IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Стиглиц: Мерките за строги икономии възпрепятстват икономическия растеж

Според Нобеловия лауреат освен ако не се променят правителствените политики, периодът на разочарование ще продължи още дълго

08:58 | 12.02.14 г. 15
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Стиглиц: Мерките за строги икономии възпрепятстват икономическия растеж

Малко след като глобалната финансова криза изригна през 2008 г., предупредих че, освен ако не бъдат предприети правилните политики, то може да се настани безпокойството в японски стил – слаб растеж и стагниращи доходи за години напред. Въпреки че лидерите от двете страни на Атлантическия океан твърдяха, че са научили уроците си от Япония, те продължиха да повтарят едни и същи грешки. Сега дори и един от водещите политици на САЩ Лари Съмърс предупреждава за стагнация в световен мащаб, заявява пред CNBC носителят на Нобелова награда за икономика Джоузеф Стиглиц.

Основният въпрос, който повдигнах още преди пет години бе, че в общи линии американската икономика беше болна още преди кризата. Тогава имаше само балон в цените на активите, създаден благодарение на небрежното регулиране и на ниските лихвени проценти, които направиха така, че икономиката да изглежда стабилна.

Под повърхността обаче зрееха безброй проблеми – увеличаващото се неравенство, незадоволените нужди от структурни реформи (преминаването от икономика, движена от промишленото производство, към услугите и адаптирането към променящите се в световен мащаб конкурентни предимства), продължаващите глобални дисбаланси. Проблем е и финансовата система, която е по-приспособена към спекулациите, отколкото към инвестициите, които ще създадат работни места, ще увеличат производителността и ще пренасочат излишъците така, че да максимизират социалните ползи.

Ответните удари на политиците към кризата не успяха да намерят решението на тези проблеми. Стана по-лошо - те изостриха някои от тях и създадоха нови - и то не само в САЩ. Резултатът бе повишаване на задлъжнялостта в много страни, след като спадът в брутния им вътрешен продукт (БВП) подкопа държавните приходи. И нещо повече - недостатъчните инвестиции както в публичния, така и в частния сектор създадоха едно поколение от млади хора, които прекараха години в бездействие. В един момент от своя живот те се обезвериха. В момент, в който те е трябвало да усъвършенстват своите умения и да повишат производителността си.

И от двете страни на Атлантическия океан БВП най-вероятно ще расте значително по-бързо тази година, отколкото през 2013 г. Но преди лидерите, които прегърнаха политиките за строги икономии да отворят шампанското и вдигнат тост, те следва да обърнат внимание на това къде сме ние и да се фокусират върху почти непоправимите вреди, които причиниха тези политики.

Рано или късно всеки спад си има край. Отличителният белег на добрите политики е, че те успяват да сложат край на снижаването по-бързо, отколкото биха го направили иначе. Отличителният белег на мерките за строги икономии е, че много правителства ги приемат, а всъщност така те правят спадовете далеч по-дълбоки и по-продължителни от необходимото, с по-дългосрочни последствия.

Последна актуализация: 02:27 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

