Организацията на предсрочните избори зад граница върви по план, увери служебният министър на външните работи Ради Найденов. Рано е обаче да се каже колко секции за гласуване ще има в чужбина.
„Липсва ми кристалното кълбо, за да мога да кажа дали ще има опашки“, пошегува се той в отговор на въпрос след редовното заседание на служебното правителство.
По думите му има моменти, в които се струпват повече хора в секциите за гласуване и докато данните на гласоподавателите се попълват на ръка, ще има изчакване.
Найденов определи това като „много старомоден“ начин на регистрация, но посочи, че предварителни списъци с данните на хората, които биха искали да гласуват, изискват защитеност на информацията, която се разменя. Все пак той заяви, че е привърженик на дигиталното организиране на вота, защото това е бъдещето и е въпрос на време то да се направи добре.
„МВнР прави това, което е предвидено по закон, съобразява се с решенията на ЦИК. Ние сме добронамерени, имаме контакти с българите, които живеят в чужбина, стремим се заедно винаги да организираме изборите. Комплимент заслужават нашите студенти, които са най-кооперативни, изключително делови и ефективни при участието им в Секционните избирателни комисии. Това са хора, на които винаги традиционно разчитаме“, коментира той.
Със свое решение днес служебното правителство прехвърли функциите по организиране на международен пресцентър от Външно министерство на БТА. Мотивите за това са свързани със силната ангажираност на министерството с подготовката на българското председателство на Съвета на ЕС.
Още политически новини четете в Dnes.bg


Военен хеликоптер се включи в спасителна акция на туристка под Мальовица
Седмичен хороскоп 24 август - 30 август 2026
253 доброволци са дарили кръв във Варна за седмица
Ветераните на Спартак спечелиха турнира в памет на Живко Господинов и Стефан Найденов
Откриха останки от дрон и на плажа край варненския квартал "Галата"
Apple трябва да се вслуша в урока от "очилата за перверзници" на Meta
Коя е всеотдайната сътрудничка на Тръмп, предизвикала остър спор във Вашингтон
Опитът на Бесент да укроти дълговите пазари съживи търговията с обезценка
Китай обмисля потенциална домакинство на срещата на върха на ООН за климата
Кои са ключовите фигури в Иран на фона на войната със САЩ и Израел
Шефът на Mercedes разкри как клиентите ще преминат на електромоболи
Колите на Volkswagen получават дигитален ключ чрез Samsung Wallet
Градска кола на старо за 10 000 евро – ето 4 добри варианта
Това е двигателят, който всички тунинг компании обожават
Електрическият камион на Tesla идва в Европа
Око-Флекс поведе Левски към разгром с 6:0 срещу Спартак Варна
В кадър: Пожар избухна между "Младост" и "Малинова долина"
Ще плащат, за да останат: Източният фланг на НАТО се бори за американските войски
Йотова към българите в Северна Македония: Няма да се отречем от вас