IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Възможното спиране на работата на парламента срива британския паунд

Планира се парламентарната сесия да се възобнови с реч на кралицата на 14 октомври, а този ход може да затрудни приемането на закон срещу твърд Brexit

13:20 | 28.08.19 г. 1
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Британската лира поевтиня с над 1 процент днес, след като правителството обяви, че предвижда да удължи до 14 октомври периода, в който парламентът обикновено не заседава, с цел да попречи на депутатите да осуетят Брекзит без споразумение на 31 октомври, предаде Bloomberg.

Лирата изгуби 0,94 процента от стойността си спрямо еврото и долара до съответно 91,09 пенса за един долар и 1,2179 долара за една лира.

Акциите на британските компании също поевтиняват на фона на новото напрежение и очакването за Brexit без сделка, след като британското правителство се опитва да спре дейността на парламента, докато по-слабият паунд подсилва експортния индекс FTSE 100.

FTSE 100, който се движи противоположно на валутата през последните години, се покачва леко с 0,3% в Лондон, докато по-фокусираният към Великобритания индекс FTSE 250 губи 0,7%.

Сигурно е, че това значително повишава нивото на несигурност - това, което пазарите не харесват най-много


И докато паундът спадна с 1,1%, най-големите двигатели за ръста на FTSE 100 са производителите на лекарства AstraZeneca Plc, Reckitt Benckiser Group Plc и GlaxoSmithKline Plc, които генерират значителна част от приходите извън Обединеното кралство. Индексът спечели и от акциите на петролните компании на фона на по-високите цени на суровината. Строителите на къщи като Taylor Wimpey Plc и Barratt Developments Plc отчитат понижения.

„Не сме много сигурни какви биха могли да бъдат следващите стъпки, както от страна на правителството, така и от парламента, но сигурно е, че това значително повишава нивото на несигурност - това, което пазарите не харесват най-много“, коментира пред Bloomberg Стефан Барбие де ла Сере, макро стратег в Makor Capital Markets.  

Планира се парламентарната сесия да се възобнови с реч на кралицата на 14 октомври. Тази реч се изготвя от правителството и в нея се очертава законодателният дневен ред за предстоящата година. Този ход, за който съобщиха редица медии, прави слабо вероятно депутатите, които са против излизане на страната от ЕС без споразумение, да успеят да прокарат закони за блокиране на такъв сценарий до 31 октомври.



Британският парламент традиционно спира работа за няколко седмици през септември заради годишните конференции на политическите партии.

Днешното съобщение се случва само ден, след като депутатите, които са против Брекзит без споразумение, се срещнаха, за да обсъдят начини да използват парламентарната процедура, за да накарат Джонсън да поиска отлагане на датата на Brexit.

Очакваше се британският парламент да започне есенната си сесия на 3 септември за две седмици, а след това да излезе отново в почивка, докато преминат годишните конференции на политическите партии. Обикновено парламентът възобновява работата си в началото на октомври. 

Като цяло британски политици реагираха критично на медийните съобщения за предполагаемото намерение на правителството на премиера Борис Джонсън да удържи почивката на парламента до 14 октомври в опит да попречи на депутатите да осуетят Брекзит на 31 октомври, предаде Ройтерс.

„Изглежда Борис Джонсън наистина се готви да прекрати работата на парламента, за да прокара силово Brexit без споразумение. Ако депутатите не се обединят, за да го спрат следващата седмица, днешният ден ще бъде запомнен като мрачна дата в демокрацията на Обединеното кралство", написа в Twitter шотландският първи министър Никола Стърджън.

„Ако BBC News са прави, Борис Джонсън току-що отправи предизвикателство към парламентарната демокрация. Майката на всички парламенти няма да му позволи да държи настрана британския парламент от най-важното решение, пред което е изправена страната ни. Обявлението му за война ще бъде посрещнато с железен юмрук", написа в Twitter говорителят по въпросите на Brexit на проевропейската партия Либерални демократи Том Брейк.

"Ние нямаме "ново правителство". Това действие е абсолютно скандално посегателство над нашата демокрация. Не можем да допуснем това", коментира в Twitter заместник-лидерът на главната опозиционна сила, Лейбъристката партия, Том Уотсън.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:42 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

1
rate up comment 6 rate down comment 2
hazard
преди 4 години
Кралицата няма нищо против, нали така ?Явно (и) тя желае Хард Брексит, а тя не е случаен човек.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още