Новата наказателна процедура на Европейската комисия срещу Полша, която бе заведена в сряда, е най-малкото проблематична. Защото, ако полският Конституционен съд беше наистина такъв, какъвто трябва да бъде, т.е. независим съд, какво би трябвало да направи полското правителство по отношение на решението, което сега се използва като причина за новото производство?
Правителството няма право да отменя решения на Конституционния съд или да влияе върху бъдещата му съдебна практика. По същество ЕК иска от полското правителство да направи това, за което с право го критикува: да упражнява политическо влияние върху съдебната система, само че сега в друга посока.
А полският премиер Матеуш Моравецки нарече „бюрократичен централизъм" завеждането на наказателната процедура срещу неговата страна, след като полският Конституционен съд оспори върховенството на европейското право и правомощията на Съда на Европейския съюз. Според полския премиер решението на ЕК показва, „че тенденцията към развитие на демократичния централизъм, бюрократичният централизъм в Брюксел, за съжаление напредва, но трябва да бъде спряна".
ЕК обосновава процедурата и със съмнения относно независимостта на полския Конституционен съд. Всъщност от 2015 г. насам той се превърна в орган на дясната управляваща партия PiS; ясен пример за това е решението, че основни части от Договора за ЕС не са съвместими с полската конституция. Но ЕС трябва да внимава да не улеснява управляващата партия и сродните ѝ партии в други столици да оспорват подобни стъпки.
Когато преди десет години Виктор Орбан започна да премахва върховенството на закона в Унгария, ЕК реагира твърде предпазливо и твърде бавно. Ако сега иска да компенсира този пропуск с фалшива решителност, това може дори да увеличи щетите.


Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Защо аутсайдерите на Световното първенство се справят толкова добре
Путин отново призова за преговори: Какво стои зад промяната в тона на Москва
Информация от анализатор е била пропусната при удара на САЩ по училище в Иран
Световното първенство и глобализацията печелят от играчите от диаспората
Екстремните жеги се превръщат в по-голяма заплаха за храните от войната
Си Дзинпин притиска Япония с ограничаване на износа на важни суровини
Европа избегна криза с авиационно гориво преди летния туристически сезон
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
Трети ден полицията в София издирва 17-годишно момиче
България с впечатляваща победа над Канада в Лигата на нациите
Заслужавахме ли атомната бомба: Публикуват изгубените мемоари на оцелял от Хирошима
Не засаждайте тези растения в двора си
ООН: Близо 7 милион души са засегнати от трусовете във Венецуела
преди 4 години Как може демократичен ЕС да иска от страна членка да упражнява политическо влияние (разбирай рекет) срещу съдебната си система? Да се махаме от тоя *** съюз! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години "...Май целия ЕС вече започва да се изражда, отвсякъде ни заливат глупости и най-вече това със зелената сделка, но и с правото и с джендърите и с какво ли не..." За сведение, в САЩ в поне половината щати мъжел0жството е забранено със закон. А за еднополови бракове изобщо не става дума. Но в ЕС преобладават други ч0вечета. Та глупостта е трайна придобивка и за нея лекове няма открити. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Целия бивш соц изобилства от бивши величия, дето не пускат кокала с цената на мизерстване на цяла нация. Обаче искат и ЕС парите :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Толкова глупости, колкото си натворил, трудно се виждат на едно място. Еврото се печатало безконтролно? Хехе, браво, гений! И че еврото отслабвало...Не ги разбираш искащите да влязат в ЕС просто защото нямаш никакво понятие от икономика, а дрънкаш за джендърство. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Май целия ЕС вече започва да се изражда, отвсякъде ни заливат глупости и най-вече това със зелената сделка, но и с правото и с джендърите и с какво ли не. Първоначалната идея за свободен пазар на стоки и услуги, вече се е изродила във най-различни намерения и налагане на правила, писани далеч от народите и от нуждите на всеки един. И днешните проблеми с газта, с електр-енергията и със инфлацията го показват, а и с политиките по отношение на вируса и със погазването на правата на хората и с ограничаване на свободите на придвижване в ЕС, дори и в рамките на самите държави. Отслабващо евро, безконтролно печатане на пари и инфлация - дали не е време за излизане от това чудо. И не разбирам македонците(а и албанците) дето искат да влизат, защо го правят, може би мислят, че ще получат подаяние от ЕС, някакво донорство. Нищо няма да получат, всичко ще си платят. А и сега имат свободна търговия с ЕС. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Какво нещо са рефлексите от соц. времената. Затова обществата на Източна Европа са по-чувствителни към щуротиите на ЕК, наметнала воала на тоталитаризма с човешко лице. Демократичният централизъм беше понятие от онези времена, изпълнено със солидно съдържание относно разбирането за функционирането на системата. Сега то се появява отново като призрак - предимно нощем, броди по банките на местните парламенти, когато хората спят. отговор Сигнализирай за неуместен коментар