Времето на едноличната премиерска власт приключи и надеждата то да бъде възстановено беше категорично отхвърлена от българските граждани на изборите. С тези думи президентът Румен Радев се обърна към представителите на „Продължаваме промяната” по време на започващите днес консултации при държавния глава преди връчването на първия проучвателен мандат, предаде БГНЕС.
"Двете служебни правителства, които назначих, стабилизираха страната", заяви Радев и посочи, че едно ефективно управление под формата на коалиция може да съществува, а президентската институция е отворена за диалог, както и да оказва подкрепа в рамките на правомощията ѝ.
"Осъзнахме, че е напълно неотложно да има правителство", обърна се към президента номинираният за министър-председател на „Продължаваме промяната” Кирил Петков.
"На България вече ѝ е абсолютно належащо да има редовно правителство. Ние сме взели тази отговорност присърце и идеята е в най-близко време ще ви представим проектокабинет, базиран на коалиция от четири партии", каза още Петков.
Той припомни, че консултациите между ПП, ДБ, ИТН и БСП за бъдеща коалиция бяха излъчвани пряко онлайн и проведени между 18 работни групи, всяка от които е очертала между 5 и 10 страници от мерки.
"С уважение към гласоподавателите на всяка от партиите избрахме принципа на пропорционалност, всяка партия да е представена в тази коалиция близко до техните гласове", коментира Петков, който обяви след победата на изборите, че ще се кандидатира за премиер.
Важно е за нас всеки един от коалицията да се чувства пълноправен партньор, каза той.
По думите му разговорите до момента са минали в конструктивен тон както между лидерите, така и между експертите, а по обсъжданите политики в работните групи имало над 90% съвпадение.
"Независимо дали си ляв, център или десен, България има нужда от магистрали, безопасни язовири, добри доходи, да си върнем българите обратно", каза Петков.
Днес президентът ще разговаря на "Дондуков" 2 последователно с представители на парламентарните групи на "Продължаваме Промяната", ГЕРБ - СДС, ДПС и "БСП за България".
На 7 декември ще се състоят консултациите с "Има такъв народ", "Демократична България" и "Възраждане".


Варненско село остава без вода днес
Кафява мечка нанесе щети на пчелин в с. Сини връх
Гореща вълна удря Европа в края на лятото
Йотова: България е солидарна с Непал и Китай
Роналдо вкара срещу Марин Петков и е все по-близо до гол №1000
САЩ поемат контрол върху 65 млрд. барела петрол във Венецуела
„Железният купол“ може да спаси завод на Volkswagen в Германия
Милиардерът Чодхари очаква щетите в Непал да са около $5 млрд
Тръмп: Може би трябва да сменя името на Тихия или на Атлантическия океан
Китай мобилизира всички сили за борба с бедствието на границата с Непал, част 2
Новите коли отново ще поскъпнат - производителите посочват сериозен проблем
Възраждането на Yugo продължава с кабриолет
Защо Saab се отказа от революционната скоростна кутия без съединител
Обикновен елемент променя целия дизайн на автомобила
Ал Пачино и Антъни Хопкинс са звездите във филма за Maserati
ВАС потвърди: Костадинов и “Възраждане“ са дискриминирали Паси
Дерматолог разкрива тайните на естетичната медицина
Белчев за ареста на Петрова: Псевдоинфлуенсърка създаде активно мероприятие
Тръмп изказа съболезнования на народа на Норвегия
ПБ: Премиерът не разбра какво се случва в Струмяни