Това, което е необходимо на Перник, за да няма криза с водата, може да бъде осигурено без да се влияе нито на водосбора на „Софийска вода“, нито на деривациите на „Софийска вода“, обясни пред БНР министърът на околната среда и водите Емил Димитров.
„Тази вода, която ни трябва, я имаме“, посочи той, като добави: „Деривациите, които захранват язовира „Белмекен“ за друга каскада, могат да бъдат пренасочвани. От 1993 година, когато е изграден реверсивният тунел, до момента той е използван многократно и с тестова цел, с допълване, с опресняване на вода. Тази система е много добре премислена. Този тунел е двупосочен“.
По неговите думи на много места се нагнетява напрежение.
„Всеки, който има огромни загуби, не иска да си оправи загубите, а иска да му се увеличи водоподаването. Аз не мога да пълня каца без дъно“, категоричен е Димитров, посочвайки, че е необходимо да се пести питейната вода.
„30 години „ВиК – Шумен“ не е направило нищо за водопровода, построен поне 20 години преди това. Решили, че понеже е по-евтина водата от язовир „Тича“ по този водопровод, няма да поддържат останалите сондажи в града. През тези години са откраднати помпите, тръбите. В момента градът има сондажи и възможност да се захрани самостоятелно, но няма инфраструктура... През всичките години в Перник системата е ставала все по-зле. Дори да посоча имената, това няма да оправи системата“, поясни още министърът.
Мегаструктурата ВиК холдинг
Според Димитров по оперативната програма „Околна среда“ са осигурени средства, за да може с по около 100 млн. лв за всяка област да се поднови водопреносната мрежа, както и пречиствателните станции.
„ВиК дружествата са в тежко положение и нямат собствено съфинансиране, защото програмата от ЕС е – даваме ви 80 млн., вие трябва да дадете 20 млн. от себе си… Този холдинг с тези пари, които ще бъдат дадени, ще може да уреди съфинансирането, което не могат да си позволят повечето ВиК. Тази структура ще помогне на всички“, обясни министърът.
Отпадъците
„Прокуратурата е установила, че в Бобов дол има отпадъци, но не опасни. Установила е, че вредните емисии са в нормите. Ние установихме, че комплексното разрешително е изтекло... Утре работна група ще отиде да провери всичките разрешителни от РИОСВ – Перник, ще сверим с оригиналите… Не трябва да се спира мощност, която има разрешение, която не излъчва вредни емисии, но не може да работи мощност, която няма комплексно разрешително“, обясни Димитров.
По думите му има депа, на които няма издадено разрешение да съхраняват отпадъци, а вече имат отпадъци, и депа с отпадъци, за които изведнъж никой не знае откъде са:
„Това, което се случва в страната, е истина. Контролният механизъм в момента не може да обхване всички… Очевидно трябва нов механизъм - работещ, при който, когато някой внесе по документи едно нещо, а то се окаже друго - вредно, опасно, неразрешено, да се забрани и площадката да работи, да се забрани и той да работи“.


Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Българите са сред най-малкото пътуващи с влак в ЕС
Опасно време през уикенда, възможни са валежи до 50 литра на квадратен метър
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Заплахата на Си затвърди Тайван като главен риск в отношенията между САЩ и Китай
Си обеща, че Китай ще отвори икономиката си още повече към света
Задържането на кораб край ОАЕ усложни усилията на САЩ за мир с Иран
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Ботев Вр спечели срещу Монтана в дербито на Северозапада
Община Велинград доброволно пресуши Клептуза: Кой е наредил строителни дейности?
А1 и MAX Sport излъчват Диамантената лига в Шанхай с Божидар Саръбоюков
Кралица Камила блесна на стилно градинско парти в Бъкингамския дворец
Рашков: Няма хипотеза, според която политик да е заплашван 20 години
преди 6 години Чакайте малко, кой е казал че водата от Белмекен е само за столични нужди? Нали всичката вода е държавна собственост? Няма нищо лошо да се пренасочи част от нея за Пврник, а язовир студена да остане за промишлените нужди на Стомана Перник, и без това производството на подобна продукция се нуждае от значителни количества вода. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Трупата на ГЕРБ изпадна в паника.Лъжат на поразия.Нито вода от Белмекен ще докарат нито режима ще е до април.Да се молят за сняг че инак д.упе да им е яко.Оставят ли София без вода ще бъдат линчу//вани отговор Сигнализирай за неуместен коментар