Президентът на Швейцария Дидие Буркхалтер потвърди днес "несломимата политическа воля" на страната си да върне незаконните авоари. Изказването му, цитирано от АФП, бе направено по случай провеждащия се този уикенд в Женева арабски форум по възстановяване на авоарите.
Представителите на Тунис и Египет обаче изразиха съжаление, че усилията досега не са довели до резултати.
"Политическата воля на швейцарското правителство е несломима. Независимо дали става дума за Египет, Тунис, Либия, или за Украйна и Хаити, Швейцария продължава да работи неспирно и в тясно сътрудничество със страните, откъдето са парите, за да се намери удовлетворително решение", заяви Буркхалтер.
Той откри днес тридневна среща на арабския форум за възстановяване на авоарите, в който участват близо 250 експерти от 40 страни, чиято цел е да бъдат ускорени процедурите.
Швейцарският държавен глава подчерта, че страната му е възстановила досега 1,8 милиарда франка (1,48 милиарда евро) на страните, от които те са били прехвърлени в Швейцария, и уточни, че това са близо една трета от върнатите авоари в света.
(БТА)


Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп отново обяви желание за край на войната в Украйна
Черно море обяви официално още едно ново попълнение
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Слънчевата и вятърната енергия вече дават 35,3% от производството на ток в света
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
BYD не иска съюзи в Европа
Рекордни 440 кг райски газ иззеха при акция в Созопол
Анджелина Джоли не е ходила по срещи от раздялата с Брад Пит
Дошли заедно, отишли си заедно: Какво накара 19-годишни близнаци с големи мечти да се самоубият?
Робърт Плант и Saving Grace излизат на сцената на Античния театър
преди 11 години ше фалирате :) недей така! отговор Сигнализирай за неуместен коментар