IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Белият дом се мъчи да ограничи имиджовите щети от Афганистан

Одобрението за Байдън спадна със 7 процента и достигна 46 на сто - рекордно ниско равнище, откакто той зае поста през януари

08:48 | 20.08.21 г. 6
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Пресконференция на американския президент. <em>Снимка: Pete Marovich/Abaca/Bloomberg</em></p>

Пресконференция на американския президент. Снимка: Pete Marovich/Abaca/Bloomberg

Когато на 8 юли президентът Джо Байдън се появи в Източната стая на Белия дом, за да подчертае, че изтеглянето на САЩ от Афганистан протича бързо, той декларира, че превземането на страната не е нещо неизбежно. 

Пет седмици по-късно, когато талибаните вече са на власт, а сцените на хаос на летището на Кабул при евакуацията на американците и свързани със Съединените щати афганистански граждани приковаха вниманието на света, Байдън се мъчи да се защити за поредицата грешни решения, навредили на доверието към САЩ, пишат в цитиран от БТА анализ за Ройтерс Стив Холанд и Патриша Зенгърли.  

"Отговорността не е моя", подчерта той и хвърли върху други вината за унизителния за Америка край на нейната 20-годишна намеса в Афганистан, в която имаше погрешни стъпки на четири администрации - две републикански и две демократически. Байдън разкритикува остро афганистанските военни заради отказа им да се бият, заклейми сваленото вече афганистанско правителство и обяви, че е наследил от предшественика си републиканец Доналд Тръмп лошо споразумение за изтегляне.  

"Когато се кандидатирах за президент, поех ангажимент пред американския народ, че ще сложа край на военната намеса на Америка в Афганистан. И въпреки че това беше трудно и сложно - и да, далеч от съвършеното, - аз удържах обещанието си", каза той в реч в понеделник. 

Байдън дойде на власт, като се представяше за международен държавник с твърда ръка на кормилото след четиригодишното бурно управление на Тръмп. Той бързо присъедини отново Съединените щати към международните споразумения, от които Тръмп се отказа, и се зае с подновяването на традиционните съюзи, които Тръмп отблъсна. Първото голямо международно предизвикателство пред Байдън обаче предизвиква силна ответна политическа реакция, като както демократи, така и републиканци поставиха под въпрос неговата стратегия. 

Прогнозата на американското разузнаване, че талибаните може да бъдат удържани до три месеца след изтеглянето на САЩ, се оказа погрешна. Американските военни командири, които искаха по-предпазлив подход към изтеглянето, бяха уволнени. 

Съветникът на Байдън по въпросите на националната сигурност Джейк Съливан застана във вторник на трибуната в Белия дом с обща защита на действията на Байдън. Той каза, че сигналът за подкрепа към афганистанското правителство е бил резултат от "обмислена преценка", която обаче не го е спасила. 

"Когато приключваш 20 години военни действия в гражданска война в друга страна, при въздействието на 20 години решения с верига от последици, трябва да вземеш много трудни решения. И нито едно с ясен изход", каза Съливан.

Призиви за разследване 

Конгресмени, все по-недоволни от развоя на събитията в Афганистан, искат да разследват какво се е объркало. Сенаторът демократ Марк Уорнър, председател на комисията по разузнаването към горната камара на Конгреса, каза в понеделник, че възнамерява да работи с други комисии, за да бъдат зададени "трудни, но необходими въпроси" за това защо САЩ не са били по-добре подготвени за колапса на афганистанското правителство. Републиканците продължиха острите си критики към политиката на демократа Байдън. "Кризата в областта на сигурността и хуманитарната сфера, която се разгръща сега в Афганистан, можеше да бъде избегната, ако имахте някакво планиране", написаха републиканците от комисията за въоръжените сили към Камарата на представителите в писмо до Белия дом във вторник. 



Кризата изглежда взе своя дан. Одобрението за Байдън спадна със 7 процента и достигна 46 на сто - рекордно ниско равнище, откакто той зае поста през януари, установи в понеделник проучване на Ройтерс и института "Ипсос". 

