Правителството е изискало от собственика на "Лукойл България" - регистрираната в Швейцария дъщерна компания на руската "Лукойл" - Lutasco, формулата за ценообразуване на горивата на българския пазар. Това заяви в блиц контрола пред Народното събрание премиерът Кирил Петков.
Той направи този коментар в отговор на въпрос на депутата от "Демократична България" Мартин Димитров, който обясни, че цената на руския сорт петрол "Уралс" в момента е по-ниска и няма сериозна причина за повишаване на цената на горивата по бензиностанциите.
Високата цена на горивата занижава перспективите за икономически растеж, припомни още Мартин Димитров. Той поиска и по-строг контрол от страна на Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) на пазара на горива.
Петков обясни, че 60% от петрола, който се преработва в българската рафинерия, е руски и се съгласи, че може да се използва този микс, така че повишаването на цените на горивата на пазара да е по-плавно. Освен това има и 7-дневен период между покупката и преработката на петрола, което също означава, че "Лукойл" може да забавя вдигането на цената на едро.
В "Лукойл България" имат и План Б за доставка на алтернативен, не руски петрол, но на този етап няма основание за неговото активиране. Собственикът на българската рафинерия е регистриран в Швейцария и към момента не попада под директните санкции срещу Русия.
Няма прекъсване на доставките на петрол, танкерите в момента се разтоварват без проблем на фона на санкциите, които се налагат от Запада заради руската военна инвазия в Украйна, каза още Петков.
Енергийният министър Александър Николов води преговори за увеличаване на алтернативните доставки, включително и от Азербайджан. Страната ни ще предприеме стъпки за ограничаване на износа на електроенергия, ако се наложи, гарантира още премиерът от парламентарната трибуна.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина
Няколко души пострадаха от мълния в увеселителен парк в Швеция
Украйна планира производство на ракети "Пейтриът": защо това е лоша идея?


преди 4 години Е как ги определя-по братски бе, как другояче. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аз още се чудя защо разни фирми с халета не си слагат панели с хибриден инвертор по покривите ?!?! Има дори и програми за това. Много намалят сметката ... има слънце и само допълваш от инвертора. Няма батерии нищо. Супер елементарна система. Държавата НЕ трябва да спи ! Напротив да отпаднат всякакви разрешения за въвеждане в експлоатация ако си слагаш панели на собствена сграда. Също така да отпадне данък задължения към обществото, данък слънце също освен това да отпадне задължението за договор с енергото при вземане на разрешение за строеж. Ето елементарни неща за които държавата буквално СПИ ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Еми ще ползваме ток :) Така или инъче имаме в повече. Навремето дори се топлехме с едни тапове. Горяха маса киловати ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Сега пък таван на цените да сме слагали, а таван на заплатите на подкрепящите решението може ли да въведем, за да има симетрия просто? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Ватников, видя се, че нито газ имаш, нито петрол.С твоя гол за днuk къде си тръгнал да се вреш между шамарите да санкционираш Руската федерация?! Ако Путин реши да ти дръпне шалтера, и да ти спре кранчето на газа - ти отиваш в 3-та глуха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Няма нужда от национализация. Въвеждане на таван на цента спрямо цената на петрола по фактура и изхвърляне на руския петрол малко по малко. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Че е на Ротшилдови знам от момента в който Дянков пожела да я затвори, заради немонтирани измервателни уреди. Тогава непослредствено след руският посланник, ласкаво за рафинерията се изказа и американският. Веднага се запитах защо и разбрах. Но аз затова и предлагам нционализация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Качеството на бензина тук е лошо ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Как ценаобразуваг е тъмна Индия, щот от години не работят с нефт, а мъкнат някаква гмеж наречена нефтена субстанция състояща се от малко нефт и тежки фракции от техните рафинерии който не са успели да рафинира щот нямат крекинг отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ЧУДЕСНО, НО ЗНАЕШ ЛИ КОЙ Е ИСТИНСКИЯТ СОБСТВЕНИК НА РАФИНЕРИЯТА?ЛУКОЙЛ НЕ Е РУСКА КОМПАНИЯ. МНОГО МИ Е ИНТЕРЕСНО КАК ЩЕ НАЦИОНАЛИЗИРАШ КОМПАНИЯТА НА РОТШИЛД?!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар