Вторият по големина акционер във въздушния превозвач Deutsche Lufthansa AG продава повече от половината от дела си в компанията три месеца след смъртта на предприемача Хайнц Херман Тиле, съобщава Bloomberg.
KB Holding GmbH, чрез която Тиле успя да придобие около 12-процентен дял в германската авиокомпания, ще продаде 33 милиона от своите 60 милиона акции. По текущи цени делът, който ще се продаде, се оценява на около 358 млн. евро.
Семейство Тиле е най-големият частен акционер в Lufthansa след германското правителство.
Тиле, който почина през февруари, попадна в медийните заглавия през миналата година като активист-инвеститор в драма, отнасяща се до Lufthansa. Той успя да придобие значителен дял в авиокомпанията и изрази недоволство от спасителния план на германското правителство, въпреки че в крайна сметка подкрепи спасителната програма.
Lufthansa изпадна в екзистенциална криза заради пандемията на коронавируса и напълно затворените граници. Компанията губи по 1 милион евро ликвидност на всеки час.
Първоначално Европейската комисия (ЕК) поиска компанията да се откаже от 20 самолета, а Lufthansa предложи да продаде три самолета, но ЕК не се съгласи с предложението и отправи ново – отказ от дванадесет самолета - осем във Франкфурт и четири в Мюнхен. Надзорният съвет на компанията обаче отхвърли това предложение в сряда следобед и не одобри спасителния пакет на федералното правителство. Според директорите той не би бил „икономически осъществим“ във формата си.
Тиле изгради империя, обхващаща недвижими имоти, промишленост и селско стопанство, след като започва кариерата си през 1969 г. в Knorr-Bremse AG, производител на спирачни системи, който той превръща в световен лидер.


Варна посреща един от символите на обединена Европа
Редица райони на Варна са без вода в петък
4 разследвания за пласиране на фентанил са започнати във Варна само през юли
Петролът поскъпва заради опасенията от ограничителни мерки в Ормузкия проток
134 пожара са ликвидирани за последното денонощие в страната
Тръмп наложи ценови прагове и мита върху полисилиция и неговите производни
България стана батерията на Източна Европа, износът на ток е рекорден
Ранният старт на работния ден спасява от трудови злополуки в жегите
ФИФА иска да запази доходоносните почивки за хидратация на следващото Световно
Борсово търгуваните фондове с ливъридж трябва да бъдат обуздани
Французин записа антирекорд - 566 глоби за паркиране
Най-добрият V6 в света? Тествахме новите GranTurismo и GranCabrio
Toyota удвоява инвестициите си в хибриди
Пет слаби места при Mazda6 на старо
Защо режим „P“ не замества ръчната спирачка
АЕЦ "Козлодуй" генерира малка печалба въпреки стратегическото си значение
Божанов предлага създаване на Агенция за киберсигурност
Пореден джигит: Джип в насрещна аварийна лента на АМ "Тракия" ВИДЕО
Човешка намеса е една от версиите за пожара на АМ “Тракия”
Самолет не успя да излети от Солун заради птица в двигателя