Volkswagen очаква печалбата ѝ тази година да бъде ударена „тежко“, след като коронавирусната пандемия принуди редица заводи на компанията да затворят, засягайки и търсенето на ключови пазари от Китай до САЩ, съобщава Bloomberg.
Очакванията са оперативната печалба за годината все пак да се задържи на положителна територия, тъй като най-големият автомобилопроизводител в света подготвя мерки за ограничаване на разходите, съобщиха от компанията в сряда. Прогнозата е и за значително намаление на доставките и продажбите.
„Взехме множество контрамерки да намалим разходите и да гарантираме ликвидност, като продължаваме да бъдем със силни финансови позиции“, заяви главният финансов директор на производителя Франк Витер.
По-рано този месец компанията съобщи, че се отказва от годишната си прогноза. Първоначално VW обяви, че се цели в доставки през 2020 г., равни на миналогодишните, ръст на приходите от 4% и марж на оперативната печалба между 6,5% и 7,5%, като се изключат еднократните ефекти.
От последния отчет става ясно, че оперативната печалба през първото тримесечие се е сринала с 81% до 900 млн. евро, което обаче е в съответствие с предварителните очаквания, обявени на 16 април. Нетната ликвидност е в обем на 17,8 млрд. евро след края на първите три месеца на годината.
VW започна постепенно да увеличава производството в най-големия си завод във Волфсбург в понеделник, след като поднови работата на фабриката си в Братислава, както и на тази за асемблиране на електрически коли в Цвикау миналата седмица.
Плановете за възстановяване на производството на големите автомобилопроизводители са изправени пред голяма доза несигурност, тъй като търсенето на автомобили остава трудно за прогнозиране. С облекчаването на мерките за социална дистанция шоурумите в редица страни отварят отново врати, но с икономическите рискове заради коронавируса потребителското доверие остава нестабилно.
Привилегированите акции на VW поевтиняват с близо 29% от началото на годината, което оценява компанията на 66 млрд. евро, като представянето им е в унисон с това на по-голяма част от традиционните производители.


Коя е най-голямата грешка на шофьорите в трафика?
Първо заседание на Съвета за реформи в туризма ще се проведе в Министерския съвет
Добра реколта на ечемик и пшеница в Добружда
Черно море започна седмицата с двуразови тренировки
12-годишна спаси майка си след инсулт зад волана на АМ „Струма“
Зелената енергетика в действие: Иновациите на Веолия Варна
Златото може да загуби само при трайна стагфлация, но тя е малко вероятна
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 6
Дебютът на Amazon в бързите доставки изтри $15 млрд. от оценката на конкурентите
Надпреварата за центрове за данни в космоса, част 5
В Китай направиха ван с лукс на частен самолет и собствена тоалетна
Най-странният автомобилен клаксон е измислен от филмово студио
Новото Audi Q7 дебютира в България
12-годишно момиче спря аварийно кола и спаси майка си на магистрала "Струма"
Пет легенди, които промениха автомобилния спорт
Невиждано в Монако: Бомба рани трима, сред тях и украински олигарх
Масовото убийство в Германия свързано с попечителство върху бебе
Спират камионите над 20 тона в жегите
Военна техника на САЩ преминава през страната
преди 6 години Оперативната печалба на VW се срина с над 80% за тримесечието.Я сега, да ви видя, разбирачите: Колоко ПЪТИ е спаднала печалбата на VW ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар