Европейският съюз (ЕС) може да наложи санкции срещу Русия много по-рано от очакваното, тъй като се видя, че броят на желаещите за подобни действия нараства, заяви в ефира на Bloomberg TV Bulgaria, в предаването “Клуб Investor”, Весела Чернева, директор на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
“Отношението на Русия към блока от край време е доста неуважително и това достигна своята кулминация по време на срещата между върховния представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел и руския външен министър Сергей Лавров”, коментира Чернева.
По нейни думи в рамките на посещението на Борел в Русия протоколът е бил напълно загубен.
“Борел като че ли не беше разбрал, че отивайки в Москва, е хубаво, освен критиката за задържането на опозиционния лидер Алексей Навални, да има други теми”, посочи експертът.
Чернева коментира и доколко Урсула фон дер Лайен е компрометирана като председател на Европейската комисия (ЕК).
“Кризата с ваксините е основната тема в Европа в момента. Неспособността на ЕС да осигури достатъчен брой ваксини навреме във всички части на съюза е същински провал... Това сега е слабостта на Фон дер Лайен”, изтъква директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.
Друга тема, на която Чернева се спря, са връзките между Европа и Китай в контекста на инициативата на азиатската страна “17+1”. Според госта този формат е започнал да изчерпва значението си, което е показателно от факта, че шест страни от Източна Европа не изпратиха своите президенти като представители на последната среща.
“Вероятно ще видим общ фронт на Европа и САЩ по отношение на Китай, но условията, по които този фронт ще бъде създаден, със сигурност няма да са американските - те ще бъдат някъде по средата”, заключва Чернева.
Целия разговор може да проследите на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина


преди 5 години Бай Рейгън едно време каза "руснаците имат много пушки, аз ще ги накарам да ядат пушки".И ги накара.Икономическата сопа винаги е била най-ефективна при тия.Сега ще се научат да пият петрол и да шмъркат газ.Не е случаен факта, че заплатите в Рашата вече са на ниво Албания...даже по-скоро Косово.В България минималната пенсия вече е по-висока от минималната заплата в Рашастан.Ама вие, другари путинисти, не се отчайвайте! Нали вашите гурута обявиха, че санкциите били полезни!?Значи тогава целувайте ръка на ЕС, добро ви правят! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Ако имаше елементарни познанния, нямаше да пльоскаш евтина пропаганда в сайта. България изнася стоки и услуги за 34- 35 млрд долара на година, русия за 420 милиарда. В зависимост от цената въглеводородите и техните производни достигат до 50 %( в зависимост от цените) от руският износ. Въпреки огромният експорт на суровини(нефг, газ, дървесина, метали), износа на русия съотнесен към българският е почти два пъти по-малък спрямо глава от населението. Нещо да ми напишеш? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Глад казваш.....Россия нарастила экспорт продукции АПК до 30,4 млрд долл. https://sdelanounas.ru/blogs/139440/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ЕС е основния пазар на Русия и в този смисъл Руската федерация е много по-зависима от ЕС, отколкото ЕС от Русия. Прекратени отношения с ЕС означава тотален глад за руснаците. Общо взето, "на гол тумбак чифте пищови" е руската позиция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Редовно се евавам с братушките, по-точно с техните нежни половинки. Друго освен благодарнсти не съм получавал. Ти там за аyспусите от личен опит ли? Зaвалията! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Идеално, още по-лесно е да отнесат санкции - ако се правят на отворени :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години да имаш спомен кой беше под санкции в русал и кой си продаде контролните дялове в офис на министерство на финансите на хамериканците и на кого ... ?! само за протоколът питам ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години За санкции ли ставаше въпрос? РУСАЛ приобретает алюминиевое производство в Германии https://***.rusal.ru/press-center/press-releases/rusal-priobretaet-alyuminievoe-proizvodstvo-v-germanii-/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Как беше лафа - "едно е да можеш, друго е да искаш, трето и четвърто е да го направиш" :D Остана ли на кого да му налагат санкции? :D отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години ЕС да дуат супата на братушките. С Русия никой не може да се евава, иначе в ауспуха си го получава. отговор Сигнализирай за неуместен коментар