Кандидатурата на Йенс Столтенберг за следващия управител на централната банка на Норвегия предизвиква все по-голям отпор сред депутати, които изразяват загриженост относно независимостта на паричната политика и доверието в публични личности.
Генералният секретар на НАТО, който е бивш министър-председател на Норвегия, е смятан за фаворит за позицията, която включва надзор над петролния фонд на страната на стойност 1,4 трлн. долара - най-големият държавен фонд в света, откакто кандидатурата му беше публикувана, пише FT.
Партиите с мнозинство в норвежкия парламент сега са против кандидатурата му след поредица от разкрития за вечери с участието на Столтенберг, настоящия премиер Йонас Гар Стьоре и шефа на петролния фонд Николай Танген, както и банкера и син на бившия премиер Гро Харлем Брунтланд – Кнут.
„Ние сме малка държава, в която най-важните позиции се заемат от малък брой едни и същи хора от норвежкия елит. Не мисля, че това би изглеждало добре в друга страна и не изглежда добре и в Норвегия“, коментира пред медията Кари Елизабет Каски, депутат от социалистическата лява партия, която подкрепя настоящото лявоцентристко правителство.
Тина Бру, заместник-лидер на консерваторите, основната опозиционна партия в страната, казва, че назначаването на Столтенберг може да навреди на доверието в политическата система. „Не можем да си позволим да застрашим доверието и независимостта на такава важна институция като Norges Bank“, посочва тя.
Столтенберг е в надпревара да замени Ойщайн Олсен като управител на централната банка на Норвегия, когато той се оттегли следващия месец. Ръководителят на НАТО заяви обаче, че ще остане на върха на военния алианс до края на мандата си през септември.
Неговият основен противник в битката за управител на централната банка е Ида Уолден Баче, настоящ заместник на Norges Bank и бивш ръководител на паричната политика. Тя би била първата жена на поста, ако го заеме.
Опозицията срещу Столтенберг изкристализира след поредица от разкрития за срещите му с членове на политическия и бизнес елит на Норвегия, включително Стьоре. Вечерите в дома на Кнут Брундланд, изпълнителен председател на банка ABG Sundal Collier, вбесиха опозицията, която твърди, че малка група взаимосвързани политици и бизнесмени от социалдемократите притежават прекомерна власт.
Танген коментира пред местните медии в петък, че не е искал разрешение от финансовото министерство да се срещне с депутат, каквато е традицията с шефовете на петролните фондове, тъй като вечерите са били от частен характер.
Силви Листхауг, лидер на популистката партия "Прогрес", посочва, че процесът по назначаване на шеф на централната банка е започнал да изглежда като фарс и застрашава независимостта на институцията.
Формално опозиционните партии в Норвегия имат малко влияние върху процеса, тъй като финансовият министър взима решение за следващия управител на централната банка.


Млади лидери от цялата страна бяха във Варна на Национална младежка конференция
Първият детски турнир по плажен футбол се проведе във Варна
Намаляват местата за настаняване във Варненско
Ще бъде ли изобщо завършена АМ „Хемус“?
Върнаха делото срещу Коцев на прокуратурата
Ще успеят ли ЕС и Китай да се разберат до октомври
Ерика Тай: Всички чакат новите мерки в Китай
Инфлацията във Франция неочаквано се забави до целта на ЕЦБ от 2%
Йената падна на 40-годишно дъно, ще има ли намеса
Бърнам: Ще изнеса властта от центъра
11 електрически минивана, които не правят компромис със лукса
Renault 4 E-Tech измина над 1600 км само на слънчева енергия
Xiaomi тества спортно купе с 2000 конски сили
Опасно за автомобилите гориво ще спасява Русия в кризата
Високите капаци на съвременните SUV са кошмарът на пешеходците
Bad Religion искат българско кисело мляко преди Midalidare Rock
Асен Василев разкритикува Бюджет 2026 заради ръста на административните разходи
Съдът върна на прокуратурата делото срещу Благомир Коцев
Кардиолог за жегите: Носете шапки, не консумирайте алкохол, дори бира
В кадър: Радев поиска по-добра среда за бизнеса и по-качествени институции
преди 4 години Ми тогава дай да не завършват нищо :) Стига сега, дай сериозно, иначе връзката гинеколожка п**** е правилна ! Който я е сложил г-жата има чувство за хумор :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Еми Жека, няма училище за политици... все требва да си бил някакъв друг преди това. Къв да е шефа на ЕС, като Европарламента е пълен с пу... ? Заварчик, може би ? Но това е положението и така ще бъде, докато гледаме кой кво е завършил, а не кво има у тиквата и у топките му! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Джордж Буш старши е цру-шник, Клаус Кинкел беше шеф на разузнаването и т.н., Не виждам защо не. Но виж, гинеколожката кърти. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години издребнявате... по добре ли е президент да ти стане бицш КаГеБеец, или *** без акъл!.. Винаги може да е по зле, комради! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Аре сега, тя една гинеколожка бе шеф на отбраната на ФРГ, после и шеф на еврокомисията. К'о толкова... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Специалист по всичко - и премиер на Норвегия и шеф на НАТО, и после шеф на Централната банка - разбира от всичко - и от военни въпроси и от парична политика. Винаги е ШЕФ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар