Гърция е погасила около 2 млрд. евро от задълженията си към Международния валутен фонд (МВФ) в понеделник, съобщи базираната във Вашингтон организация.
"Мога да потвърдя, че Гърция днес погаси всички нейни задължения към МВФ, еквивалентни на 1,6 млрд. специални права за тираж (около 2 млрд. евро – бел. ред.). Следователно Гърция вече не е в просрочие към МВФ", каза Гери Райс, директор на комуникациите на Фонда. "Както казахме, Фондът е готов да продължи да подпомага Гърция в усилията ѝ да се върне към финансовата стабилност и растежа".
Потвърждението дойде, след като Ройтерс цитира представители на финансовото министерство в Атина, според които Гърция е започнала днес да изплаща сумата от 6,25 млрд. евро, дължима на Европейската централна банка (ЕЦБ) и МВФ.
И докато Гърция неколкократно пропускаше през последните месеци политически и финансови предполагаеми крайни дати, 20 юли остава най-сериозният срок за държавата. Законите на Европейския съюз забраняват на ЕЦБ финансиране на правителства, което означава, че един евентуален дефолт вероятно ще изисква банката да преустанови подкрепата за гръцките кредитори, оставяйки като единствена възможност излизането от единната валутна зона.
"Темата за погасяване на вноските към ЕЦБ бе основната, защото неизпълнение на плащането щеше да има като страничен ефект свиване на готовността на ЕЦБ да продължи да предоставя спешна ликвидност за гръцките банки", посочи Кен Уотрет, икономист в BNP Paribas SA в Лондон. "Когато започна да разбира с ужас, че Гърция е изправена пред хаотично, болезнено излизане от валутния съюз, правителството отстъпи от ръба на пропастта".
Фондовият пазар в Гърция остана затворен и в понеделник, разширявайки триседмичната почивка, която бе наложена през миналия месец заедно с банковата ваканция след първоначалния провал в спасителните преговори между Атина и нейните кредитори.
Атинската борса затвори на 29 юни, след като правителството реши да затвори банките и въведе капиталов контрол, за да предпази от колапс банковата система.


Вътрешните министри на България и Турция обсъдиха "новото поколение престъпни структури"
„След хоризонта“ - изложба смесена техника представя Георги Кенаров в галерия “Графит”
Клиент разби вратата на офис, друг на магазин във Варна
Осигуриха втори специализиран бус за превоз на хора с увреждания във Варна
БАБХ откри ново огнище на шарка по овцете и козите
Тръмп променя детските имунизации и отново свърза аутизма с ваксините
Пет извода от манифеста на Зукърбърг за бъдещето на AI
Опасно бездействие: Само една антидрон система пази българските граници
Турция претендира за лидерство в Близкия изток чрез съюза от Мека
Българите държат 58 млрд. евро в банки, №1 сме по ръст на депозити в еврозоната
Забравеният дизайнер - Реймънд Лоуи и неговите уникални бутикови модели
Китайски SUV се запали на зарядна станция
Шофьорските грешки, от които сервизите печелят най-много
Неразрушими: 10 коли с над милион километра пробег
Новото Mitsubishi с 400 коня се оказа тайвански клонинг
Украинският дрон край Кардам не е боен
Анистън и Брад Пит възстановили отношенията си с тайни обяди
Огнище на шарка по овцете и козите в хасковското село Тянево
Сирийски съд осъди задочно на смърт Башар Асад и брат му Махер
Стоянов: Украйна все още не е отговорила за падналия дрон


преди 11 години 12pecan до: lilivanтъп си като ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Най-голямата глупост която сътвориха Меркел и Саркози, беше да откупят дълговете на частни банки кредиторки на гърция и да ги направят институционални.САЩ направиха врътката ама за частни банки към частни кредитополучатели.Да одържавиш частен кредит и да го превърнеш в държавен дълг е пълно безумие.САЩ колкото и да ги чоплят не одържавиха дълга на Пуерто Рико в размер на 76 милиарда долара. САЩ ще оставят частните кредитори да загубят, а ще наложат на Пуерто Рико да направи реформи и тогава ще им отпуснат малко повече от ежегодната субсидия от 6 милиарда долара.Презумпцията, че държавата не фалирала е грешна и е в полза на безотговорния банков мениджмънт. Скоро европейците ще го разберат. Поне ще има поуки - скоро ще бъде забранено на правителства да получават кредити.Който иска кредит, воала банки бол, аз неща. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години За разлика от фонда ESM, който е за еврозоната, фондът EFSM е за целия Европейски съюз, подкрепян от бюджета на съюза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години За разлика от фонда ESM, който е за еврозоната, фондът EFSM е за целия Европейски съюз, подкрепян от бюджета на съюза отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Заблудата е твоя това не ти е метерологията парите в фонда са дадени от всички страни членки на ЕС /включително и от нас/попрочети малко отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Браво! Остават само още 318 млрд. евро! Хайде сега и тях! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Дообре... хахаха! Отивам... хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Ех бре таз Америка, все ти е в ума.А бре байно, къде в статията прочете за Америка? Щерките ти като са избягали от баща си тъпия комунист чак в САЩ, трябва ли да ни досаждаш с комплексите си?Вземи смени репертоара малко, знаем че краставицата е 99% вода. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години "И тоз се продаде. Бе някой сеща ли се за нещо по-продажно от принципен комунист?"Понеже нали сте тука все ортодоксални капиталисти, та да те питам: нали на Пазара всичко е Стока и е за продан, та случайно имаш ли наблюдения, кога една стока, напр. като тебе, не може да се продаде? Тя се предлага, ама никой не ще да я купи? Да не би да беше скапаната...? хахаха...!Ти не се отчайвай, че не си успял да отидеш в Америка! Тя Америка вече дойде при тебе! Сега малко танкове, после още малко... Въпросът е ти какво ще предложиш за продан - нали си капиталист, какво ще продаваш и купуваш? Както виждаш, американците обичат да купуват и продават, не им пука, че китайците са комунисти, или че в Украйна са фашисти, а в ИД - ислямисти. Качествената стока си е стока и си върви на свободния пазар, дето уж на него повечето тук се прехранваме... Или отношенията със свободния пазар не са твоя грижа, а на работодателя ти, който е политически *** като мене? хахаха... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 11 години Само където не са на ЕЦБ, а на ЕС, но няма значение - 2 милиарда на МВФ 3.5 на ЕЦБ и още милиард то от 7 милиарда нищо не видяха. отговор Сигнализирай за неуместен коментар