IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Дж. Алтъчър: По-скоро бих се застрелял, отколкото да притежавам жилище

Животът под наем е по-безгрижен и по-изгоден в дългосрочен план, твърди американският хедж фонд мениджър

17:02 | 19.05.11 г. 43
Автор - снимка
Създател
<p>
	Снимка: sxc.hu</p>

Снимка: sxc.hu

Притежаването на жилище носи толкова много стрес, загуби и негативи, че те не оправдават плюсовете от собствеността върху имота. Това смята американският хедж фонд мениджър, предприемач, рисков капиталист и автор Джеймс Алтъчър.

Той споделя мнението, че хората биха били по-щастливи, ако не ипотекираха своя живот и ако не се поддаваха на заблудата, че бялата дървена ограда води до щастие, ако се дистанцират от „американската имотна религия“ и намерят своя път, който да следват.

Той излага няколко основни аргумента, които показват защо покупката на имот е свързана с прекалени усилия – финансови, емоционални и физически, които според него дългосрочно носят повече негативи, отколкото полза.

Сред водещите финансови причини за него са:

1. Загуба на пари

Покупката на имот е свързана с плащането на голяма сума пари. Някои ще кажат: „Но това е инвестиция“. Исторически погледнато обаче това не е така. Възвръщаемостта от имоти между 1980 и 2004 г. е 0,4%, пише той. (Според някои анализи за още по-дълъг период тя е всъщност -0,6%.)

Достатъчно е да се каже, че когато плащате тази сума, повече никога няма да видите тези пари. Това е така, защото дори и като продавате имота, вие ще вземете парите и ще ги вложите в следващата вноска за новия си имот. 

2. Сключване на сделката

Забравих колко беше последните два пъти, когато закупих жилище, но със сигурност бяха още 2-3%, хвърлени на вятъра. Адвокати, застраховки, преместване, антидепресанти – събират се около 2-3%, пише Алтъчър.

3. Поддръжка

Независимо от обстоятелствата, няма начин да не ремонтирате каквото е необходимо в жилището. И всичко това е свързано с още разходи. Затова живея под наем. Миялната ми машина не работи – обаждам се на хазяина. Или пък купувам нова, но цената й се удържа от наема, а техникът идва и я инсталира. Аз не правя нищо. Техникът и хазяинът ми работят за мен.

4. Данъци

Още по-лоша новина са данъците, които трябва да плащате. За какво? За да могат вашите деца да получат страхотно образование? Да, бе, да.

5. Клопка

Нека да изясним защо притежанието на жилища се превърна в повече от религия в САЩ – защото големите корпорации не искаха служителите им да имат на разположение многобройни избори за работа. Затова те ги окуражаваха да притежават жилища – за да не могат лесно да се преместят и да сменят работата си. Работната заплата е функция от търсене и предлагане. Ако не можете лесно да се преместите, тогава и вашето предлагане от възможности за работа е по-ниско.

6. Непривлекателна инвестиция

Инвестицията в жилище има всички характеристики на една от най-непривлекателните инвестиции: тя е нисколиквидна, предполага голям заем, има ниска диверсификация – за повечето хора къщата заема най-голям дял от техния портфейл.

Как банките правят бизнес? Много просто – те заемат капитал от вас при ниски лихви и ви отпускат скъпи заеми.

Това е всъщност толкова добър бизнес, че на практика вече 200 години банките ни облъчват с него с милиарди, похарчени за реклама.

Често обаче се оказва, че ако искате да бъдете феодали и да притежавате жилище, вие трябва да сте готови да харчите много по-голяма сума от наемателя/крепостния селянин. Последният пък обикновено трябва да плаща само наема, който понякога може да бъде фиксиран за години напред.

В отговор на тази теза Рик Шарга, вицепрезидент на RealtyTrac, пише, че по отношение на риска на инвестицията исторически погледнато, по-малко от 1% от собствениците на жилища са загубили имота си поради принудително отнемане. Също така повечето случаи от тях са се дължали на „лична катастрофа“ като безработица, развод или сериозно заболяване.

Тук стои логичен въпросът как би се справил един наемател в тази ситуация. Дали хазяинът би бил склонен да му позволи да остане в апартамента, ако той спре да си плаща наема?

