Фирмите вече могат да изчислят сами дали ще да получат еврофинансиране чрез дигитален калкулатор. Услугата дава отговор на въпроса каква оценка би получило едно предприятие при кандидатстване по процедура „Подобряване на производствения капацитет в МСП” на оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност“ 2014 – 2020 г. Тя е разработена от УниКредит Булбанк, съобщи финансовата институция.
За получаване на оценка са необходими данни от годишните финансови отчети на фирмата за последните три години. Освен това ще трябва да бъдат въведени и очакванията за нетните приходи от продажби, разходите за персонал, приходите от износ и разходите за суровини за периода 2016 – 2019 г.
Калкулаторът спестява време, ресурси и усилия и дава предварителна информация на всяка компания дали покрива изискванията по процедура „Подобряване на производствения капацитет в МСП”. За участие в класирането са необходими минимум 51 точки, а максималният резултат е 85 точки.
В рамките на тази процедура за първи път проектопредложенията за участие в процедурата ще бъдат оценявани въз основа на предварително обявени финансови критерии, разделени в четири групи:
- Икономическа и финансова стабилност на кандидата преди изпълнение на проекта (финансови резултати през изминалите 3 финансови години);
- Капацитет на кандидата в инвестиционни проекти и управление (показатели за инвестиционната история през изминалите 3 финансови години);
- Ефект от изпълнението на проекта (финансовите прогнози за периода 2016 – 2019 г.);
- Приоритизиране на проекти (обективни характеристики: тематична област на проекта, локация, включване на нови технологии за ресурсна ефективност и ефикасност; опит по ОП "Конкурентоспособност" 2007 – 2013 г.).
Индикативният калкулатор е разработен въз основа на публикуваните от Министерство на икономиката „Критерии и методология за оценка на проектни предложения“.
Процедурата за подобряване на производствения капацитет в МСП стартира на 8 май 2015 г., а крайният срок за кандидатстване е 9 ноември. Предприятията могат да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ за закупуване на дълготрайни материални и нематериални активи.
Условието е те да допринасят за подобряване на производствените процеси и на съществуващите продукти и услуги, за разнообразяване на асортимента и за внедряване на нови технологии.
Оперативна програма „Иновации и конкурентоспособност" 2014-2020 (ОПИК) е официално одобрена за изпълнение от Европейската комисия на 16 март 2015 г. с бюджет от близо 1,4 млрд. евро. Основната цел на програмата е да подпомогне българските предприятия и да стимулира догонващия растеж и устойчивото развитие на икономиката на страната ни.
Над 50% от бюджета на програмата има за цел да подпомогне развитието на предприемачеството и осигуряване на капацитет за растеж на МСП в страната. В рамките на този приоритет подкрепа се очаква да получат над 7 хил. предприятия, се казва в съобщението.


Киберексперт: Бомбените заплахи целят да изпитат устойчивостта на институциите
Започва изплащането на осъвременените пенсии
Мирчев пита: Какво обеща Радев на Турция, за да замрази Ердоган договора с "Боташ"?
Вирусолог за бактериите по морето: Най-застрашени са хората с отслабена имунна система
Черно море играе три контроли тази седмица
Имотните сделки спадат рязко след спекулата покрай еврото, ипотеките растат
Maersk и Hapag-Lloyd обмислят завръщане по маршрута през Червено море
Защо Volkswagen има проблем — и каква може да е следващата стъпка
Как Испания изпревари Южна Корея, без да разчита на изкуствения интелект
Петролът поскъпва след нови удари по кораби в Ормузкия проток
Камион почиства пътища в Китай с 80 км/ч
Следващото Bentley ще бъде само на ток и ще се казва Torcal
Какво ни казват странните шумове от колата
Непознатата Гърция 3: Янина и Додона
Първият електрически мотоциклет на Honda навлиза на европейския пазар
В планините е ясно, слънчево и тихо, чудесно за туризъм
Говори свидетел за трагедията с АТВ в Слънчев бряг
Каспаров: Краят на войната в Украйна ще означава край на режима на Путин
Готово ли е родното образование да интегрира ефективно AI?