Земеделските стопани ще могат да ползват целеви кредит за закупуване на минерален тор или семена за производство на пшеница от реколта 2017. Това е решил на свое заседание на 30 август Управителният съвет на Държавен фонд “Земеделие“ (ДФЗ).
Заявления се приемат в отделите „Прилагане на схеми и мерки за подпомагане“ на областните дирекции в периода от 3 октомври до 15 ноември 2016 г. Крайният срок за изплащане на средствата е 19 декември 2016 г.
Лихвата по кредита е в размер на 3%, но не по-малко от референтния лихвен процент, приложим към датата на сключване на договора за кредит. Общият финансов ресурс по целевия кредит е 10 млн. лв., съобщи Фондът.
Средствата се предоставят от бюджета на ДФЗ до изчерпване на финансовия ресурс.
Всеки стопанин, който отговаря на изискванията, може да получи 80 лв./ха за закупуване на минерален тор и 40 лв./ха за закупуване на семена като максималният размер на кредита е 200 хил. лв.
Земеделските стопани могат да получат кредит за минерален тор, за закупуване на семена и използването на неокончателно сертифицирани собствени семена като представят фактури или складови разписки.
Заемите се обезпечават с ипотека върху недвижимо имущество, особен залог върху машини и съоръжения, складови записи за вложено зърно на съхранение в публичните складове, залог на парична сума или банкова гаранция. Общата сума на обезпеченията следва да осигури покритие на кредита в размер на 120%.
Фермерите са длъжни да застраховат посевите, обект на договора за кредит.
С друго свое решение ДФЗ одобри минимална помощ de minimis за подкрепа на пчеларите през 2016 г. в размер на 4,3 млн. лв.
Тя е предназначена за физически лица, еднолични търговци, юридически лица и кооперации, регистрирани към 29 февруари 2016 г. по Наредба 3 от 1999 г. за регистъра на земеделските стопани.
Пчелините трябва да са регистрирани като животновъдни обекти по Закона за ветеринарномедицинската дейност не по-късно от 29 февруари 2016 г.
По схемата ще се подпомагат пчелари, отглеждащи между 20 и 200 пчелни семейства, като за стопаните с над 200 пчелни семейства de minimis ще се предоставя за първите 200 пчелни семейства. Размерът на подпомагане на пчелно семейство е до 7 лева.
Пчеларите могат да подават заявления от 8 до 26 септември 2016 г.
Общият размер на помощите de minimis за един земеделски стопанин, както и за едно и също предприятие, не може да надхвърля левовата равностойност на 15 хил. евро за период от три години (2014-2016 г.).
Междувременно от днес ДФЗ приема документи за участие във втория транш по схемата „Помощ за доброволно поети ангажименти за хуманно отношение към свинете”. Заявления ще се приемат до 26 септември, а помощта се предоставя за заявен брой животни.


Турските рибари очакват богат улов на паламуд и хамсия от началото на септември
Министърът на туризма: Имаме проблем, губим туристи
Бивш офицер уби и разфасова 27-годишен мъж в Съединение
Иван Портних: Имената и позициите се сменят, но най-важна е Варна
Иран заплаши с удари по България
Борбата с българската олигархия може да остане само една мечта
Oakley Capital придобива мажоритарен дял в българската Graphwise
Високите приходи на българските рудници прикриват застой в добивите
Иран обмисля потенциални цели в Европа, ако Тръмп ескалира войната
Уволненият министър на отбраната на Украйна призова за избори по време на война
Близо милион автомобила са изтеглени по странна причина
Brabus махна покрива на най-дивото си творение с V12
Погребан от земетресение Mercedes 280 TE беше продаден 252 000 долара
Какво означава грешка P0744?
Toyota разпродаде суперколата си още преди да я покаже
Жертвата в Съединение: Крадец, цяло село пропищяло от набезите му
Разследват още приближени до Зеленски за корупция
Радев отчете: Имаме "Спартан" и пет вертолета срещу пожарите
МОСВ предлага 4 пъти намаляване на екотаксите за домакински уреди
преди 9 години Няма лошо, въпреки, че никой арендатор няма да кандидатства за кредит. Та те плащат данъци за милиони доход!НО!Ако ще се дават пари за торове, трябва да се въведе изискване торовете да са биоторове, а не минерални. Исемената да не са от ГМО, а не "неокончателно сертифицирани" (каквото и да означава това). отговор Сигнализирай за неуместен коментар