Миннодобивният гигант Glencore обяви по-високи плащания към акционерите си, след като годишната печалба се е повишила на фона на по-високите цени на суровините и най-доброто представяне на търговското подразделение от 2008 г. насам, съобщава Financial Times.
Базираната в Швейцария компания заяви, че печалбата преди лихвите, данъците, обезценяването и амортизацията е скочила с 44% до 14,7 млрд. долара през годината до края на декември.
Резултатът съответства на пазарните очаквания и позволява на групата да обяви дивидент от 20 цента на акция – със 700 млн. долара повече от изискването по новата ѝ политика за дивидентите.
„Представянето ни през 2017 г. бе най-силното в историята в резултат на водещите ни подразделения за маркетинг и индустриални активи“, заяви главният изпълнителен директор Иван Гласенберг. „Ползата от по-високите цени на суровините в комбинация с продължаващото силно представяне на разходите за единица се вижда в по-добрите маржове от миннодобива в рамките на дейността ни с метали и енергия“.
Съгласно политиката за дивиденти Glencore разпределя плащане за 1 млрд. долара, допълнено от поне още 25% от кеша, генериран от индустриалните активи.
Нетната печалба на компанията за периода е нараснала до 5,78 млрд. долара от 1,38 млрд. долара през 2016 г. Приходите за годината са скочили с 34% до 205,48 млрд. долара, заяви още Glencore.
Нетният дълг на компанията е спаднал с 31% до 10,7 млрд. долара, което е в долния край на целевия диапазон на компанията от 10-16 млрд. долара и дава на компанията гъвкавостта да търси нови сделки или да връща повече пари на акционерите си.
Маркетинг подразделението, което купува и продава суровини, отчита печалба преди лихвите над 3 млрд. долара за пръв път от 2008 г. Основните суровини на Glencore са въглища, мед, никел, цинк и петрол.


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас