Добре известно е, че Илон Мъск отхвърля мерките срещу пандемията на коронавируса. Но на „Деня на батерията“ на Tesla тези мерки му предоставиха доста хубава гледка. Производителят на електрически автомобили беше поканил някои акционери на своето общо събрание и последващо представяне на най-новата си технология за батерии на паркинга на централата на компанията в Пало Алто. Тъй като посетителите трябваше да се държат на отстояние, Мъск гледаше от сцената си към паркинг, пълен с коли Tesla. “Като на автокино на Tesla”, каза щастливо Мъск, “но малко трудно за четене в пространството”.
Но това рядко е трудно за Мъск, той знае с голяма точност какво обичат да чуват феновете му: "Кривата на разходите за батериите не се огъва достатъчно много", каза Мъск под аплодисментите. „Електрическите автомобили все още не са достъпни за всички“. Чрез подобряване на акумулаторните клетки, използвайки други суровини и производствени процеси, Tesla ще може да намали разходите за киловатчас в батерията с 56 процента за няколко години - с по-добри резултати.
Пробегът на електрически автомобил с нова батерия ще се увеличи с 54 процента. Tesla обаче пази в тайна базата, от която изчислява намаленията. В индустрията се приема, че ценовият праг трябва да падне под 100 долара за KW/h, така че електрическите автомобили да са толкова евтини, колкото тези с двигателите с вътрешно горене.
Не се споменава нищо и за изключително дълготрайната „батерия за милион мили“, която Tesla ще разработи заедно с китайския си партньор CATL. За първи път Tesla иска сама да произвежда батерии, също и в гигафабриката в Берлин, която в момента се изгражда. През 2022 г., когато новата технология трябва да влезе в серийно производство, Мъск очаква 100 гигаватчаса мощност - приблизително два пъти повече, отколкото Tesla произвежда с Panasonic в първата гигафабрика в Невада.
До 2030 г. собственото производство на батерии на Tesla ще се увеличи до три тераватчаса, въпреки че компанията ще продължи да работи със своите предишни партньори като Panasonic или CATL в Китай.
Винаги трябва да прилагате с повишено внимание бележка под линия при продуктовите събития на Tesla: Нито една от разпространените цифри не е проверена независимо и прогнозите на Мъск невинаги са точни. На „Деня на автономията“ на Tesla преди почти година предприемачът обеща самоуправляващи се коли за 2020 г., които собствениците им могат да отдават под наем като автономни роботизирани таксита. Годината почти премина, а не сме чули нищо ново за тях.
Вместо това Мъск се оплака в кратко отклонение, че Tesla трябва да пренапише цялата кодова база на своя автопилот, за да постигне напредък в помощта за водача - напомняне, че не всяко от обещанията на Мъск ще се сбъдне, особено не по времето, за което е било обещано.
Но преднината на Tesla в технологията за батериите едва ли се оспорва: Мъск и Дрю Балино, директор по задвижване и енергия, изброиха подробно подобренията, които се очаква значително да подобрят производителността и цената на моделите на Tesla от 2022 г. нататък. Някои, като новият дизайн на батерията, бяха очаквани, а други - не.


Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Бленджини: Не е възможно да играеш два мача за 18 часа
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин призна: Преминаваме през труден период, обеща да се справи с предизвикателствата
Рекордна температура от над 36 градуса измериха в Русе
След земетресението във Венецуела: 33 души са спасени живи, хиляди все още са в неизвестност
Гълъб Донев: Спряна е обществена поръчка за 490 млн. евро за мантинели
Николов: В район „Приморски” установихме нещо доста по-притеснително


преди 5 години https://ipbulgaria.bg/%D0%B7%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BF%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%BD%D1%82%D0%BD%D0%B0-%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%81%D1%82-%D1%81%D0%B2%D1%8A%D1%80%D0%B7%D0%B0%D0%BD/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години До този, дето ми слага минусите:Поясни, моля, какво те притеснява. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Само се замисли: "Докъде стигна техниката. Понеже вече заляхма пазара с електрически коли та чак започнахме и цените да сваляме".Който не иска да продава, може и още да ги вдига, нали тъй? Кофти момент, обаче: Тежка криза навсякъде, повсеместно свиване на доходите... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години "Пускай CVто. Ако имаш реално решение ще те вземат :) " Не влиза в плановете ми да "ме вземат" но, бих им продал, каквото имам. Изчаквам да минат едни проверки, преди да разкрия изцяло. Всъщност, по,-скоро, ще разширим бюджетния клас, след като сринем цената под $80/(kWh). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години И в този сайт положението е такова. Пълно е с бъдещи собственици на електрически коли. Дето ще си купят електрическа кола, но друг път отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Положението е малко като в оня стар виц дето един казал, че това фераритата изглежда не са хубави коли, защото не ги карат много отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години Докъде стигна техниката. Понеже вече заляхма пазара с електрически коли та чак започнахме и цените да сваляме отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години госсдине аз го виждам с очи щото живея у Западната Европа и никой нищо никъде---с други думи, поредния посссран емигрант фен на късия, но живеещ на запад. класика в жанра! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години мише , ти въобще търкаляш ли некое железо , та така свободно и безотговорно коментираш теми за коли ... ?! ти дизел си помирисвал на пешеходната пътека докато чакаш да стане зелено ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 5 години госсдине аз го виждам с очи щото живея у Западната Европа и никой нищо никъде няма да забранява понеже безнина е разход да си ибе и то до небесата .... Кола 120 коня бензин харчи 8/9 литра на 100вка, а дизела от 3 до 5л. същите коне ..... Да ясно ми е че Европата не ще петрол че хрантутиме арабляците, руснаците и американците НО друга алтернатива не виждам да има .... това с батерийте е абсолютен цирк и фарс ... и за да сме конкурентно способни швабите и франсетата са измислили дизела, отпадъчно гориво което да е тънко и да се пести с него иначе да са сме Омрели икономически ... в Европа е най скъпото гориво в света, така ни го продават "съюзниците" и ако си мислиш че швабския капитал ше се простреля в главата като спре дизела много сте се заблудили. Тва дет се преписва и лае по новините не съответства грам с реалността щот където съм аз поне 80% от колите са дизел, ей има долу на паркинга една Тесла Модел 3 сал сама щот струва 50 бона евра и то втора ръка. Вие тука не знам с розови очила ли виждате всичко или кво, но тая електрика е някаква мижава алтернатива и то само на леките коли при тва в града и на нищо друго. Треа друго гориво колеги, друго нещо, не знам, мини ядрени реакторчета ли, водороди, ще палите водата или подобно но Теслите не стаат просто няма да са те в бъдещето .... Аз не ви плащам да ми вервате 100% но друго не виждам ....ето го Solar Impulse 2 - соларен самолет с размах на крилете на А380 и полезен товар 2ма човека - толкоз може повече за съжаление не можеhttps://***.br.de/wissen/solar-impulse-2-solarflugzeug-weltumrundung-100.html отговор Сигнализирай за неуместен коментар