощ (и обогатяване на приятелите на Путин чрез инфраструктурни договори), завърши два основни газопровода: морската част на Турски поток, пресичаща дъното на Черно море до Турция, и Силата на Сибир, доставящ руски природен газ на Китай. Въпреки че изграждането на Северен поток 2 под Балтийско море към Германия бе забавено поради европейските регулаторни пречки, неблагоприятни климатични условия и може би закъснели американски санкции, то ще бъде приключено през следващата година. Тогава старата схема на Путин за превръщането на Русия в незаменима за ключовите си съседи (балканските държави, Китай, Германия и Турция) също ще бъде завършена.

Газовият проект обаче няма да придаде на Русия статут на суперсила. Откриването на нови газови находища и растежът на световната търговия с втечнен природен газ създадоха здравословна конкуренция между доставчиците на всички ключови пазари.

Освен това Европейският съюз, основният руски пазар за износ на енергия, се стреми към въглероден неутралитет до 2050 г. с амбициозен план за развитие на възобновяеми енергийни източници. Рано или късно и Китай също ще започне постепенно да изважда от употреба изкопаемите горива. Дългосрочната стратегия на Русия трябва да се основава на нещо различно от износа на въглеводороди.

Последна актуализация: 05:28 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

5
rate up comment 6 rate down comment 10
Вся власть Советам!
преди 4 години
По времето на Елцин *** в Москва почваха от 200 долара, а сега се радват на 100 левчета, има и доста по-евтини. Какво говори това за икономическата ситуация в Русия, как мислиш?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 6
ing5rov
преди 4 години
мнм , нещо не чувам аплодисменти отстрана на америка , както беше при Елцин ... как мислиш ?! :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 8 rate down comment 12
Вся власть Советам!
преди 4 години
В Руските форуми полу на шега, полу сериозно хората казват че Путин е агент на ЦРУ, защото успешно води Русия към дъното докато той и близкото му обкръжение изнасят пари, ценности и роднини на запад. В този смисъл управлението му е добро за всички. Липсата на варианти за компромис със Запада означава продължаващо отслабване на Русия, приветствано от всички, включително и Китай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 13 rate down comment 8
дядя Вова
преди 4 години
Петре, то ти плащат, но виж какво пишат твоите колеги и си опичай акъка, че на всеки може да му се скрои шапката, особено, ако под нея няма много:В Полша разбраха: Путин ще ги застави да си платят за русофобията"......Президентът на Русия Владимир Путин припомни за позорната роля на Полша за началото на Втората световна война, а след няколко дена по време на разширената колегия на Министерството на отбраната на Русия той прочете цитати от архивни документи, в които се казва, че през 1938 година полският посланик в Берлин Юзеф Липский в личен разговор с Адолф Хитлер е подкрепил идеята на фюрера за прогонване на евреите в Африка...........До момента Москва не предприемаше никакви мерки в отговор на наглите антируски брътвежи от полска страна, ограничавайки се само с официални протести.Но последното изявление на Путин може да има за Варшава много неприятни последствия.Руският президент съвсем неслучайно засегна темата за крайния антисемитизъм на предвоенното полско ръководство.Припомням, че през 2018 година президентът на САЩ подписа закон Номер 447 (Справедливост за оцелелите, останали без компенсации) за връщане на имуществото на жертвите на Холокоста. В случай на невъзможност да се установи личността на наследниците на жертвите този документ позволява да се предаде даденото имущество за обществено ползване на еврейски организациие, занимаващи се изследването на Холокоста за по-нататъшно използване за просветителски цели.Законът пряко засяга Полша, в която до Втората световна война живеят най-много евреи в Европа, а след края на войната бившето еврейско имущество главно премина в собственост на държавата.Според наличните оценки, стойността на бившето еврейско имущество, за което понастоящем могат да претендират еврейските организации, е в рамките на 300 млрд долара.След приемането на закона Полша бе подложена на безпрецедентен натиск от страна на еврейското лоби в САЩ и Израел. Според твърденията им, полската държава и поляците носят отговорност за Холокоста и трябва да бъдат изплатени компенсации. При това звучат доста яростни изказвания: достатъчно е да си спомним изявлението на главата на МВнР на Израел за това, че всеки поляк изпитва антисемитизъм още от млякото на майка си."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 14 rate down comment 16
sdk
преди 4 години
нищо тази година ще свали малко цените на водката и е готов. на тези алкохолици друго не им трябва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още