Може ли капиталът, вложен в имота под наем, да се използва за рефинансиране, за да се покрият временни проблеми с дохода? Едва ли, пише той.

Алтъчър от своя страна изрежда и някои лични причини, поради които живот под наем е по-привлекателен. Сред тях са възможността за безпроблемна смяна на местоживеенето при необходимост или при желание. Наред с това наемането дава възможност за много повече избор – на локация, на управление на времето, което няма да е заето с поддръжка на жилището, избор на вида жилище, и не на последно място, избор за управление на парите, които не са замразени в най-неликвидната инвестиция.

Помислете за личните причини, поради които искате да притежавате имот, съветва той. Чувствате ли се сякаш не можете да постигнете нищо в живота си, докато не притежавате собствено жилище? Усещате ли, че това е част от създаване на семейство и гнездо за вашите бъдещи деца? За вас лично всичко това част ли е от съзряването и превръщането ви в улегнала личност? Или това е нещо, на което са ви учили вашите родители? Замислете се за истинските причини за самия вас и се уверете, че те са лично ваши и идват от сърцето ви.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:44 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

31
rate up comment 3 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Краси ти да не работиш в банка бе сладур ? ха ха ха ...Тука разни сладури писаха МЕЛОДРАМАТИЧНИ послания за това КАК ТРЯБВАЛО да построиш къща и да засадиш дърво в живота си ..ха ха ха ...КРАСИ ТВОЯТ ДЯДО и неговия и поколенията преди тях са СТРОИЛИ КЪЩИ АМА НЕ С ПАРИ НА ЗАЕМ ЗА 30 години КАПИШ ?!?Интелигентният човек ПОЗНАВАЩ съвременната финансова система ПОЛЗВА КРЕДИТ но не като 90% от будалите пишещи тука , а именно:НАБУТВАТ СЕ ДО УШИТЕ С КРЕДИТИ ЗА ХАПАРТАМЕНТ КОЛА И ОБЗАВЕЖДАНЕ и после ЦЯЛ живот ПЛАЩАТ !!! След 30 години като теглят чертата се оказва че имат АМОРТИЗИРАНИ ВЕЩИ и.....ТОЛКОВА !От друга страна БУДАЛИТЕ дето живеят под наем ( поне частта дето го прави не от липса на други опции ) инвестира разликата и взима кредити за инвестиции в ПРОДУКТИВНИ АКТИВИ ! Както и да е ИДВА ЛЯТО ЩЕ БОЯДИСВАШ ЛИ ХАПАРТАМЕНТА ? ..ха ха ха
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 1 rate down comment 3
krasybestly
преди 12 години
Доколкото виждам си доста по-възрастен, но в случая си само по-стар. Основната причина банките да не купуват апартаменти е че те са банки бе човек. Те искат сигурността на кредита ти, със залог твоята собственост, а не несигурността на бездомниците, който като тебе си мислят "Догодина си сменям апартамента, искам да съм свободен". И ако те почнат да влагат само в такива дългосрочни активи, какво се случва(същото като в Америка).И дано като остарееш да не се оплакваш, че те гонят с твоята палатка и че си горд, че не си се поддал на системата и си бил свободен.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 0 rate down comment 1
STRAHO
преди 12 години
...Времето от 1989 та до ден днешен......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 0 rate down comment 1
Bobi84
преди 12 години
Tezi, sushtite neshta mi gi govorqt i kolegite koito zhiveqt v apartamenti kupeni ot tehnite babi i dqdovci. Sega tuhlenite ( a i panelni) apartamenti ot 1990 ne gi podarqvat. I te si podurzhat cena.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 6 rate down comment 0
Danny666
преди 12 години
Дааааа.....отново зомбираните "собственици" бълват тъпотии по форумите !Мили ДОКАТО НЕ ПЛАТИТЕ И ПОСЛЕДНАТА ВНОСКА ПО КРЕДИТА НЕ СТЕ СОБСТВЕНИЦИ НА ИМОТА !!! Вие сте просто наематели от БАНКАТА с гаранция за последната че няма да им избягате без да си платите !!!Мили зомбита разходете се по улиците на голям град в Бг и ще срещнете с типично българският феномен БЕДЕН собственик на скъп имот ..ха ха ха...Това е ПРОДУКТА на вашата логика, да плащаш цял живот за покрива обаче виждате ли след 20-30 години ...ехаа имам хапартамент..ха ха ха..Винаги питам хубавци като вас : ЗАЩО АКО Е ТАКАВА ДАЛАВЕРА ДА СИ СОБСТВЕНИК НА ИМОТ БАНКИТЕ ВИ ДАВАТ ПАРИ ДА СИ ГИ КУПУВАТЕ , А КУПУВАТ И ДАВАТ САМИ ПОД НАЕМ ????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 3 rate down comment 0