14
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 9 години
(прод.) 'Спри телевизора' следва да се тълкува като: не е зле да си прокара човек IP-TV с цифрови сателтни канали и с някакъв офлайн персонален дисков масив от няколко терабайта, където да си спретне структурирана и систематизирана информация, предварително проверена за автентичност и достоверност с точност до осемнадесетия знак след десетичната запетая, както и валидирана за непротиворечивост, правдоподобност и практическа приложимост и реализуемост.Ако институтите на БАН напр. бяха възприели навремето някакъв подобен подход сега нямаше да се чудят защо никога не са печелили Нобелова награда по каквото и да било, и защо непрекъснато са се занимавали главно и предимно със спамърска дейност и с разхищаване на хартия и са били винаги подвластни на псевдо-икономически разработки и изопачаване на действителността, които обикновено са обслужвали главно и предимно някаква мафия в BG ... или нейни комисионери и регионални представители.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 0 rate down comment 0
бай Промо
преди 9 години
Отн.: 'Спри телевизора, образовай се, мисли самостоятелно!'Не е точно така. Видео-каналът за комуникационен обмен е с най-голяма пропусквателна способност (за набиране и анализ на информация). По-скоро препоръката може да е: сложи си автоматичен суич и в момента в който започнат да ти промиват мозъка с разни реклами на пържени картофи (с три канцерогенни нанопластмаси) каналът да се превключва автоматично на нещо друго; също и когато ти пуснат чалга или някакви селяни се появяват по телевизията и започнат да ти обясняват колко велики националисти били и колко работни места щели да открият. Само като чуеш глагола 'да открият' по-нататък не ти трябва да слушаш нищо друго.Това със самостоятелното мислене-добре, обаче какво да правят хората, които дори нямат представа как и какво да мислят, и които възприемат всяка манипулация по телевизията като истина от последна инстанция и за тях 'Казаха го по телевизията' е все едно, че Господ им го е казал лично и персонално с някаква феноменология
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 0 rate down comment 0
Сините камъни
преди 10 години
Аххххааааа, въпросът е да се каже поне една истина, другото така или иначе няма кой да го чуе!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 4 rate down comment 1
Ricco
преди 10 години
Алтернативи наистина има. Някои са публиквани и казвани (не тук), други все още не. Но скоро и едните и другите ще излязат на бял свят. Още малко търпение.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 14 rate down comment 1
divo
преди 10 години
Ето оригиналната статия:http://***.project-syndicate.org/commentary/joseph-e--stiglitz-argues-that-bad-policies-in-rich-countries--not-economic-inevitability--have-caused-most-people-s-standard-of-living-to-declineПрав си, не е казано ясно. Това имам предвид и аз - трябва по-ясно и силно да се говори. Но мисля, че трябва да се разбира така:"Ако търсим алтернативите при елита (и избираме едни и същи полит-***, марионетки на елита), ще трябва да се адаптираме към един постоянен, по-нисък стандарт на живот"А какви са алтернативите? Спри телевизора, образовай се, мисли самостоятелно!Задължително е като начало.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 16 rate down comment 3
nobel
преди 10 години
Най-противоречивите 4 изречения, които съм чувал в живота си. "Има алтернативи". И какви са алтернативите - да се адаптираме към един постоянен по-нисък стандарт на живот. Друга алтернатива няма, или поне аз не разбрах да има. Но това не ми изглежда много добра алтернатива. Истината е, че епохата на растежа приключва. Оттук насетне ще трябва непрекъснато само да се адаптираме към все по-нисък, постоянен, както пише в статията, стандарт на живот. ВСЕ ПО-НИСЪК, запомнете тези думи.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 13 rate down comment 0
divo
преди 10 години
Верни неща, но много плахо казани. Ето това трябва да се чуе по-силно:"Има алтернативи. Но ние няма да ги открием при самодоволните елити, чиито доходи и портфейли с акции растат за пореден път. Изглежда, че само някои хора трябва да се адаптират към един постоянен, по-нисък стандарт на живот. За съжаление, тези хора изглежда са повечето хора."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 14
kane
преди 10 години
Аз виждам "строги бюджетни ограничения" в плоския данък!Посочи една страна в ЕС с пласък данък! И данък от 10% изобщо! Та ограничаването на приходите на държавата и бюджета от всички свободни зони за тъговия в комбинация от 10% плосък данък ако не е бюджетно ограчничение за РБ какво е! С БНБ с наложен борд и резервИли БНБ трябва да произвежда левове свободно или правителстото да харчи за нуждаещите се с приходи от данъци, мита ,акцизи и таксиА Стиглиц и Сорос само мога да ги чета, но не и да ги коментирам
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 5
rainmaker
преди 10 години
виж сега, много логично и с мислене на икономист си го написал.няма да се хареса на голяма част от аудиторията тук. някоя конспиративна теориика трябва да вкараш, трябва да споменеш нещо за гадовете във FED и EB a за по сигурно и за бюрократите от EC. кратка апокалиптична прогноза също помага.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 10 rate down comment 4
forum_rookie
преди 10 години
Настоящата статия е поредният (от "безбройно" много) пример за налагането в съвременното общество на мантрата (вижте какво точно значи "мантра": http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B0) "икономически растеж". Вековните опити на религията постоянно да замъглява съзнанието на многолюдието са невинна детска игра в сравнение с изключително отровните напъни на т. нар. "икономисти" да ни зомбират с "икономически ръст"-ове и "икономически растеж"-и. Причината за напъните им е, разбира се, пирамидалната същност на финансовата система. Дано да имаме (като глобално общество) достатъчно сили да променим тази грабителска същност. Пожелавам на всички радетели за "икономически ръст" да опишат що е то "икономически ръст" на един хубав бял лист, да навият листа на тръба, и да си го заврат...те си знаят къде.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още