Байдън, който управлява кризата от президентската резиденция "Кемп Дейвид" в щата Мериленд, прекара няколко дни, без да разговаря за Афганистан с нито един чуждестранен лидер. Във вторник той се чу по телефона с британския министър-председател Борис Джонсън. 

"Премиерът подчерта, че е необходимо да не се губи постигнатото през последните 20 години в Афганистан, да се защитим срещу всяка възникваща заплаха от тероризъм и да продължим да подкрепяме народа на Афганистан", съобщи говорител на "Даунинг стрийт".

Бившият президент на САЩ Джордж У. Буш, който започна "войната срещу тероризма" в Афганистан в отговор на атаките от 11 септември 2001 г. и втора война в Ирак през 2003 г., звучеше с нотка на съжаление в изявлението, което направи в понеделник вечерта съвместно със съпругата си Лора Буш: "Сърцата ни са свити както за афганистанския народ, който изстрада толкова много, така и за американците и съюзниците от НАТО, които пожертваха толкова много", казаха двамата. "Афганистанците, които сега са изложени на най-голям риск, са онези, които бяха на предния фронт на прогреса в своята страна", добави семейство Буш.

Във вторник Съливан обаче каза, че въпреки "сърцераздирателните сцени" от летището Байдън "трябваше да помисли за човешката цена и при алтернативния път, който бе оставането в центъра на гражданския конфликт в Афганистан".

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:54 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 2 години
абе ***, тия хиляди жертви, са две хиляди и 500, професионална армия във виетнам дадоха почти 60 хиляди наборна армия... нема как да е едно към едно...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 1 rate down comment 1
Ivan.r
преди 2 години
Кара те да се замислиш, че не е това целтаГорилионите долари са за джоба на избранитеОкупацията не е била с цел да изгради държава на бъдещето, а нещо другоКакво ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 2
grainis
преди 2 години
Имиджови ЩЕТИ ? Според мен говорим за Имиджов РАЗГРОМ, по-голям от този във Виетнам и Корея взети заедно . Да вкараш 2 Трилиона долара, да дадеш хиляди жертви, да стоиш 20 години там и да не успееш да преведеш тази страна от каменната ера в бъдещето, чрез разработка на огромните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
0pk
преди 2 години
Имиджовите им щети ще продължават да растат, докато желанията им не се изравнят с възможностите им :]Ако бяха взели пример от операцията на руснаците в Сирия - да впрегнат местното население недоволно от талибаните да воюва срещу тях, сега щяха да имат добре "отстреляна" боеспособна армия, която с минимална въздушна подкрепа щеше да размазва брадатите бабаити. Те тренираха по плацове и полигони, накрая като се изнесоха, а ония доброволно и без бой се предадоха на талибаните. После що имало имиджови щети... Щото са наркомани проззти и не могат две и две да съберат. Пък ако някой вярва, че мега дълбоки замисли имат тия... пффф замислите им са само как някакви пари да им дойдат от някъде без да вършат работа и това е основната причина за напиращия упадък.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 8
zelka007
преди 2 години
колкото и да губи популярност , не може да стигне дъното на бездарния тромбон ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 4 rate down comment 1
Ivan.r
преди 2 години
Наивно е да вярваме, че изтеглянето на САЩ е провокирано от некомпетентност или пацифизъм или други подобни. Зад него най вероятно се крият други цели, които тепърва ще ни станат известни, а до тогава трябва да сме на щрек. Какво може да цели Белия дом с това внезапно изтегляне?>Нови големи бежански вълни към ЕС>Създаване на Ислямска Държава 2.0 >Дестабилизиране на региона и подпалване на религиозни конфликти/фанатизиране на съседните на Афганистан Узбекистан, Киргистан, Таджикистан, Туркменистан.>Радикализация на Уйгурите в Китай и своеобразна покана за Китай да пропилее ресурси и 20тина години в свои опити да овладее Афганистан
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още