Повишаващата се доходност на пазарите на облигации кара инвеститорите да загърбват акциите. В края на седмицата това се усети и от европейските борсови индекси.
Парижкият САС 40 изгуби 1,64 на сто и се сви до 5364,98 пункта при наситен търговски оборот от 4,3 милиарда евро, след като, обезпокоени от поскъпването на пазара на облигации, инвеститорите предпочетоха да разпродават.
Лондонският FTSE-100 се понижи с 0,63 на сто и закри на равнище 7443,43 пункта, отчитайки спад за четвърта поредна сесия. За цялата седмица стойността му е намаляла с 2,90 на сто.
EuroStoxx 50 се сви с 1,51 на сто до 3523,28 пункта, а за седмицата понижението му е от 3,4 на сто. Това е най-силният спад от ноември 2016 г.
Германският водещ бенчмарк Dax загуби в петък 1,7 на сто от стойността си до 12 785 пункта. Така беше заличен ръста от началото на годината, а само през тази седмица индексът загуби цели 4,2 на сто, или 555 пункта. Най-ниската интердневна точка днес бе с цели 800 пункта под достигнатия през миналата седмица рекорд.
Доходността на 10-годишните американски облигации се повиши след силните данни за американския пазар на труда до най-високото им ниво от 4 години. Данните подкрепят долара, а силното доскоро евро се понижи до 1,2450 долара за евро след 1,2500 долара по-рано.
Доходността по бундовете се повиши до най-високото ниво от септември 2015 г. „Акциите са сравнително високо оценявани и при фази на покачващи се лихви са податливи на корекции въпреки добрите икономически среди в САЩ и еврозоната“, поясняват анализатори от Helaba.
Третата поредна годишна загуба на Deutsche Bank също се отрази негативно на германския пазар. Книжата на Deutsche Bank поевтиняха с 6,2 на сто и са най-зле представящият се компонент в Dax.
Единствените стойности, които отчитат повишения във Франкфурт, са Munich Re и Deutsche Post.


Ето къде няма вода във Варна днес
Турските рибари очакват богат улов на паламуд и хамсия от началото на септември
Министърът на туризма: Имаме проблем, губим туристи
Бивш офицер уби и разфасова 27-годишен мъж в Съединение
Иван Портних: Имената и позициите се сменят, но най-важна е Варна
Борбата с българската олигархия може да остане само една мечта
Oakley Capital придобива мажоритарен дял в българската Graphwise
Високите приходи на българските рудници прикриват застой в добивите
Иран обмисля потенциални цели в Европа, ако Тръмп ескалира войната
Уволненият министър на отбраната на Украйна призова за избори по време на война
Китайски гиганти пренасят спора си в Европа
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Погребан от земетресение Mercedes 280 TE беше продаден 252 000 долара
Какво означава грешка P0744?
Графа продължава лятното си турне със София и Черноморието
В Слънчев бряг: продавач скочи на инспектори от НАП и избяга с касовия апарат
Би било изненада Илияна Йотова да спечели президентските избори на първи тур
След 5 години: Левски и генералният спонсор Palms Bet се разделят на 28 август (ВИДЕО)
Жертвата в Съединение: Крадец, цяло село пропищяло от набезите му