IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Мартин Улф: Америка ще спечели световната валутна война

Според главния икономически коментатор на FT САЩ ще се опитат да наложат волята си чрез печатната преса за долари

11:20 | 13.10.10 г. 21
Автор - снимка
Създател
Мартин Улф: Америка ще спечели световната валутна война

Валутите доминираха тазгодишното заседание на Международния валутен фонд (МВФ) миналия уикенд, или по-точно две от тях – щатският долар, считан за прекалено слаб и юанът- заради липсата на гъвкавост в обменния му курс.

Зад препирните за правилната валутна политика обаче лежи едно огромно предизвикателство, а именно: как да се ребалансира световната икономика, пише в свой анализ главният икономически коментатор на Financial Times Мартин Улф.

МВФ посочва, че за тази цел е необходимо да се постигне вътрешен баланс, а след него и международен.

За да се балансират вътрешно, развиващите се държави трябва да се адаптират към по-голямо вътрешно потребление, а задлъжнелите страни трябва да намалят бюджетните си дефицити.


Втората стъпка е външно ребалансиране чрез по-голяма зависимост на САЩ и други развити държави от износа и чрез по-голямо вътрешно търсене в някои развиващи се икономики, начело с Китай.

Според МВФ обаче тези корекции са трудни и протичат твърде бавно.

Самото ребалансиране също има две измерения. От една страна, развитите страни с голямо потребление и високи дефицити трябва да ограничат задлъжнялостта в частния сектор. От друга страна, обменните валутни курсове на икономиките с големи търговски излишъци и големи възможности за инвестиции, или и двете, трябва да се повишат, докато увеличението на вътрешното търсене компенсира спада на нетния износ.

Агресивната парична политика на страните, емитиращи резервни валути, особено САЩ, е елемент в двата процеса. Негативната реакция от поевтиняването на щатския долар през последните три месеца отчасти отразява неравномерното въздействие на монетарната политика на САЩ. Още повече, поевтиняването на долара засили притока на капитал към други страни, всяка от които се опитва да отклони нежеланата корекция на друго място.

Според Мартин Улф САЩ се опитва да избегне корекцията, необходима за световната икономика, като за тази цел печата долари, които се насочват към останалата част от света и повишават инфлацията там. В същото време останалата част от света също се стреми да избегне промените, като се опитва да причини дефлация в САЩ.

В тази световна валутна война ще спечели САЩ, пише Мартин Улф, заради неограничените боеприпаси, с които разполага Федералния резерв, който може да създаде неограничено количество долари.

Онова, което останалата част от света може да направи, е да се предаде и договори условията, при които да се променят номиналните обменни курсове и вътрешната политика.

Това, което ще помогне на САЩ да спечели, е фактът, че ниската и намаляваща инфлация в страната може да бъде потенциално пагубна не само за Щатите, но и за световната икономика. Още по-страшно е ако икономиката на САЩ попадне в дефлационна спирала на фона на голямата задлъжнялост в частния и държавния сектор. Според Мартин Улф лихвените проценти по американските ДЦК и инфлацията вече са поели по траекторията на Япония през 1990 г. Федералният резерв обаче иска да спре тази тенденция и заради това е сигурно, че следва ново инжектиране на пари в икономиката.

Накратко, американските политици ще направят всичко по силите си, за да се избегне дефлацията, пише Улф. Той посочва, че Федералният резерв ще продължава да печата, докато инфлацията в САЩ не стане задоволително висока. А какво ще причини с действията си на останалия свят, не е негова грижа.

Последиците за останалия свят са очевидни: политиката на Фед да печата долари ще повиши цените на дълготрайните активи и ще насърчи вливането на капитали в държави с по-малко агресивна парична политика (например Швейцария), или с по-висока възвращаемост (като развиващите се икономики). Това вече се случва, коментира Мартин Улф, за което свидетелстват прогнозите на базирания във Вашингтон институт за международни финанси.

Неговите икономисти очакват нетни външни капиталови потоци към нововъзникващите икономики от над 800 млрд. долара през 2010 и 2011 г. Те също така прогнозират масивна намеса от страна на тези страни, в стремежа им да отклонят нахлуването на нежелани долари.

Страните, към които се насочват тези капиталови потоци, били те развити или развиващи се, са изправени пред неприятния за тях за избор: да оставят валутите си да поскъпнат, което ще навреди на външната им конкурентоспособност; да се намесят на валутните пазари, за да спрат поскъпването, което ще доведе до натрупване на нежелани долари, ще застраши ценовата стабилност, а оттам ще навреди на външната им конкурентоспособност, или да ограничат притока на долари чрез въвеждането на данъци и контрол.

В исторически план правителствата са избирали комбинация от трите. Това ще се случи и този път, смята Улф.

