Административно дейностите ще се утежнят след Brexit, включително по отношение на регламента за защита на личните данни (GDPR). Това заяви Милен Райков, съдружник в EY България, в предаването „В развитие“ по Bloomberg TV Bulgaria.
Той поясни, че Европейският съюз има споразумения за „адекватно защитване на личните данни“ с трети страни, сред които са Япония, Южна Корея, Аржентина и Израел.
„По отношение на тези държави ние нямаме проблем да се трансферират данни заради тези споразумения. Изведнъж обаче Великобритания излиза от ЕС без такова споразумение, което значи, че трансферите на данни трябва да се подчиняват на съвсем различен режим. В този случай ако например даден бизнес в ЕС има клон в Лондон, това ще бъде огромно затруднение – цялата информация от сървъри трябва да остава налична на територията на страна членка на ЕС“, коментира Райков.
По думите му през 2016 г., когато бе гласуван Brexit, бизнесът не е бил подготвен какво реално предстои.„Това, което се случва в момента е т.нар. „труден Brexit“ - най-тежкият вариант. Той ще засегне универсални области. Например търговията и доставките засягат огромна част то бизнеса и всички нас като потребители. Услугите на Обединеното кралство също ще изпитат затруднение. Например застрахователните такива, които досега се предлагаха свободно в ЕС, сега ще трябва да имат представителство в държава членка“, каза още Райков.
Той напомни, че Обединеното кралство вече излезе от Европейския съюз, а това, което не е свършило е преходния период, който беше даден, за да се стигне до споразумение по отношение на търговията, митата и други режими.
„Обединеното кралство казва, че ще пуска европейски граждани при определени условия на територията си, няма да има визи. Европа от своя страна също приема дадени мерки. Но няма генерално споразумение каквото се очакваше и каквото би трябвало да намали щетите. Няма нещо, което да е по-добро по отношение на търговията освен настоящото положение. ЕС е създаден, за да установи свобода на движение на стоки, капитали, услуги и хора. И всяко излизане, каквато и сделка да се постигне, ще бъде копромис спрямо сегашното положение“, категоричен е гостът.
По думите му колкото и силна да е била връзката между ЕС и Обединеното кралство, сега стоките ще трябва да бъдат облагани с мита, което ще изисква повече време, от където реално идва един от големите проблеми.
„Бизнесът до последно не вярваше какво ще се случи и през 2016 г. всички си представяха нещо по-различно от това, което е сега. Определени сектори ще усетят сътресения, например електронната търговия – от една страна, ние като потребители ще имаме затруднения да купуваме стоки от някои доставчици във Великобритания. ИТ услугите също ще имат трудности, много български разработчици например имат офиси в Лондон, от които продават софтуерни продукти".
Райков допълва, че постигането на сделка би означавало Брюксел като цяло да сключи споразумения, каквито има с други държави, например с Япония, Южна Корея, а от скоро и със Сингапур.
Още от разговора вижте във видеото на Bloomberg TV Bulgaria


Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Махнете тези 7 неща от спалнята си, носят негативна енергия
Панчугов пита: Какви щети ще нанесе двойнствената политика на Радев?
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
преди 5 години GO OUT !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар