19,8 млн. граждани на трети страни живеят в държава от ЕС, показват данните на Евростат за 2014 година. Като дял от общото население на общността това представлява 3,9%.
В държавите от общността живеят общо 34,1 млн. чужденци, 14,3 млн. от тях са граждани на друга държава от ЕС, показва още статистиката. Общо в Евросъюза живеят 506,8 млн. души.
Най-голям е делът на чужденците в Люксембург – 45,3% от населението на държавата-джудже. Повечето от тях обаче са граждани на друга държава от ЕС, а само 6,3% идват от трети страни.
В България чужденците са едва 0,8% от населението, като 0,6% са гражданите на страна извън ЕС, става ясно от данните. По този показател страната ни е сред членките на ЕС, които привличат най-малко чужди граждани. Своеобразен лидер е Полша с едва 0,3% от населението чужденци, като 0,2% са от държава извън ЕС. Поляците обаче са в Топ 5 по брой на чужди граждани в 10 държави от ЕС.
Чужденците в България основно са руснаци (28% от всички чужди граждани у нас), турци (13%), украинци и британци (по 6%), както и гърци (4%).
Най-голям дял граждани на трети страни живеят в Естония (14,3%) и Латвия (14,9%). Голям дял чужденци извън общността са привлекли още и Кипър (6,6%), Австрия (6,4%) и Гърция (6,1%). Повече от половината чужденци в южната ни съседка са албанци. Българите заемат второто място с дял от 8% от общия брой чужденци, живеещи в Гърция.


Честваме паметта на преподобния Сисой Велики
Турция забрани къпането в Черно море
Норвегия и Англия изхвърлиха Бразилия и Мексико от световното
Как изглежда географията на глобалното свръхбогатство?
Автоинструктори: Слабата подготовка причинява повече катастрофи
Тъмната търговия с акции нанася много щети в Европа
Акциите в Азия падат заради чиповете, доларът леко се покачва
EasyJet се съгласи с последната оферта на Castlelake, надхвърляща 5 млрд. паунда
Войната на Тръмп в Иран означава по-високи лихви за години напред
Н. Богданов: AI позволява на фирмите да се фокусират върху бизнеса
Нов лидер по продажби в САЩ шокира Ford и Toyota
Близо половината шофьори не харесват мултимедийните системи
Ето какво дели Никола Цолов от Formula 1
Германец остана без книжка заради пускането на климатик
С каква кола се придвижва Лео Меси на световното
Шокираща версия за смъртта на принцеса Даяна – говори бивш агент на MИ-6
Made in E.U. на Командарев спечели на „Свети Влас филм фест“
Турция забрани къпането в Черно море
Осъждан суданец рани души с нож в Франция, полицията го простреля
преди 10 години Сега се пускат такива агитационни материали като горния, за да изместят темата и дадат аргументи на причинителите на инвазията на мюсюлманите в Европа. Нито е почтено, нито е коректно да се прави това. Няма да коментирам горните факти, които са известни.Въпросът е, че държавни ръководители, които са причинители на разрухата на държавите в Северна Африка (и другите им бивши колонии в Африка) и Близкия Изток сега вместо да положат максимални усилия да възстановят мир и държавите, които бяха цветущи приди тази агресия, водят насила хора от друг континет, вяра, култура и се опитват да смесят вода и олио, за да унищожат създаваната с хилядолетия ЕВРОПЕЙСКА култура. Главен виновник е геносен Меркел Ханъм, БАШ послушник на Обама. Вместо да дават пари на Турция (3.5 милиарда евро) и да КАНДИСАТ да я приемат в ЕС да бяха преустановили войната и дали тези пари на хората да се възстановят живота си там. Тук насаждат вечни противоречия и размирици. ТОВА Е ПРЕСТЪПЛЕНИЕ спрямо човечеството! отговор Сигнализирай за неуместен коментар