Производителят на строителни материали „Ксела България“ очаква значително нарастване на печалбата и оборота тази година и планира да назначи нови служители. Това стана ясно на пресконференция в София днес.
Дружеството реализира 17 млн. лв. оборот за 2016 г., а печалбата преди данъци, такси и амортизации е 1 млн. лв. Финансовият резултат се увеличава с 6% на годишна база.
За тази година се очаква ръст на печалбата до приблизително 2 млн. лева и оборот от почти 20 млн. лв.
Дружеството планира да назначава и нови служители, като броят им през тази година ще надвиши 130 души.
От 1994 година, когато стъпва в България, досега „Ксела България“ е инвестирала 80 млн. лв. в двата си завода в София и Добрич. През тази година в завода в Добрич ще бъдат вложени още 900 хил. лв., с което производственият му капацитет ще се удвои.
Българското дружество е част от германската група за производство на строителни метариали Xella, която беше придобита от американската инвестиционна компания Lone Star.
Сделката на стойност 1,3 млрд. долара е обявена още през декември 2016 г. и е приключила наскоро, каза по време на пресконференцията директорът маркетинг и продажби на „Ксела България“ Йенс Тиeрфелдер.
Xella Group е създадена през 2002 г. от сливането на четири отделни конкурентни компании в Германия. През 2008 г. в нея влизат като инвеститори PAI Partners и Goldman Sachs Capital Partners, които сега продават на Lone Star.
Lone Star е една от най-големите и най-активни инвестициони компании в света в момента с общ обем на инвестициите от над 70 млрд. долара.
Xella Group разполага с 96 завода в 20 държави и търговски офиси в повече от 30 държави в света, включително в Мексико, Китай и Русия.
През миналата година компанията отчита 1,32 млрд. евро оборот, който възлиза на над 221 хил. евро на служител. В българското дружество средният оборот на служител е 80 хил. евро.
Печалбата на групата преди данъци, такси и амортизации за миналата година е 280 млн. евро, което е рекорден резултат в историята на групата.
Почти половината от оборота й се формира от Германия, където е съсредоточена и основната й дейност, а почти една четвърт идва от държавите от Централна и Източна Европа.
Само 2% от оборота за 2016 г. се формира от Америка и Азия, а очакванията са това да се промени заради новия американски собственик.


Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Песков: Зеленски може да дойде в Москва за среща с Путин
Костадинов: При Румен Радев думите и делата се разминават
Гечев от ПБ: Всяко нещо, което се прави, ще е продиктувано от българския интерес
Транспортират до Израел младежа, пострадал с атракцион край Ахелой
Зеленски за Деня на независимостта: 21-ви век ролята на САЩ е изключително важна