Фермерът от пловдивското Момино село Рангел Матански ще представи България на организирания за четвърта поредна година конкурс от Европейския парламент “Европейска награда за млади фермери”.
Днес агроексперти номинираха петима финалисти – млади земеделски стопани, които участваха в надпреварата за излъчването на българския представител.
Повечето са започнали да се занимават със земеделие преди 3 – 4 години и възнамеряват освен да произвеждат, и да преработват продукцията от фермите.
Теодора Вълова от плевенското село Писарово завършва преди няколко години аграрна икономика и заедно със съпруга си се заемат с животновъдство. Купуват 50 овце, а вече имат над 1000. С евросредства по Програмата за развитие на селските райони (ПРСР) изграждат доилен център. Сега планират да направят мини мандра за директни продажби от фермата по Наредба 26.
Фермерът Петър Петров от габровското село Съботковци е бакалавър по икономика. Има ферма с 50 говеда, овце и къща за гости. Проектът му за мини мандра по Наредба 26 и за кланичен пункт вече е одобрен от Българската агенция за безопасност на храните.
Купил е пустеещото училище в селото и е направил къща за гости, а освен нея представя на туристите, включително ученици, традиционни занаяти. Селото му е близо до Боженци и така той се възползва от големия туристически поток там.
Денис Дурал от силистренското село Брадвари е решил да рискува и да засади два декара с шафран. Сега обаче има проблеми с реализацията на продукцията, които тепърва трябва да решава. Стопанството му се издържа благодарение на 110 кошера, сертифицирани за биологично пчеларство.
На конен туризъм е заложил Петър Наков от село Бачево край Разлог. Стопанинът има къща за гости и 25 коня, произвежда и биотор с калифорнийски червеи. Освен с туристи, в стопанството работят терапевтично и с деца и възрастни с церебрална парализа, аутизъм и синдром на Даун.
Спечелилият наградата за България Рангел Матански има млечна ферма, в която е внедрил иновативен проект за затопляне на водата – първо се използва топлината, която отделя млякото, след това ВЕИ източници. Ако е необходимо, като източник на енергия може да се добавят пелети и ток.
Той е в основата на организация на производители и твърди, че сдружаването има почва и бъдеще. Зам.-председател е и на Националния съюз на говедовъдите, заел се е с темата за устойчиво земеделие, иновации и късите вериги на доставки.
Организатори на конкурса за България са евродепутатът Владимир Уручев и Асоциацията на земеделските производители в България (АЗПБ) в партньорство с Министерство на земеделието, храните и горите и Националната служба за съвети в земеделието.


Испания отнесе Австрия с 3:0, Португалия елиминира Хърватия в драматичен двубой
Гореща следа за отвлеченото дете: търсят Наталия в района на Бързица
Над 200 сигнала за мазут по Черноморието през юни
Шефът на БНБ с критика към бюджета
В Созопол задържаха рекордно количество райски газ
Тръмп подновява опитите си да овладее Федералния резерв
Собственикът на Breitling: Китай остава труден пазар
Жегата започна в Ню Йорк
Биология на дезинформацията: Защо виждаме саблезъби тигри в новинарския поток
National Grid заложи на AI фирма
Китайските марки за първи път изпревариха японските по продажби в Европа
Fiat Multipla се завръща като 4-местна градска кола
Bentley показа уникална преливаща боя
EС ще ограничава скоростта от... Космоса
Кога шумът от гумите е по-силен
Английските кръчми с право да работят цяла нощ заради мачовете
Ограничават движението по “Тракия”, “Струма” и Кресненското дефиле
След гонка: Полиция хвана шофьор без книжка и 32 акта
Мъж се самозапали и почина пред централата на ООН в Ню Йорк