Турция е поискала от Европейския съюз още 3 млрд. евро под формата на финансова помощ, за да се съгласи на споразумение по време на ключовата среща на върха на ЕС-Турция, твърди председателят на ЕП Мартин Шулц, цитиран от Spiegel. Парите трябва да бъдат предоставени поетапно до 2018 г.
„В дебата става дума за 3 млрд. евро“, поясни Шулц в понеделник в Брюксел. От страна на ЕС обаче е ималo oпасения.
В допълнение делегацията около турския премиер Ахмет Давутоглу е настоявала за облекчаване на визовия режим и подобрена изходна позиция в преговорите за присъединяване към ЕС.
В замяна Анкара предлага да приеме обратно повече бежанци от Гърция, отколкото бе обявената досега готовност.
Премиерът Давутоглу представи „нови и амбициозни идеи“, твърдят дипломати.
Според проектопредложение, разкрито от Ройтерс, ЕС ще предложи прекратяване на визовите ограничения за турци от края на юни. Дипломат от ЕС заяви, че Берлин и няколко други държави са открити да изпълнят исканията с визите, ако Анкара изпълни всички изисквания, включително промяна на визовата политика за ислямските държави и въведе паспорти с биометрични данни.
Още през миналия ноември ЕС обеща на Турция 3 млрд. евро за по-добро посрещане на сирийските бежанци от гражданската война в страната им. Членките на ЕС обаче дълго време спореха помежду си за споделянето на тази финансова тежест. Едва месец по-късно се стигна до конкретно споразумение.
По-рано днес председателят на Европейския съвет Доналд Туск спонтанно удължи срещата до вечерта, след като следобедните преговори с турското правителство се проточиха.
Още в събота германският еврокомисар Гюнтер Йотингер, който отговаря за дигиталната икономика и информационното общество, допусна, че може да се наложи Европейският съюз (ЕС) да увеличи повече от два пъти обещаната на Турция помощ, за да й помогне да задържи милиони сирийски бежанци извън неговата територия. Европа трябва да се готви за перспективата да оказва финансова подкрепа на Турция и след 2017 г.“, заяви Йотингер пред германското списание Spiegel.
Всичко за кризата с бежанците в Европа четете тук


Доктор предупреждава: Жегата натоварва сърцето!
Може ли недоволството в Русия да прерасне в революция?
Скритата цена на изкуствения интелект: центровете за данни изразходват много повече вода, отколкото показват отчетите
Българската икономика запазва растежа си, но бюджетът и инфлацията остават основни рискове
Детската смъртност в България спада, но остава над средното за ЕС
Унгария внася конституционен законопроект за отстраняване на президента
Жадната за енергия Азия вече извлича поуки от кризата в Иран
Lindt се насочва към най-слабото си тримесечие от 17 години
Напрежението в Ормуз пренасочва вниманието към пролива Малака
Спадът на инфлацията раздели ЕЦБ за следващото решение по лихвите
Toyota и Kawasaki форсират развитието на водородни системи
От първоаприлска шега до реалност - BMW M2 Dakar от Дубай
Електрическите коли в ЕС могат да заменят 190 млн барела петрол годишно
Chery заменя целия автомобил, ако батерията се запали
11 коли с най-голям потенциал да се превърнат в класики
Костадинов: При Румен Радев думите и делата се разминават
Гечев от ПБ: Всяко нещо, което се прави, ще е продиктувано от българския интерес
Транспортират до Израел младежа, пострадал с атракцион край Ахелой
Зеленски за Деня на независимостта: 21-ви век ролята на САЩ е изключително важна
Правосъдният министър за ВСС: Свидетели сме на назначения и решения, които не са законни
преди 10 години Аз бих дал 3 милиярда на Рассия да ги изгърби фесовете и да си седнат на *** отвори най-накрая ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Б***хти рекета... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години европейски *** - фесовете са поискали 20 млрд. и ще им ги дадат. отговор Сигнализирай за неуместен коментар