Френско-японският алианс Renault-Nissan ще се опита да се утвърди на китайския и индийския пазари с помощта на нов електрически модел на достъпна цена. По думите на главния изпълнителен директор на групата Карлос Гон този електромобил трябва да струва не повече от 7000 долара.
Директорът на Renault-Nissan допълни, че през 2020 г. ще се появят зарядни станции от ново поколение, които ще могат да пълнят акумулаторите далеч по-бързо в сравнение със сега. Това ще позволи самите батерии да имат по-голям капацитет, но в същото време цената им да падне.
Според Гон всички тези фактори трябва да доведат до сериозно увеличение ва търсенето на електродобиви в близките години. Големият проблем обаче си остава цената, тъй като тези машини все още струват далеч повече от своите събратя с бензинови и дизелови двигатели с вътрешно горене.
„Смятам, че компаниите Renault и Nissan, както и новото попълнение в алианса - Mitsubishi, с обединени усилия могат да разработят бюджетен електромобил. Задачата не е толкова проста, но е напълно осъществима, тъй като и трите производителя имат сериозен опит в разработката на машини, задвижвани с електричество”, обясни Гон, цитиран от Automotive News.
Директорът на Renault-Nissaп е известен като „убиец на разходите” и затова смята да заложи на същия стил при направата на евтин електромобил. За целта машината ще бъде максимално опростена – без всякакви модерни функции, като автономни системи и скъпа електроника.
Идеята е електромобилът да се предлага с малки батерии, които срещу доплащане да могат да бъдат сменян с по-мощни. Така цената на машината ще бъде в диапазона 6800-7600 долара, което ще позволи тя да се продава успешно на пазарите в Китай и Индия при това в сериозни бройки.
Още подобни новини четете в Automedia.bg!


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас