Европа се завръща, е посланието, което Еманюел Макрон и Ангела Меркел отправиха към американския президент Доналд Тръмп по време на техните изяви в рамките на Световния икономически форум в Давос.
В своето обръщение пред делегатите в швейцарския курорт германският канцлер отдели нищожна част от времето си, за да обсъди домашните си проблеми и акцентира върху бъдещите реформи в ЕС, пише в коментар европейското издание Politico.
"Трябва търпение", коментира Меркел в дискусията за бъдещето глобално развитие и посочи, че в Европа например решенията, които се взимат, са многостранни и затова се изисква време.
Едностранни действия и протекционизъм не са решения, каза още Меркел, критикувайки директно политиката на Доналд Тръмп в много области, сред които търговията и данъчната политика.
Малко по-късно нейните послания повтори и френският президент Еманюел Макрон. Той е категоричен, че в Европа се работи за многостранни решения и дълбока интеграция и дори стигна по-далеч: "ако искаме да избегнем разделението на света, нуждаем се от силна Европа".
Като цяло настроението и самочувствието на европейците се завърна в тазгодишния форум в Давос, отбелязва още Politico. Меркел например отказа участие през 2017 година, но днес заявява, че контрастът между Европа и Великобритания след вота за Brexit, както и със САЩ след избора на Тръмп е обнадеждаващ.
Повечето оратори отбелязаха, че техният начин за справяне с кризите работи. И всъщност вероятно е така - Европа се завърна към растежа след години на стагнация. Гърция, която беше обсъждана като сериозния проблем на еврозоната от години, вече се завърна на капиталовите пазари. В Германия са напът да сформират ново правителство и да сложат край на политическата нестабилност от септември.
По-късно американският президент Доналд Тръмп вероятно ще отговори на всичко това в рамките на изказването си пред Световния икономически форум в Давос. За първи път от 2000 г. действащ американски президент прие участие в тази среща на световните лидери.


Честваме паметта на свети Ириней Лионски
Папа Лъв XIV призова за диалог за решаване на конфликтите
Спартак допусна разгромна загуба от Левски с 0:6
Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
"Шест мрежи": Залогът за трилиони долари на Китай за икономиката на AI ерата
Путин призна икономическата болка от ударите по рафинерии на Украйна
Канада е "във война" със САЩ заради търговията, каза Марк Карни
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
35 души са ранени след земетресението в Япония
Медведев: 20% от териториите на Украйна вече са изчезнали
Какво се случва с котаракът Лари?
В цяла България е обявен жълт код за горещо време
Обръща ли се вълната у дома срещу президента Зеленски?
преди 8 години За тази криза, която предстои, нито един от вашите методи няма вече да проработи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар