Италианският финансов министър Пиер Карло Падоан отхвърли опасенията, че страната му на ще има нужда от помощ от страна на Европейския спасителен фонд (ESM) заради банковата криза. „Ние няма да се нуждаем от такава", каза той в интервю за германския всекидневник Welt.
„Италианската банкова система като цяло не е в криза. Италия е страната в ЕС, която е платила досега най-малко за спасяването на банките", казва Падоан, който заема поста на финансов министър и след оставката на бившия премиер Матео Ренци - в сегашното правителство на Паоло Джентилони.
Решенията на правителството му за кризисни банки и такива, изправени пред несъстоятелност, като Monte Dei Paschi, „са обвързани стриктно към правилата на банковия съюз", чието последователното прилагане се подкрепяло от италианското правителство.
Падоан не счита, че паричната политика на неговия сънародник, президента на Европейската централна банка Марио Драги, облагодетелства Италия. Политиката на нулеви лихви на ЕЦБ досега се използва зле, казва той. Италианският финансов министър критикува в този контекст „ниската склонност за инвестиции в Германия, Франция и Италия".
За своята страна Падоан би желал засилване на темпото на икономически ръст и продължаване на курса на реформи от бившия премиер Ренци. Поглеждайки в ретроспекция, той смята, че референдумът е бил грешка. „Италианците ще съжаляват, че референдумът се провали", твърди директно Падоан.
В рамките на ЕС той съжалява за „дефицита на доверие“. „Има опасност от това Европа да се разглежда от гражданите не като решение на проблема, а като самия проблем“, казва той.
„Популизмът се разширява, но популистите са само негативисти, те не търсят решения“, пояснява финансистът.


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас
700 декара горят край три села в Симеоновградско
Полицейско преследване завърши с 7 жертви в Североизточна Англия