Има варианти за изплащане на пожизнени пенсии с унаследяване. Става въпрос единствено за техника и уреждане. Това заяви председателят на Българската асоциация на дружествата за допълнително пенсионно осигуряване Никола Абаджиев в предаването „Бизнес старт“ по Bloomberg TV Bulgaria, който представи гледната точка на частните пенсионни фондове в дебата за пенсионната реформа.
И сега доброволните пенсионни фондове изплащат пожизнени пенсии, посочи той. Въпрос е да се разпише по най-професионален начин, без да се засягат интересите на хората, посочи Абаджиев.
Въпросът и сега е уреден в закона чрез резервите на фондовете. Техниката е позната, има опит, допълни той. И подчерта, че е важно хората сами да изберат начина на получаване на бъдещата си пенсия, но да не бъдат ощетявани.
От асоциацията на пенсионните фондове разчитат, че преминавайки на казуса с изплащането към Тристранния съвет, ще се стигне до сериозен дебат, защото разписването на тази фаза се отлага от много години. Вече е дошло времето проблемът да се реши, каза Абаджиев и допълни, че в крайна сметка последното решение е на Народното събрание.
Абаджиев повтори тезата си, че реформите в пенсионното законодателство трябва да се решат след прегледа на активите на УПФ в предстоящите стрес тестове, контрастирайки на позицията на синдикатите и бизнеса.
По думите на експерта отправените девет предложения за изплащане на втора пенсия целят справедливото решение за получаване на парите от собствени партиди, уреждане на въпроса с унаследяването, даване право на избор на осигурените лица за пенсията, която искат да получават, преди подписването на договора за пенсионно осигуряване, както и уреждане на въпроса с пожизнените пенсии.
За първото тримесечие на годината универсалните пенсионни фондове (УПФ) са изплатили пожизнени пенсии и средства на наследниците на осигурени лица в размер на 14 млн. лв. За периода 2002-2015 година изплатените средства на наследници са 718 млн. лв., посочи той.
Още от разговора може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria


Горещините препълниха спешното отделение в Шумен
Какво ще бъде времето във вторник?
Тръмп ще се срещне със Зеленски на срещата на върха на НАТО
Кола се вряза в бензиностанция в Русе
Проверяват НАП и Областната администрация във Варна за бомби
Паундът опровергава скептиците, като трейдърите дават шанс на Бърнам
Модулен реактор на Valar Atomic захрани чип на Nvidia
AI променя пазара на труда в технологичния сектор в Ирландия
Моди тръгва на обиколка в Индонезия, Нова Зеландия и Австралия
Какъв е залогът за Ердоган на срещата на НАТО в Анкара
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нов асфалт с маслинови костилки намалява вредните емисии
Mercedes-Benz GLC на старо – какво да изберете?
Volvo на милион километра търси нов собственик
Автомобилна революция в Китай – 8 марки останаха без лиценз
20-годишен блъсна с тротинетка малко дете в Кюстендил
Емрах за гафа в Созопол: Всеки ден се случват най-лошите работи в нашата държавата
Йотова: Българската математическа школа не признава географските граници
Коя е най-скъпата булчинска рокля - на кралица Елизабет II, на Кейт Мидълтън или на принцеса Даяна
Четирима туристи се удавиха само за час в курорта Кушадасъ в Турция
преди 10 години Тоя някога учил ли е математика, та говори подобни глупости или те са резултат на старческа умствена регресия? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Възможно, ама ДРУГ ПЪТ. отговор Сигнализирай за неуместен коментар