IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Китай продаде първата си емисия еврови облигации с отрицателна доходност

Предлагането на стойност 4 млрд. евро привлече поръчки за около 18 млрд. евро

12:06 | 19.11.20 г.
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Nelson Ching/Bloomberg</em></p>

Снимка: Nelson Ching/Bloomberg

Китай продаде първата си емисия деноминирани в евро държавни облигации с отрицателна доходност. Емисията привлече търсенето от европейските дългови инвеститори, изправени пред рекордно ниска възвръщаемост в целия регион, съобщава FT.

Предлагането на стойност 4 млрд. евро привлече поръчки за около 18 млрд. евро. Това е поредният признак, че инвеститорите бързат да получат експозиция към Китай, тъй като страната се възстановява по-бързо от пандемията в сравнение с Европа и САЩ.

Емисията на китайското Министерство на финансите даде възможност на големите институционални инвеститори да спечелят по-висока доходност спрямо наличните в Европа, където Европейската централна банка (ЕЦБ), в опит да смекчи икономическия удар от пандемията, тласна лихвените проценти до рекордно ниски нива.

Доходността от петгодишни облигации за 750 млн. евро се оценява с 0,3 процентни пункта над базовия лихвен процент в средата на суап от минус 0,45%. Това предлага на инвеститорите ефективен лихвен процент от минус 0,15%, според документ, видян от FT.

Останалата част от деноминирания в евро дълг се състои от 10-годишни облигации за 2 млрд. евро и 15-годишни за 1,25 млрд. евро с доходност, съответно, 0,318% и 0,665%.

За сравнение, доходността по петгодишните германски облигации, които обикновено се възприемат като сигурно убежище, се движи около минус 0,74% в четвъртък.

„Тази възможност е комбинация от рядка дългова емисия и положителна перспектива за китайската икономика“, казва Алън Рох, ръководител облигации в Standard Chartered, една от банките по сделката. Той допълва, че „от относителна гледна точка, когато Китай емитира 4 млрд. евро дълг, страната далеч не е удовлетворила търсенето на инвеститорите“.

Сам Фишер, ръководител китайски дългови пазари в Deutsche Bank, друга банка по сделката, допълва, че силното търсене „показва, че инвеститорите все още са недостатъчно експонирани към Китай и определено има недостиг на такива облигации“.

Около 72 процента от инвеститорите са от Европа, Близкия изток и Африка.

Банкерите посочват, че пет- и десетгодишните книжа са до голяма степен разграбени от централните банки и суверенните инвестиционни фондове, докато 15-годишните са изкупени от европейски мениджъри на активи, застрахователи и пенсионни фондове.

Китайското министерство на финансите изрази загриженост относно емитирането на облигации с отрицателна доходност миналата година, когато издаде първите си облигации, деноминирани в евро, според банкери по сделката. Сега обаче явно концепцията им допада.

„Емитирането на дълг с отрицателна доходност не означава, че всъщност трябва да имате екип, който да преследва инвеститорите [за плащания], а просто означава, че ще ви платят предварително за отрицателната част“, допълват консултантите.

Емисията идва само седмици след като Пекин за първи път продаде дълг за 6 млрд. долара директно на американски купувачи. Емисията привлече рекордно търсене.

Апетитът за по-висока доходност насочва инвестиционните потоци към вътрешния пазар на облигации в Китай, въпреки че неотдавнашната поредица неизпълнения на емисии смути някои инвеститори. Едмънд Гох, директор азиатски инвестиции с фиксиран доход в Aberdeen Standard Investments, казва, че през последните седмици облигациите на вътрешния пазар са разпродадени.

Той допълва, че инвеститорите на международните пазари не се държат по същия начин. „Бих казал, че определено инвеститорите, закупили еврооблигациите, няма да бъдат притеснени от покачващите се лихвени проценти на местно ниво“, посочва анализаторът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 04:41 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Азия виж още

Коментари

Финанси виж още