Разбира се, Китай може да се противопостави на паричната политика на САЩ, което означава дисбалансът в световната икономика да се коригира чрез намаляване на цените на щатските стоки, за да могат те да се конкурират с китайските. Това означава Китай да постигне корекция на дисбалансите чрез дефлация в САЩ, точно както Германия прави с Гърция. Това обаче няма да се случи, категоричен е Улф, нито пък и ще бъде в интерес на Китай, защото дефлация в САЩ ще застраши световната икономика.

От МВФ са категорични - промените ще бъдат много трудни, а те едва сега започват. Според Мартин Улф САЩ ще опитат да наложат волята си чрез печатната преса, вместо да си сътрудничат с останалия свят.
 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:35 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от САЩ виж още

Коментари

11
rate up comment 2 rate down comment 0
pavlikenski ziganin
преди 13 години
U Can't Touch This ,Stop Obama time
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 0
theforce
преди 13 години
Мартин Уолф защитава тезата за мира и разбирателството между вълка и овцата.Имало две степени - първата е овцата да започне да живее в охолство и безгрижие, а втората е вълкът да се научи да гладува и да гризе корени от време на време. Всичко звучи много справедливо, особено от авторитетните страници на ФТ. Но всеки от нас знае че в реалния живот рано или късно вълкът изяжда овцата. А, и между другото, времето играе в негова полза а не на овцата.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 3 rate down comment 1
meto76
преди 13 години
За каква обезценка на долара говорите като инфлацията в САЩ е най-ниската в света под 1%.Така че колкото и да печата долари явно има търсене на тази валута и инфлация липсва.АЗ предпочитам да държа спестяанията си в долари и евро, а не в лева.С това умопобъркано правителство ви съветвам и вас да правите същото.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 4 rate down comment 4
lyusien
преди 13 години
Чета какви ли не глупости в коментарите на тази статия 3 4 5 Вижте пичове Нещото което Ф Е Д следи много стриктно е инфлацията в С А Щ и централната банка на С А Щ която се зове Ф Е Д прави всичко възможно и не се съобразява с нищо -Обама Конгреса Сената да потдържа инфлацията като изключим цените на горивата и храните които са много волатилни / променливи /между 1 и 2 % годишно Ако вижда дефлация почва да печата долари ако вижда висока инфлация почва да повишава лихвения процент Така че един съвет Много скоро цените на валутите ще бъдат 1 долар =. 1 евро = .100йени = 1 швеицарски франк = 1 канадски долар и тогава решително нещо за просперитета на дадена нация ще бъдат ПАЗАРЪТ и ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТТА НА ТРУДА Чаоо Желая ви успех
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 2
mos70
преди 13 години
Подкрепям с две ръце изказване 6! Винаги в моменти на криза, янките са търсили войната...винаги..близката история все още се помни! Затова цял свят ги мрази и затова и занапред ще получават своя -"11 септевмври"!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 9 rate down comment 1
Ironhorse
преди 13 години
САЩ са тръгнали образно казано по пътя на Цезар.Малко хора знаят защо Юлий Цезар е станал император.Както сам той казва: "иначе дълговете щяха да ме погубят"А от император дълг не се търси.Според мен САЩ ще направят някоя война и то голяма за да се оправят.Дано не ни зачистят от планетата наежилите се ядрени сили.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 3 rate down comment 1
pavlikenski ziganin
преди 13 години
А какво смята средния американец за тази политика и заплащането му с харти ,като дойдат избори ще се види.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 7 rate down comment 1
dakl
преди 13 години
След тази война американският долар повече няма да бъде световна резервна валута и САЩ първа световна сила. Ще стане това което стана с Великобритания след края на Втората световна война, дано само сегашната война остане сама валутна? Кой знае???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 4 rate down comment 2
Гари
преди 13 години
Изобщо не съм съгласен, че другите държави няма какво да направят. Могат да направят нещо много просто - да откажат да приемат плащания в американски долари. Но трябва да го направят едновременно, защото ако някой се опълчи поединично, ще получи война - дори това да е Китай. И ще стане лошо. Има още един, много по-добър вариант. Да речем Швейцария обявява, че връща златния стандарт и обвързва франка със златото. Лека полека всички ще почнат да предпочитат швейцарски франкове и това ще стане новата резервна валута. Разбира се, пак ще има огромен политически натиск от САЩ, но кой знае.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 6 rate down comment 0
Libor
преди 13 години
Дълбоко се съмнявам някой да може да излезе като победител от такава война. Да, вярно е, че заради статута на долара САЩ са може би в най-изгодна позиция, но също така е вярно, че при силен шок светът ще успее бързо да намери нова равновесна резервна валута - прекрасен шанс за Китай да бъде новият политически и икономически център
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още