Лидерът на конгломерата Samsung Лий Дзие Юн ще бъде изправен пред съда във вторник, обвинен в незаконна употреба на давано само с рецепта успокоително вещество, докато правните проблеми продължават да преследват мениджъра дори след предсрочното му освобождаване през август след присъда за подкуп, предава Ройтерс.
Пускането на Лий повиши очакванията на наблюдателите на пазара за поредица от важни решения в най-важното подразделение - Samsung Electronics Co, и нейните филиали, включително за местоположението на бъдещата фабрика за чипове на стойност 17 млрд. долара, която се планира да бъде построена в САЩ.
Но Лий трябва да се съсредоточи отново върху правните си проблеми, като Централният окръжен съд в Сеул се очаква да проведе първото си заседание по дело, в което Лий е заподозрян, че е получил пропофол - успокоително средство, използвано за упойка - извън медицински цели в клиника в Сеул.
Съгласно южнокорейското законодателство получателят на вещество с рецепта, за което се смята, че е било прилаган незаконно, носи съдебна отговорност, както и тези, които са прилагали лечението.
Адвокатът на Лий каза, че употребата му е представлявала болнично лечение, а не е била незаконна. Служителите на клиниката, които са съдени отделно, отрекоха нарушенията.
За първи път прокурорите бяха уведомени по въпроса през 2020 г., но южнокорейска независима комисия препоръча през март прокурорите да прекратят разследването на Лий по обвинения, че редовно му е давано успокоително в клиника.
Прокурорите обаче са продължили да настояват за максималното наказание едва през юни, преди друг полицейски доклад за употребата на успокоителни средства да принуди съда да разпореди процес.
Престъплението предвижда максимална присъда от пет години затвор или максимална глоба от 50 милиона вона ( (45 хил. долара).
Правните експерти обаче заявиха, че не очакват максималното наказание, ако Лий бъде признат за виновен, тъй като с пропофола е по-малко вероятно да бъде злоупотребявано от много други контролирани вещества.
В началото на годината Лий беше задържан, след като беше осъден за даване на подкуп, за да спечели подкрепа за получаване на наследството над Samsung. Той бе пуснат предсрочно през август. Междувременно тече още един процес по няколко обвинения, включително в манипулация на търговия с акции.


Шофьорът на камиона, който падна от мост, почина
От утре ограничават движението на камиони над 20 тона
17-годишен е задържан за нападение над шофьор на автобус
ВМС ще отбележат 147-ата си годишнина с поредица от прояви
Камион падна от мост на магистрала "Струма"
Сривът в продажбите на Cybertruck напомня за най-големия провал на Ford
Горещините пресушават ключови артерии за транспорта и енергетиката в Европа
Редкоземните елементи губят ролята си на китайско геополитическо оръжие
Трудният юли за развиващите се пазари подсказва нови рискове
Том Найдс: На войната в Иран ще бъде сложен край само чрез преговори
Легендарeн двигател оживява на 18000 части
BYD атакува Европа със седемместен SUV
Как да запазим пластмасите в автомобила в перфектно състояние
На колко литра бензин се равняват 15 кВт/ч при електромобил?
VW направи брутален "Mega Golf" с двигател от Audi RS 3
Новият план на Пентагона: Роботизирани пикапи ще поемат най-опасните мисии
Обвиниха 17-годишния, нападнал шофьор на автобус в кв. "Христо Ботев"
САЩ изостават в Арктика: Гренландия не е решението
Дунав при Видин падна на 18 сантиметра под кота нула
Живакът в Сандански скочи на 35 градуса