За България е важно да стане член на еврозоната сега. Страната ни е малка и не може да се бори сама с този нов общ глобален ред. Това каза София Касидова, бивш зам.-министър на икономиката, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
“Ние сме интегрирани търговски и чрез капиталовия си пазар, а банките в по-голяма степен и може би скоро ще станем член на Банковия съюз, но трябва да участваме в писането на новите правила. Приемането и влизането в еврозоната е дълъг процес на реформи в икономиката и това е целта, която трябва да си поставим и изпълним поетапно", смята тя.
Касидова напомни, че България трябва да влезе в еврозоната и колкото по-скоро стане това, толкова по-добре, защото страната е пълноправен член на Европейския съюз.
“Дилемата тук е друга и тя е в самата същност на еврозоната, като такава, а именно, че еврозоната е създадена, като съюз на страни, които имат обща валута", посочи бившият зам.- министър на икономиката и обясни, че еврозоната се намира в процес на много дълбоко преструктуриране.
По думите ѝ когато се говори за реформа на Европейския съюз, то в основата стои реформата на еврозоната, обясни Касидова.
"Проблемът е следният – еврозоната, за да продължи да съществува, като съюз на страни, които имат обща валута и съответно обща монетарна политика, означава, че трябва да се стигне до в голяма степен икономически синхрон. Тоест, тези държави да се намират в състояние, в което ако има външни икономически шокове, то те ще бъдат повлияни еднакво. Означава също и че трябва да имат много висока степен на търговска и капиталова синхронизация, и връзка между икономиките си", каза София Касидова.
Според икономиста целостта и стабилността на еврозоната зависи от стабилността на европейските икономики.
„Оказа се, обаче, че по време на кризата връзката в кризата на държавните дългове, която започна в Гърция, пренесе се в Италия и Испания, автоматично се прехвърли като криза и риск на банковата система. За да бъде разчупена тази криза от ново поколение, ЕС излезе с няколко предложения, за да оцелее еврозоната. От една страна да се създаде банков съюз и да се намери фискален механизъм, който да насочи ресурс при възникване на такива кризи“, напомни тя.
В момента покупателната способност в България е под 49% от средното ниво за еврозоната и ЕС, а трябва да бъде поне 70% от стандарта на живот.
„В речта си Тръмп (първата му реч след едногодишно управление, бел. ред) акцентира на инфраструктурното развитие на САЩ, а това се отнася и до нашата страна. България има нужда от мащабна инфраструктурна програма, от анализ, който трябва да оцени какъв е дефицитът за финансиране и стратегическо приоритизиране. Но има Българска банка за развитие, чиято ролята ѝ е в тази посока. Това по-бързо ще присъедини нашето жизненено ниво към това на ЕС“, смята Касидова.
Какви са предложенията на ЕС за бъдещето на еврозоната? Какви са основните дебати, които текат в момента, по пътя към реформата на еврозоната? Какви послания към Европа направи американският президент Доналд Тръмп в първата си реч след едногодишно управление?
Вижте повече във видеото.


Морската градина във Варна ще има Алея на туризма
Част от кв. "Левски" осъмна без вода
Няма директна заплаха за България от Иран
Волейболни таланти събраха над 1000 евро за Детската онкология и хематология в „Св. Марина“ във Варна
Такси катастрофира тежко в "Максуда" във Варна
Петролът поскъпва за пети пореден ден след икономическите заплахи на Тръмп
За Иран разривът с ОАЕ може да е по-тежък от всякакви санкции
Южна Корея търси помощ от Китай, докато Тръмп настоява за среща с Ким
Много служители на Фед смятат, че ще има нужда от по-високи лихви
Министърът на финансите Скот Бесент започва да изглежда отчаян
Toyota решава основен проблем на автоматичните скорости
Най-скъпият регистрационен номер украси брутален Tesla Cybertruck
Връщате се от ваканция - проверете тези неща в колата си
Mazda не се отказва от ванкеловия двигател - ето го доказателството
Какво ще стане, ако натиснете бутона Start/Stop при 100 км/ч?
Анжелик Киджо стана първата черна африканка на Алеята на славата
Йовчев с предупреждение: България трябва да се подготви за възможна атака от Иран
Шаламанов: Прелитането на руския самолет е прецедент
Убийството в Съединение: Жертвата нападала възрастни, обвиненият бивш полицай се славел с добри дела
Пробив при рака на кожата: Ваксина предотвратява рецидивите


преди 8 години принципно и аз съм за, но ми прави впечатление че всякви корумпирани бивши поставени лица (може би и настоящи) и всяква друга *** започнаха масова и организирана пропаганда за приемане на еврото, та се чудя къв капан са ни подготвили... та почнах да се разколебавам...Не думай ! : )))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години език на омразата, а :-). Трийте, да видим как ще го изтриете като излезе на улицата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години към Lubenmark. Ти пък откъде го измисли за най-корумпирана. За много други съм чувал ,но пък точно за нея и нейното име - не си спомням. Единствено покрай строежа на летището ,когато наследи бакиите на предния министър Пламен Петров и трябваше да се обяснява за тях. Между впрочем по този повод бях чел изказване на една от строителните строителна компании на летището ,че за първи път не са ги увъртали и мотали и всичко е протекло напълно нормално и в срок точно след нейното назначение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години към Lubenmark. Ти пък откъде го измисли за най-корумпирана. За много други съм чувал ,но пък точно за нея и нейното име - не си спомням. Единствено покрай строежа на летището ,когато наследи бакиите на предния министър Пламен Петров и трябваше да се обяснява за тях. Между впрочем по този повод бях чел изказване на една от строителните строителна компании на летището ,че за първи път не са ги увъртали и мотали и всичко е протекло напълно нормално и в срок точно след нейното назначение. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тя инфлацията и сега е 20-30%, ама с очи, уши и усти запушени с евро нема как да я видиш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Това е поредният ***, който е имал власт в тази страна и се изказва непрофесионално! Не знам какво е това напиране за еврозоната! Влизането в еврозоната директно означава скок и то сериозен на инфлацията, скок и то сериозен на всички цени, скок и то сериозен на очакванията на служителите към работодателите за ръст от 50 до 100% на възнагражденията! Ако имате нормален бизнес, а все още има такива, това означава сигурен фалит! Това означава сигурен фалит за държавни структури като училища, детски градини, болнични и здравни заведения, администрация. Как учителка в детска градина, която получава 500 лева и от следващия ден започне да получава 250 евро, но и цените, на всички стоки, които потребява ще са скочили двойно! Да не би държавата да и дигне заплатата?? Или общината, ако е към общинския бюджет- Същото и за частния сектор, ако тук има предприемачи в България трябва да се вдидгнем срещу това решение! Гответе се да загубите персонал, ще е нещо страшно! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години С такива престъпници за управляващи в никаква ЕЗ и в никаква Истанбулска конвенция не бива да влизаме. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За България или за мутрите? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години българия няма да я пуснат в "чакалнята" нито до 30.6., нито до края 2018.в момента се вихри само една празна пропаганда и нищо повече.а тази *** от статията да си плещи, каквото иска. пускат партенки на полуобразованите си почитатели. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години принципно и аз съм за, но ми прави впечатление че всякви корумпирани бивши поставени лица (може би и настоящи) и всяква друга *** започнаха масова и организирана пропаганда за приемане на еврото, та се чудя къв капан са ни подготвили... та почнах да се разколебавам... отговор Сигнализирай за неуместен коментар