Представители на гръцкото правителство имат среща в Брюксел в събота сутринта с представители на кредиторите на Гърция и правителството заяви в съобщение днес, че е "готово" да внесе "контрапредложения" с оглед на споразумение за финансирането на страната, предаде АФП, цитирана от БТА.
Гръцкото правителство изтъква в съобщение, че двете страни са "по-близо от всякога до споразумение", докато еврозоната започна да дискутира възможността за дефолт на Гърция, ако не се стигне до резултат в преговорите между Атина и нейните кредитори за списъка с реформи и мерки, очаквани от страната.
Гръцкият премиер Ципрас е разговарял днес следобед по телефона с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер за нивото на напредък в преговорите, според правителствено съобщение.
Решението за подновяване на преговорите между Атина и нейните кредитори идва ден след среща в Брюксел между Ципрас, Жан-Клод Юнкер, германският канцлер Ангела Меркел и френският президент Франсоа Оланд.
Двете страни постигнаха съгласие, че трябва да се работи още, за да се изгладят разногласията между тях за бюджетните икономии, които трябва да предприеме Гърция.
Атина отбелязва, че разликата между двете страни за първичния бюджетен излишък е само от 0,25 процента. Гръцкото правителство първоначално бе предложило излишък от 0,6 процента за 2015 г., докато кредиторите предлагаха 1 процент. Според последните информации Атина е приела първичен бюджетен излишък от 0,75 процента.
Това, от което има нужда, е политическа воля за взаимно разбиране, се изтъква в съобщението на гръцкото правителство.
В него се подчертава, че би било немислимо политическите лидери да доведат Европа до разделение заради една съвсем малка разлика, както и заради упорството на кредиторите да не желаят колективни трудови договори в Гърция, валидни в мнозинството от европейските държави. Колективните трудови договори бяха премахнати в Гърция в рамките на мерките за икономии, наложени на страната от началото на дълговата криза през 2010 г.
Гърция, която изпитва недостиг на средства, рискува да обяви дефолт по дълга си, ако не успее да сключи споразумение с кредиторите до следващата среща на Еврогрупата на 18 юни.
Споразумението би й позволило да се възползва от международните заеми и да изпълни задълженията си към МВФ до края на юни.


Борисов: Мерките на Радев за цените няма да сработят (ВИДЕО)
Хекимян предлага Дара за почетен гражданин на София
Мечка и мече са убили туриста на Витоша
Седмичен хороскоп 18 - 24 май 2026
Сблъсък между два украински камиона затвори Прохода на Републиката
А дали няма балон при корпоративните маржове в САЩ?
Колко временни ценови шока правят нов инфлационен тренд в САЩ?
Кабинетът с 15 мерки във връзка с поскъпването на горивата
AI срив при работните места ще изисква защита за гражданите
Неравномерното икономическо развитие на Китай е тайната на промишления му успех
Как Tiptronic промени представата за управление на автоматика
Америка иска забрана на китайските коли, докато нейните се движат с китайски части
Четири коли, които изпревариха времето си
Как да се справите с чукането на клапаните
Suzuki Vitara навъртя 700 000 км за 9 години без повреди
Млад мъж е с 50% изгаряния, поразен от токов удар в Монтана
Борисов: Мерките на Радев за цените няма да сработят
Слави Трифонов: Дара е най-добрата реклама за нашата малка страна и ние абсолютно я заслужаваме
Мъж загина, след като бе блъснат от автомобил, докато пресича пътя между Хасково и Димитровград
Рецептата Dnes: Бърза пилешка салата
преди 10 години Дързост и красота да видим дали пак няма да стане нещо точно в последния момент :D и след един месец пак гърция не може да изплати старите си заеми ще тегли нови и така до края на света. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Тоя сериал продължава да се зацикля. отговор Сигнализирай за неуместен коментар