Руският президент Владимир Путин предложи да бъде опростен визовият режим за туристически групи от страни от групата БРИКС (Бразилия, Индия, Китай, ЮАР), предава ТАСС.
Според руския и световния опит като цяло либерализацията на визовия режим почти винаги води до увеличаване на туристическия поток, каза президентът на заседание на президиума на Държавния съвет, посветено на развитието на туризма в страната, съобщава БТА.
Той посочи като примери отношенията с Израел - след отмяната на визите израелските туристи в Русия са се увеличили над два пъти. Подобна е и ситуацията с Турция и Южна Корея, туристите от които са се увеличили със съответно 41 процента и 40 процента.
Руската агенция по туризма (Ростуризъм) предложи да бъде въведено задължително вземане на пръстови отпечатъци при издаването на визи за европейци като отговор на процедурата, въведена от европейските страни. Органът обаче призна, че подобна мярка ще доведе до незабавно намаляване на туристическия поток.
Путин предложи също така да бъде създаден единен регистър на туристическите агенции, за да се засили прозрачността на пазара. Пазарът трябва да бъде освободен от фирми еднодневки и всякакви мошеници, посочи президентът на Руската федерация.
Създаването на подобен регистър ще помогне да се осигури и контрол и прозрачност на целия цикъл - от производството до реализацията на туристическия продукт. Ще позволи да бъдат заложени високи професионални изисквания и корпоративни стандарти в туристическия бранш, да се засили отговорността на туроператорите към крайните потребители, посочи още руският държавен глава.
Той призова да бъдат потърсени начини за привличане на частния бизнес към инвестиции в сферата на туризма, включително в регионите на руския Далечен изток. За развитието на вътрешния туризъм обаче е необходимо да бъде увеличена достъпността на вътрешните превози, отбеляза Путин.
Президентът също така възложи на правителството да направи инвентаризация на санориумите и курортите и да определят кои са проблемите в сектора.


„Гардиън“: Румен Радев се оглежда за мястото на Виктор Орбан в ЕС
Войната в Украйна блокира почти изцяло износа на зърно през Черно море
България сред лидерите в ЕС по ръст на строителството през юни
Учениците губят способността си да мислят заради прекомерната употреба на ИИ
ЕФЕ: Новият враг на Европа: сушата ще става все по-честo срещано явление през следващите години
Светът води грешния дебат относно AI безопасността
Трейдъри хеджират риска Фед да снижи лихвите през 2027 г.
Тръмп използва Ким Чен Ун, за да притисне Южна Корея
Meta тихомълком се превърна в един от най-големите AI клиенти на Microsoft
Защо AI не е най-голямата инфлационна тревога на BoE, част 1
Превишението на скоростта е новото нормално: 79% от американците го правят
OSCA: забравеният символ на автомобилното изкуство
Защо задната скорост може да вие като развалена прахосмукачка
7 култови спортни коли, които си отидоха без наследник
Как изглежда Toyota Prius, която минава по 20 000 км на месец
Михаела Маринова пръска чар от плажа
ЦСКА с тежка загуба в Крит, ОФИ взе сериозен аванс
Кризата на политическата легитимност: Федоров, Зеленски и дилемата на изборите в Украйна
Полезни храни за здрава и блестяща кожа
Луис Хамилтън демонстрира близостта си с Ким Кардашян