no-credit
преди 12 години
След 20 години ще имаш едно амортизирано и рушащо се жилище подобно на сегашните панелки! А проблемите с паркирането и лошата жилищна среда ще ги имаш от момента на покупката до края. И сам ще си си виновен, че си влязал в схема от времето на безумното строителство на гета, каквито и по соц. време не са се пръквали. Времето, когато се е строяло и презастроявало без план и без мисъл. Времето, когато новоизлюпени главни архитекти и кметове са се учели какво е градоустрйство. Времето, когато понятието "жизнено пространство" е било непознато и неразбираемо. Времето на масова психоза и икономическа неграмотност. Времето на подкупи, безхаберие и непрозрачност. Времето от 2002-ра до 2012-та година.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 0 rate down comment 1
Bobi84
преди 12 години
Predi 2 meseca reshih da tursq jilishte i kredit. Pochnah da pravq smetki lihvi danuci inflaciq.... Ta izvoda mi beshe che e vazhno samouchastieto. Ako imash 40-50 % ot sumata e po-dobre da go kupish. Purvo vnoskata e po-niska v sravnenie s naema i vtoro sled 20 godini imash imot koito shte struva pone 2 pati poveche ot sega. Taka che sabiraite 25-35 k EUR i kupuvaite.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 3 rate down comment 0
pavel_enchev
преди 12 години
Индикацията за равновесен пазар ще бъдат цени на жилищата равни на 100 месечни наема.Предлагането е много по голямо от търсенето и цените ще продължават да падат. Едно от доказателствата за такова твърдение са относително ниските наеми, друго са цените, на които се продават жилища от частните съдебни изпълнители. В момента в САЩ е изгодно да се купуват жилища, докато в останалите страни, особено в Европа, е по изгодно да се живее под наем. Има всички основания да се предполага, че в тези страни цените на жилищата ще продължат да падат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 4 rate down comment 0
madcow
преди 12 години
Да беее, така е. Ще си купиш маломерен двустаен апартамент (за София това) за тея пари, ще налееш още 10-15 000 за обзавеждане и ще станеш с вноска 450 месечно, и 500-600 евра годишно амортизационни разходи и данъци. И така цял живот ... ако междувременно не загубиш работата. Или банката не ти удвои лихвения процент. Или не станеш жертва на имотна измама. Или не падне блокът ти заради некачествено строителство. Не дай си боже се наложи да го смениш това жилище - поне 5к евра ще ти е удоволствието!Да, наемът ще расте, за разлика от вноската, но в това време ще се олихвяват и спестените пари, които не даваш на банката, 150 евра месечно в началото. И нищо не ти пречи с тези пари да влезеш вслед пукането на поредния балон - сега е почти два пъти по-евтино от 2008-***.Изобщо, митът че собственото жилище е инвестиция е силно заразен. Не, това е просто още един харч, като скъпата кола или гъзарския телефон, което се амортизира по същия начин, а и те заключва да живееш на същото място.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 1 rate down comment 0
troika
преди 12 години
Жените и мъжете се различават коренно в тази област. На повечето мъже не им пука, може и под моста да спат, и под наем да са. Не всички, но повечето от моето наблюдение. Макар, че и те когато са в собсвено жилище се успокояват. А и жените ако не са си господарки на къщата не са спокойни някакси. Дори на заем с ипотека да е, са доволни и се успокояват, че могат да си го направят по свой вкус, което е много важно за тях. По-силно е изявено при тях. И да се чувстват господарки на дома. А под наем, има някаква несигурност и не им се отразява добре.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още